Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
V roce 2019 si připomínáme jubilejní výročí založení Vysokého učení technického v Brně. Jeho historie sahá 120 let zpět, až k 19. září 1899, kdy rakouský císař a uherský král František Josef I. podepsal dekret o založení české vysoké školy technické v Brně. VUT tak navázalo na tradici Technického učiliště v Brně, které zřídil Zemský sněm Markrabství moravského už v roce 1849.
Sto dvacet let přineslo Vysokému učení technickému nespočet významných okamžiků. Některé byly hodny oslav, jiné byly natolik kritické, že ohrožovaly i samotnou existenci univerzity. Na začátku stáli 4 profesoři, kteří vyučovali v pronajaté místnosti v hotelu, rektorát sídlil v jednom pokoji v dnešní Jaselské ulici. Po odhodlaných a nadšených začátcích české techniky v Brně zbrzdila rozvoj instituce první světová válka. Řada profesorů i studentů dostala povolávací rozkaz a budova školy se proměnila ve vojenský lazaret. Zdrcující válečné roky následně vystřídal rozmach ve svobodném Československu.
Za první republiky se z instituce stala uznávaná vysoká škola a díky tomu také vzrostl počet studentů. Slibný rozvoj však zastavilo uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939. Budovy na ulici Veveří zabrala německá armáda. Sloužit musely jako kasárna nebo sekretariát místní NSDAP. Univerzitu opět zasáhlo nemilosrdné válečné období. Chuť bojovat za myšlenku brněnské techniky ale trvala dál. Po druhé světové válce tak byly obnoveny přednášky už v prosinci 1945.
Období rozmachu ale netrvalo dlouho. Komunistický režim nastolený převratem v roce 1948 totiž přivedl brněnskou techniku téměř k zániku. Nakonec ze zbytků školy zřídili Vysokou školu stavitelství, která se později stala základem pro dnešní Vysoké učení technické. Nadřazování ideologie a politiky odborným znalostem se bohužel stejně jako československé společnosti nevyhnulo ani tehdejšímu VUT.
Sametová revoluce, která v roce 1989 ukončila totalitní režim, znamenala pro školu nové začátky. Postupně se etablovaly nové fakulty, ústavy i obory. Začala proměna v moderní univerzitu. Ta má nyní osm fakult, tři vysokoškolské ústavy a sedm výzkumných center. Postupně tak brněnská technika dospěla do pozice mezinárodně uznávané vědecko-výzkumné a vzdělávací instituce. Dnes má největší počet studentů z českých technických vysokých škol.
Přidejte se k našim oslavám 120. výročí založení VUT. Za námi stojí roky tvoření, útrap, nadějí a nezlomného odhodlání našich předchůdců. Nyní si je pojďme připomenout a ocenit to, že nikdy nevzdali boj za první českou techniku na Moravě.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková