Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: B-ENE-PAk. rok: 2023/2024
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0713A070005
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 18.2.2020 - 18.2.2030
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
doc. Ing. Marek Baláš, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :doc. Ing. Marek Baláš, Ph.D.Člen interní :prof. Ing. Jiří Pospíšil, Ph.D.Ing. Petr Kracík, Ph.D.Mgr. Jana Hoderová, Ph.D.prof. Ing. Josef Štětina, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Hlavním cílem studijního programu je příprava studentek a studentů pro praxi ve strojírenských energetických oborech, zejména v oblasti výroby elektřiny a tepla, úpravy a spalování paliv, vytápění, výměníků tepla, tepelných a hydraulických strojů a příbuzných oborech. Studium je zaměřeno na zvládnutí základních teoretických znalostí a jejich aplikaci při řešení praktických úloh. Současně studium umožňuje získání odborných znalostí pro pokračování v navazujících studijních programech v oblastech energetika i strojírenství. Studentky a studenti tak budou připraveni pro praxi i pro navazující studium. Absolventky a absolventi budou po vystudování studijního programu Energetika odcházet se základními znalostmi v oblastech matematiky, fyziky, materiálového inženýrství, mechaniky těles, konstruování, termomechaniky, přenosu tepla, hydromechaniky, energetických zdrojů a transformací energie. Ve studijním programu se studentky a studenti seznámí s: - problematikou obnovitelných zdrojů, - základy matematického modelování a simulací energetických procesů, - návrhy výměníků tepla, - návrhy tepelných a hydraulických strojů, - moderními trendy v energetice – smart city, akumulace, vodíková energetika, - návrhy a provozem otopných soustav, - problematikou provozu energetických celků, - problematikou eliminace negativních environmentálních dopadů výroby elektřiny a tepla.
Profil absolventa
Absolventi získají teoretické znalosti a osvojí si základní praktické návyky návrhu, provozu a měření v oblasti tepelných a hydraulických energetických zařízení. To jim umožní široké uplatnění jako konstruktérů, provozních a měřících techniků v energetice i dalších průmyslových aplikacích a v institucích zabývajících se ekologickou problematikou technických procesů. Současně budou studenti připraveni k dalšímu studiu v navazujících studijních programech magisterského studia. Studentky a studenti během studia získají kompetence: - pro analýzu problémů a návrh opatření při řešení inženýrských úloh, - pro samostatné řešení provozních problémů spojených s výrobou tepla a elektřiny, - pro návrh strojních součástí a jednoduchých konstrukčních a technologických celků a optimalizaci jejich konstrukce a funkce s ohledem na výkonová, ekologická a ekonomická kritéria, - pro tvorbu matematických modelů a simulací, - pro statické a dynamické posouzení konstrukčních dílů a funkčních sestav, spolehlivosti a životnosti konstrukcí, - pro řešení inženýrských problémů s využitím širokých teoretických znalostí, softwarových nástrojů, a metod zpracování dat, - pro tvorbu technické dokumentace, znalostních a patentových rešerší, zpracování zpráv, prezentace problematiky i závěrů práce. - pro studium v navazujících magisterských programech v oblasti energetiky, ale i strojírenství, technologie a materiálů na FSI VUT v Brně nebo na jiných technických univerzitách v ČR i zahraničí, - pro další vzdělávání a využívání budoucích technologií a inženýrských metod.
Charakteristika profesí
Absolventi mají možnost uplatnění v praxi, zejména v podnicích energetického strojírenství, ve vývoji, projekci, konstrukci, výpočtech, výrobě, montáži, zkušebnictví, servisu a řízení provozu energetických a procesních zařízení, ve výzkumných ústavech, institucích a útvarech státní správy, zabývajících se péčí o životní prostředí a racionalizací výroby a spotřeby energie, u firem podnikajících v energetice. Studenti jsou připraveni na možnosti samostatného podnikání (energetické auditorství, konzultační a poradenské služby). Častým zaměstnáním absolventů je konstrukce a projekce jakýchkoliv točivých strojů, provozní technici v čistírnách odpadních vod a všech druzích elektráren a vodáren. Absolventi najdou uplatnění při konstrukci a vývoji pneumatických a hydraulických prvků i v medicínském inženýrství. Široké znalosti z oboru proudění tekutin umožňují dále nalézt uplatnění v automobilním průmyslu a dopravní technice.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Státní závěrečná zkouška se skládá z následujících částí: - obhajoba bakalářské práce - prezentace výsledků závěrečné práce - rozprava k závěrečné práci - obecná rozprava Při obhajobě bakalářské práce se hodnotí kvalita předložené práce, její prezentace a schopnost odpovídat na dotazy položené k tématu práce. Obecná rozprava je věnována ověření úrovně znalostí nabytých při studiu programu, důraz je kladen zejména na předměty profilujícího základu. Obě části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu před komisí pro státní zkoušky. Ke státní zkoušce může přistoupit student, který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě nutný pro úspěšné ukončení bakalářského studia a odevzdal bakalářskou práci v řádném termínu. Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány vnitřními normami VUT a fakulty.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi bakalářského studijního programu Energetika mohou pokračovat studiem v navazujícím magisterském studijním programu akreditovaném v oblasti vzdělávání Energetika nebo Strojírenství, technologie a materiály na FSI VUT v Brně.