• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Biotechnologie Hydal vyvinutá na VUT získala technologického "Oskara"

Biotechnologie Hydal získala prestižní cenu Frost & Sullivan za nejlepší technologickou inovaci.

Ocenění, o které ročně usilují stovky inovátorů - vědců a společností z celého světa, putuje do Česka. Spojení výzkumné a komerční sféry bylo oceněno jako nejlepší evropská inovace: „The 2015 European Frost & Sullivan Award for Technology Innovation”.  Toto ocenění uděluje celosvětová agentura Frost & Sullivan, která už padesát let vyhodnocuje přínos nových poznatků pro rozvoj lidské společnosti. Letošní ocenění bylo uděleno za biotechnologii výroby biopolymerů Hydal z použitého fritovacího oleje, kterou z laboratoří Vysokého učení technického v Brně do života uvedla česká společnost NAFIGATE Corporation a.s.

Frost & Sullivan má více než 40 kanceláří na šesti kontinentech a těží z padesátileté zkušenosti získané partnerstvím s tisícovkou společností, vznikajících firem a investorů po celém světě. Její ocenění je každoročně ve vědeckém světě i komerční sféře očekáváno podobně jako pověstní filmoví Oskaři. Frost & Sullivan cenu uděluje na základě hodnocení více než 14 tisíc expertů, kteří hodnotí technologický a komerční potenciál inovací.

Biotechnologie s názvem Hydal využívá použitý fritovací olej pro výrobu biopolymeru PHA, ze kterého se vyrábí bioplast. Laicky řečeno: technologie využívá živých organismů, které zkrmí olej a vyrobí tak zcela přirozeným způsobem surovinu pro plast. Hydal je současně první biotechnologií na světě, která dokáže v průmyslovém měřítku vyrábět biopolymer z odpadu a neodebírat tak zdroje potravního řetězce, jako je tomu u konkurence, která zpracovává například cukr, škrob nebo kukuřici.

Tato technologie je chráněna patentem VUT v Brně a jejím původcem je tým profesorky Ivany Márové z Fakulty chemické. K převedení technologie do průmyslového měřítka však došlo s následným přispěním týmu doktora Jiřího Trejbala z Vysoké škole chemicko-technologické a týmu doktora Aleše Prellema z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Ucelené české technologické know-how je nyní společností NAFIGATE Corporation a.s. v rámci projektu přenášeno především do Číny, kde je k dispozici nadbytek použitého fritovacího oleje. A právě díky česko-čínskému projektu s názvem Suzhou Hydal Biotech získalo Česko Frost & Sullivan Innovation Award.

Projekt Suzhou Hydal Biotech v současné době zahrnuje výstavbu první pilotní linky na výrobu PHA, kterou NAFIGATE Corporation buduje společně s čínským partnerem firmou CLEANET. Jde o zásadní krok pro implementaci česko-čínského strategického projektu na přepracování odpadního oleje na biopolymer, který má podporu ze strany čínské i české vlády. Výsledný biopolymer bude dále využit k výrobě finálních produktů se širokým uplatněním od zemědělství až po potravinářství. Například půjde o folie pro zemědělce, které se na polích po skončení svého působení samy rozpadnou a nezatíží životní prostředí.

Spolupráce VUT v Brně s NAFIGATE Corporation a.s. pokračuje i na vývoji obalů pro potraviny. Již nyní je zřejmé, že v Číně je pro uplatnění této biotechnologie i produktů z ní obrovský potenciál. První bioplasty se na tamním trhu objeví už v příštím roce. Česká republika díky tomuto technologickému řešení mimo jiné získává uznání za inovativní zelené technologie, které vznikají nikoli omezením produkce, ale jejím posunem na vyšší technologickou úroveň, šetrnou k životnímu prostřední a recyklující už jednou člověkem použité suroviny.


Publikováno: 01.04.2015 10:09

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d101006

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol