- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Aplikace pro sportovce a geeky postupuje do druhého kola soutěže CESAER
Vysoké učení technické v Brně (VUT) bude ve druhém kole evropské studentské soutěže CESAER Student Challenge 2023 zastupovat tým složený ze tří strojařů a dvou informatiků, kteří v univerzitním kole soutěže uspěli s mobilní aplikaci Healthy PA. Ta cílí na ty, které baví venkovní sportovní aktivity, jako jsou běhání nebo jízda na kole a chtějí se při nich vyhnout znečištěnému ovzduší. Kromě informací o konkrétních zdravotních rizicích aplikace nabídne i vhled do svého terminologického a datového základu. Nápad z VUT tak má potenciál potěšit i geeky a obecně uživatele s hlubším zájmem o technické fungování věcí.
Jednou z motivací k účasti na projektu bylo pro vývojáře velké množství dat o znečištění ovzduší, které pocházejí ze Státní sítě imisního monitoringu (SSIM), kterou provozuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ta jsou volně k dispozici, ale málokdo s nimi dále pracuje: „Byl to takový nápad, který máte dlouho v šuplíku a čekáte na příležitost, kdy jej využít. Na začátku byla myšlenka, zda by se data z imisního monitoringu nedala využít pro něco informativního o našem zdraví. Podívali jsme se na aktuální vědecké články o výpočtech zdravotních rizik pro lidský organismus a kombinací dat z imisního monitoringu s prediktivními schopnostmi neuronových sítí jsme vytvořili chytrý model, jehož silnou stránkou je to, že dokáže extrapolovat data i na oblasti bez přímého měření,“ vysvětluje jeden z členů týmu Ladislav Šnajdárek, který působí na Energetickém ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT (FSI).
Samotná aplikace funguje tak, že do rozhraní, které vytvořil další člen týmu János Lászlo Vasík z Fakulty informačních technologií VUT (FIT), uživatel zadá lokalitu, čas zahájení aktivity a typ aktivity, které se chystá věnovat. Za pouhých 30 sekund dostane informace o IAQ indexu (index kvality vzduchu v místnosti), množství pevných částic vdechnutých za minutu, doporučenou dobu trvání aktivity a další meteorologické údaje jako je například hodnota UV indexu (úroveň slunečního ultrafialového záření).
„Protože jsme součástí univerzity, tak jsme chtěli, aby náš produkt měl přidanou hodnotu i v oblasti vzdělávání. S naší aplikací by uživatel neměl dostat jen několik hvězdiček za skvělý výkon, ale chtěli bychom mu předat i znalost. Chtěli jsme náš vědecký základ, který využíváme, přiblížit lidem,“ upřesňuje zaměření aplikace Healthy PA Šnajdárek. Pro pokročilejší uživatele a skalní fanoušky technologií tak aplikace nabídne i vysvětlení výpočtů a terminologie.
„U většiny podobně zaměřených aplikací uživatelé vidí barevné rozhraní nebo nějaká čísla, ale vůbec netuší, odkud data pochází. To jsme chtěli změnit,“ doplňuje Klaudia Köbölová. Doktorská studentka z FSI, která působí jako lídr týmu a byla hlavní iniciátorkou přihlášky do soutěže, přidává i další motivaci: „Soutěž vnímáme jako podporu našich nápadů. Motivovalo nás, že si můžeme vyzkoušet něco jiného než klasické projekty typu TAČR, že spojíme naše vědecké know-how s kreativitou.“
Odbornou porotu výherci přesvědčili nejen svým nápadem, jeho uživatelskou vstřícností, ale také komerčním potenciálem. „Líbilo se nám, že jste přišli s projektem, který má šanci zaujmout. Má chytlavý a vypovídající název, cílovou skupinu jste vybrali v souladu se současnými trendy sportování a péče o zdraví a na problém jste se také podívali z pohledu prodeje nápadu,“ řekla za porotce při předávání nominace Iveta Šimberová, prorektorka VUT.
Nyní budou vývojáři čekat, zda jejich nápad osloví také porotce ze sítě evropských vědeckých a technologických univerzit CESAER a dostanou jednu ze tří pozvánek na výroční setkání 19. října 2023 do Madridu, kde bude vyhlášen vítěz, který získá prémii 20,000 €.
Podmínky soutěže
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
Publikováno: 04.09.2023 15:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d244778
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305