Proč nesmím před podáním patentové přihlášky výsledky publikovat?

Jednou z podmínek pro získání patentu je jeho světová novost, to znamená, že technické řešení nebylo před podáním patentové přihlášky zpřístupněno veřejnosti. Na závadu je zveřejnění jakoukoli formou: písemnou (odborný článek, učebnice, příspěvek na webu), ústní (konference, obhajoba kvalifikační práce, sdělení třetí osobě bez závazku mlčenlivosti) nebo jinou (uvedením výrobku, který vynález realizuje, na trh). Jakékoli zveřejnění podstaty vynálezu může mít za následek neudělení patentu nebo jeho pozdější zrušení.

Vždy je tedy lepší nejprve podat patentovou přihlášku a poté výsledek publikovat. Pokud je třeba o vynálezu mluvit s třetími osobami, je vhodné zatajit podstatu řešení a hovořit pouze o jeho účincích. V případě podrobnějšího seznámení je nutné třetí osobu prokazatelně zavázat k mlčenlivosti.

Pokud již byla podstata vynálezu zveřejněna, lze ještě získat ochranu užitným vzorem, který poskytuje ochrannou lhůtu 6 měsíců od takového předuveřejnění. U průmyslových vzorů je možné předuveřejnění dokonce v délce 12 měsíců.


Publikováno: 17.04.2012 12:33

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ctt/caste-dotazy/f90535/d66587