Kdy mohu užít dílo bez souhlasu autora?

Autorský zákon upravuje několik případů užití díla, u kterých není třeba žádat o souhlas autora (tzv. zákonné licence). Některé z nich jsou využitelné i v akademické praxi.

Na základě citační licence lze uvést v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle (citace musí být odůvodněná co do rozsahu i účelu). Také lze užít výňatky nebo celá drobná díla za účelem kritiky nebo recenze. Citační licence dále umožňuje užít (i celé) dílo při výuce pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, podmínkou je nekomerční povaha takového užití (k užití musí dojít přímo při výuce; je tedy možné studentům v rámci přednášky pustit např. film, není již ovšem možné jim rozdávat jeho kopie nebo jej zpřístupnit v rámci e-learningu). U všech citací je nutno uvést jméno autora a zdroj.

Na základě zákonné licence ke školnímu dílu může škola užít školní dílo svých studentů k nekomerčním účelům ve výuce nebo pro vlastní vnitřní potřebu (s výjimkou počítačových programů).

Na základě knihovní licence může vysoká škola archivovat a půjčovat na místě některé kvalifikační práce pro účely výzkumu nebo soukromého studia. Vysoká škola je povinna na základě vysokoškolského zákona zveřejňovat obhájené kvalifikační práce.


Publikováno: 17.04.2012 12:27

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ctt/caste-dotazy/f90536/d66613