• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Brno podpoří projekt studentky FAST iParcely.cz

Tři projekty uspěly v první výzvě druhého ročníku programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s inovační agenturou JIC podporuje začínající podnikatelské nápady. Ve finále se představilo 8 projektů, které nabízí unikátní řešení a jejich autoři shánějí zdroje na výrobu prototypu. Tři vítězné projekty si mezi sebe rozdělí 2,5 milionu korun, které pokryjí 70 procent jejich nákladů. Zbytek si příjemci hradí sami. Jedním z úspěšných projektů je i iParcely.cz, za kterým stojí studentka Fakulty stavební VUT.

Původně studentský projekt Kateřiny Bortlové iParcely.cz přináší systém, který by shromažďoval všechny potřebné informace o parcelách na jednom místě, uspěla už minulý rok v Soutěži podnikatelských nápadů JICu nebo v Pojď podnikat! na VUT. Teď získala od poroty programu Prototypuj a ověřuj finanční i expertní podporu na další vývoj systému. „Chceme zlepšit orientaci zákazníků v realitní džungli. Vytváříme systém, kde jsou veškeré informace o parcelách na jednom místě v jedné interaktivní mapě. Zájemce si tak bude moci jednoduše zjistit reálnou cenu pozemku, možnost zastavění, rizika i možnost připojení k inženýrským sítím,“ popisuje své řešení autorka nápadu Kateřina Bortlová. Více o jejím projektu, na kterém spolupracuje i s absolventy FIT, najdete např. zde.

Finanční podporu a podporu expertů z JICu získal na rozvoj svého projektu také nově vznikající startup s názvem AI|ffinity, za kterým stojí vědec Thomas Evangelidis z institutu CEITEC MUNI. Bratři Götthansovi z brněnské rodinné firmy GK servis zase uspěli s projektem na urychlení analýzy vývojových vad v prenatálním věku pomocí umělé inteligence. Program Prototypuj a ověřuj podporuje podnikatelské projekty v rané fázi vývoje. Na české poměry se jedná o originální koncept, kterým město Brno loni navázalo na předcházející úspěšný program s podobným zacílením SME Instrument Brno. Do letošního ročníku Prototypuj a ověřuj se přihlásilo celkem 32 projektů. Osm z nich se dostalo do finálového kola, ve kterém vybírala vítěze porota složená ze zástupců města Brna, JICu i úspěšných podnikatelů z místního prostředí.

„Stabilní podpora inovací a podnikání pomohla udělat z Brna technologickou metropoli. Vznikají tu nová pracovní místa a na ně navázané další služby. Je to cesta, kterou nám ukazuje Regionální inovační strategie, a zároveň cesta, po které chceme jednoznačně jít dál,“ říká k podpoře startupů primátorka Brna Markéta Vaňková. Doplňuje ji i její náměstek Tomáš Koláčný: „Mnohdy se stává, že byť má firma velmi dobrý nápad, tak na tvorbu prototypu nedokáže získat v České republice finance. Podpora města tak místním firmám pomáhá překlenout nejsložitější životní fázi vývoje produktů a služeb.“ S tím souhlasí i ředitel JICu Petr Chládek: „Banky i investoři jsou velmi opatrní, protože se jedná o rizikovou investici. Proto je podobný program klíčový, o to víc v našem regionu, kde je obrovský potenciál podnikatelských nápadů například na univerzitách a výzkumných pracovištích. Brno je v našich končinách absolutním pionýrem a jsem přesvědčen, že výsledky budou prokazatelně pozitivní.“

Zdroj: JIC

Publikováno: 01.07.2021 12:45

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d213563

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol