• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Biotribolog Martin Vrbka z FSI získal za výzkum viskosuplementace Cenu předsedy GA ČR

Předseda Grantové agentury České republiky (GA ČR) spolu s ministryní pro vědu, výzkum a inovace ocenili pět nejlepších vědeckých projektů pro letošní rok. Jedním z pětice laureátů je i profesor Martin Vrbka, který na FSI vede výzkumnou skupinu biotribologie. Slavnostní večer se konal 12. října v Martinickém paláci v Praze.
Martin Vrbka při převzetí ocenění | Autor: Archiv GA ČR
„Již dvacet let oceňujeme nejlepší projekty – za tu dobu jsme jich ocenili devadesát. Šíře oceněných projektů ukazuje, že česká věda dosahuje ve všech oborech bádání světové úrovně,“ řekl předseda GA ČR Petr Baldrian s tím, že vítězné projekty ze všech oblastí základního výzkumu přispěly k výraznému prohloubení znalostí v dané oblasti a povedou k dalšímu uplatnění.

Cena předsedy GA ČR je pravidelně udělována od roku 2003 jako ocenění mimořádných výsledků dosažených při řešení grantových projektů ukončených v předchozím roce. Laureáti jsou vybíráni na doporučení několika stovek vědců, kteří hodnotí projekty financované právě Grantovou agenturou. Na FSI letos díky profesoru Vrbkovi putuje vůbec první ocenění, pro celé VUT bylo teprve druhé v pořadí.
Pětice letošních laureátů Ceny předsedy GA ČR | Autor: Archiv GA ČR

Vliv viskosuplementace kloubní kapaliny na tření a mazání

Oceněný projekt v kategorii Technické vědy

Jedním ze způsobů včasné léčby osteoartrózy, která se projevuje degradací a úbytkem kloubní chrupavky, je viskosuplementace. Ta spočívá ve vstříknutí preparátu na bázi kyseliny hyaluronové do kloubní štěrbiny mezi chrupavky poškozeného kloubu. Léčebná metoda však není vždy prokazatelně účinná a podle některých klinických studií může fungovat spíše na principu placebo efektu.

Projekt si dal za cíl prokázat, zda viskosuplementace může pomoci zlepšit pohyblivost a kondici přirozených kloubů, a to na základě studia tribologických parametrů. V rámci projektu byl vyvinut unikátní simulátor kloubu, pomocí něhož byl analyzován vývoj součinitele tření a současně vizualizován mazací film pomocí fluorescenční mikroskopie.

Projekt nejen že pomohl objasnit, jak funguje mazání a viskosuplementace kloubní chrupavky, ale také přinesl nové poznatky, které mohou být využity v lékařském prostředí například tím, že bude vylepšeno složení současných zdravotnických přípravků. Výsledky projektu mají potenciál zlepšit zdravotní péči i vzhledem ke stárnoucí populaci.

Výzkum představuje i krátké video.

Více informací najdete na stránkách FSI.

Publikováno: 13.10.2023 15:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d246916

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol