- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
105 let FA VUT: Architektura s tradicí pro udržitelnou budoucnost
Kromě VUT a Fakulty stavební, které letos slaví 125 let, má své významné výročí také Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně (FA VUT) – dnes je jí právě 105 let. Založena 5. listopadu 1919, fakulta se stala jednou z nejvýznamnějších institucí architektonického vzdělávání v ČR. Dnes FA VUT úspěšně propojuje umění s moderními technologiemi a pokračuje v tradici tvůrčí excelence.
Historie a formování fakulty
Fakulta byla založena v období po vzniku Československa, kdy se realizovaly dlouholeté snahy o zřízení odboru architektury a pozemního stavitelství na České vysoké škole technické v Brně. Prvním děkanem byl architekt Karel Hugo Kepka. V počátcích fakulty ji formovali významní pedagogové jako Emil Králík, Bohuslav Fuchs, Bedřich Rozehnal nebo v porevolučním období Miroslav Masák. I přesto, že fakulta čelila obtížným podmínkám, stala se v meziválečném období centrem české pokrokové avantgardy a i v poválečném období odsud vzešla generace skvělých architektů, jako Viktor Rudiš, Růžena Žertová nebo Otakar Diblík.
V těžkých časech nacistické okupace se mnozí učitelé a studenti zapojili do odboje, přičemž někteří z nich položili život. Po válce fakulta prošla obnovou s mnoha významnými architekty v jejím vedení. V roce 1976 se osamostatnila od Fakulty stavební a pokračovala v rozvoji pod vedením děkanů, jako byli František Bartek a po roce 1989 Ivan Ruller.
Inovace a společenská odpovědnost
Dnes Fakulta architektury úspěšně propojuje tradici s moderními technologiemi. Studující navrhují stavby s využitím 3D tisku, virtuální reality a dalších inovativních postupů, aniž by za využití špičkových technologií zapomínali na estetiku, umění a společenský dopad své tvorby.
Mezi projekty se společenským přesahem lze zmínit například vize udržitelných měst BIOM, projekt udržitelných hřbitovů Blanky Solár nebo výstavu CZ2: Vize pro budoucnost České republiky, na které se FA VUT podílela spolu s dalšími čtyřmi univerzitami z ČR i zahraničí. Na fakultě vznikla také podoba polární stanice na Antarktidě, kde stavební materiály rychle degradují a jejich správný výběr je pro architekty zásadní. V letošním roce se podařilo uspořádat ve spolupráci s prestižní londýnskou AA School a pražským Archipem mezinárodní workshop Housing+, který se zabýval jižní částí Brna. Tento formát spolupráce bude mít pokračování i v roce 2025.
Léto fakulta pravidelně věnuje uchazečům o studium i veřejnosti, kdy pořádá architektonické kurzy, na kterých posluchače učí realizovat vlastní myšlenky a poznávat různé typy materiálů. V letošním roce zájemci zpracovávali téma související s bývalým zámeckým parkem a okolím zaniklé obce Pelhřimovy.
Nové výzvy a iniciativy
Do konce letošního roku plánuje FA VUT spustit projekt Univerzální architektonický manuál, který by měl zastřešit a vzájemně propojit doposud existující architektonické manuály (Brno, Plzeň, Zlín, Litomyšl, Praha…) a zároveň umožnit další rozvoj tohoto způsobu prezentace architektonického dědictví v Česku ale i ve světě.
V březnu roku 2025 proběhne ve spolupráci Domem umění města Brna výstava „Vektor chudoby“, která bude prezentací vícesemestrálního zadání, jehož cílem bylo nalézt architektonické přístupy k řešení palčivých sociálních problémů.
Fakulta se také zapojí do oslav 130. výročí narození Bohuslava Fuchse. V příštím roce vytvoří jeho několikametrovou pneumatickou sochu, která se postupně objeví před několika stavbami tohoto významného architekta tak, aby upozornila, jak zásadním způsobem se tento autor podílel na proměně moderního Brna.
Fakulta architektury VUT si stále zachovává své postavení lídra v oblasti architektonického vzdělávání a umělecké tvorby. Přejeme vše nejlepší k 105. výročí a těšíme se na další úspěchy.
Publikováno: 05.11.2024 08:03
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d268176
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305