• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Budoucí kosmické inženýry nadchl astronautický kongres v Baku

Tým YSpace v Baku | Autor: YSpace

S podtitulem „Globální výzvy a příležitosti: Dejte šanci vesmíru“ proběhl na začátku října v ázerbajdžánském Baku 74. Mezinárodní astronautický kongres (IAC). Cílem každoroční konference je vytvoření platformy, kde by mohli profesionálové z kosmického průmyslu sdílet své nápady, výsledky svého výzkumu nebo novinky z oblasti technologií. Jako součást oficiální delegace České republiky, kterou tvořili výzkumné instituce, firmy a studenti, se akce zúčastnili také zástupci Vysokého učení technického v Brně.

Jedinečnou příležitost ke sdílení výsledků výzkumu využili také budoucí kosmičtí inženýři ze studentského týmu YSpace. Ten tvoří studenti magisterského oboru Space Applications na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a jeho cílem je vývoj vesmírných satelitů: „Naší hlavní motivací pro účast na akci, byla možnost získat nové znalosti od týmů, které se věnují podobným aktivitám jako my, a hledání potenciálních partnerů pro podporu našich projektů,“ vysvětlil Dominik Klement, vedoucí týmu.

Kongresová hala, kde se konal Mezinárodní astronautický kongres | Autor: YSpace

Program kongresu se dělil do několika částí. Na nejnovější pokroky v technologické oblasti se zaměřil technický program kongresu. Zde se svými příspěvky vystoupili zástupci kosmických agentur, jako jsou NASA, ESA nebo JAXA, případně výzkumných a vzdělávacích institucí nebo soukromých společností. Budoucnosti kosmického průmyslu z programového a právního hlediska se věnovaly panelové diskuse a plenární zasedání. Další částí programu byla výstavní sekce, kde firmy z celého světa přiblížily své produkty a služby. Značný zájem byl i o český stánek, který širokému publiku představil výsledky tuzemských firem a institucí včetně Vysokého učení technického v Brně.

Český stánek na Mezinárodním astronautickém kongresu | Autor: YSpace

VUT v rámci akce představilo vývoj tepelného spínače, který se realizuje v rámci projektu Evropské kosmické agentury (ESA) na Leteckém ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT. Dalším prezentovaným projektem byla simulace satelitních bateriových systémů vyvíjených na Ústavu Elektrotechnologie Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Zájem vzbudili i dvě brněnské společnosti, s kterými spolupracuje i VUT. Firma TRL Space Systems vyvíjí komerční satelit, který bude schopen pořizovat hyperspektrální snímky a připravuje měsíční misi LUGO, na které pracuje pod záštitou Evropské kosmické agentury (ESA).

Zástupci brněnské firmy TRL Space Systems na kongresu představili komerční satelit | Autor: YSpace

Dalším zástupcem rostoucího brněnského kosmického průmyslu je S.A.B. Aerospace, který na kongresu představil nízkonákladovou misi Slavia pro průzkum asteroidů a také projekt IOSLAB zaměřený na servis satelitů na oběžné dráze.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli na Mezinárodním astronautickém kongresu být. Je to velmi cenná zkušenost a poskytla nám spoustu motivace pro práci na dalším rozvoji kosmického výzkumu na VUT,“ zhodnotil účast na kongresu Jakub Macejko, který má ve YSpace na starosti mechanické systémy.

Tým YSpace na Mezinárodním astronautickém konfresu 2023 | Autor: YSpace

V roce 2024 se bude další kongres konat v italském Miláně: „Věříme, že na VUT je mnoho aktivit, které jsou schopné obstát na mezinárodní úrovni. Pokud se někdo na univerzitě věnuje něčemu konkrétnímu v souvislosti s kosmickým inženýrstvím, neměl by váhat a přihlásit svůj abstrakt na kongres. Šance je do konce února,“ vyzývá vědecké kolegy a kolegyně z VUT Adam Hláčik, další člen týmu YSpace a jeho technický vedoucí.

Více informací o IAC 2024


Publikováno: 23.10.2023 17:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d247418

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol