- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Architekti z VUT zkoumali osudy svých předchůdců v mezinárodním výzkumu
Architekti z Vysokého učení technického v Brně se zapojili do mezikontinentálního výzkumu o osudech architektů z doby druhé světové války, který organizoval Královský institut britských architektů (RIBA) a Association of Jewish Refuges (AJR). Brněnskou techniku na konferencích reprezentovali profesor Vladimír Šlapeta a doktorandka Zuzana Ragulová z Fakulty architektury.
Cílem projektu Přesídlené životy – architekti hledající azyl na pokraji druhé světové války (Displaced Lives - Architects seeking refuge on the brink of the second World War) byla dokumentace osudů a životního díla více než stovky architektů, kteří utekli před nacismem a hledali podporu u Královské společnosti britských architektů. Profesor Vladimír Šlapeta na konferenci představil dílo olomouckého rodáka a žáka Adolfa Loose Jacquese Groaga, který našel v Londýně nový domov. Oba zástupci z VUT se také aktivně zapojovali do panelových diskuzí.
O VUT ale mluvili ve svých prezentacích i další světoví odborníci, protože řada architektů z válečné doby, kteří takto unikli holokaustu, byli absolventy brněnské techniky. Výzkum, který řídily kurátorka fotosbírky RIBA Valeria Carullo a emeritní ředitelka architektonických sbírek RIBA Irena Murray-Žantovská, značně přispěl k rozšíření vědomostí o zapomenutých architektech a jejich osudech. Kromě expertů z České republiky se do projektu zapojili odborníci z Velké Británie, USA, Austrálie, Nového Zélandu, Rakouska, Itálie, Maďarska a Slovenska.
Architekt Šlapeta navštívil v Londýně také české velvyslanectví, kde společnosti Friends of Czech Heritage představil český funkcionalismus. Přednáška, které se zúčastnili také kulturní rada Michal Žižlavský, emeritní ředitel zahraničního programu BBC Sir John Tusa, architekt Ivan Margolius a potomci majitelů brněnských vil Arta Wiesnera, vyvolala živou diskuzi a zvýšila zájem britské kulturní veřejnosti o brněnskou problematiku.
Profesor Vladimír Šlapeta je v současnosti považován za jednoho z předních historiků architektury. Loni získal za architektonické psaní a kritiku cenu Jeana Tschumiho, kterou uděluje Mezinárodní svaz architektů.
Autoři: Vladimír Šlapeta, Lenka Hubáčková
Publikováno: 05.08.2024 08:45
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d262602
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305