Jak by měla vypadat smluvní úprava práv k duševnímu vlastnictví ve společném projektu?
Partneři by neměli ve smlouvě opomenout úpravu práv k duševnímu vlastnictví, Odbor transferu technologií poskytuje zaměstnancům VUT k této problematice bezplatné konzultace.
Společný projekt většinou navazuje na předchozí výzkumné aktivity. Strany by proto měly v první řadě definovat, jaké existující duševní vlastnictví do projektu vkládají (které je pro potřeby projektu nezbytné), a to i tehdy, pokud není chráněno patenty nebo jinou formou ochrany. Jasně se tak oddělí duševní vlastnictví, které je výhradním vlastnictvím toho kterého partnera, a duševní vlastnictví, které bude v projektu teprve vytvořeno a které budou strany sdílet. Pokud by výsledky projektu nebylo možné užívat bez současného užití předchozího duševního vlastnictví, smluvní strany si za přiměřenou (majetkovou nebo jinou) kompenzaci poskytnou k stávajícímu duševnímu vlastnictví přístupová práva (licence).
Rozdělení práv k výsledkům projektu by mělo zohledňovat tvůrčí, finanční a jiné příspěvky stran na jedné straně a jejich potřeby a možnosti využití výsledků v praxi. Výsledky mohou vlastnit partneři společně, mohou ale také patřit jedné ze stran a druhá strana je oprávněna je využívat na základě licenční smlouvy. Ať už se partneři domluví jakkoli, rozdělení by mělo být vyvážené.
Publikováno: 17.04.2012 12:23
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ctt/caste-dotazy/f90537/d66597
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ
Antonínská 548/1
602 00 Brno
telefon: 541 145 238
e-mail: info@tt.vutbr.cz
http://www.tt.vutbr.cz