• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Bylo nás pět: VUT, MUNI, ČVUT, UNOB a VŠB budou společně zkoumat vesmír

Vysoké učení technické v Brně (VUT) se v týdnu od 22. do 26. května 2023 účastnilo mezinárodního workshopu věnovanému astrofyzice vysokých energií v Karlových Varech. Toto setkání umožnilo projednat s dalšími univerzitami podrobnosti o chystané spolupráci v oblasti kosmických technologií v rámci Memoranda, které bylo podepsáno 31. května, jehož součástí je i VUT.

Skupinová fotografie účastníků IBW | Autor: Ondřej Nentvich

Workshopy s sebou vždy přináší podnětnou diskusi a otevírají dveře novým spolupracím. Díky mezinárodnímu workshopu BART došlo k mimořádnému posílení vazeb mezi Vysokým učením technickým v Brně, Masarykovou univerzitou a Českým vysokým učením technickým v Praze. Tuto trojici pak doplnily Univerzita obrany a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, jelikož mezi těmito pěti univerzitami vzniklo 31. května 2023 Memorandum o spolupráci v oblasti průzkumu vesmíru.

Jedná se o největší vzájemně potvrzený záměr meziuniverzitní spolupráce v oblasti průzkumu vesmíru v dějinách České republiky. Na setkání se již hovořilo o možnostech naplnění této spolupráce. Jedná se například o zajištění technického vývoje pro družici QUVIK nebo rozvoj společné výuky studentů pro oblast kosmických aplikací. 

O kosmu na Zemi

Součástí workshopu byla řada přednášek. Brněnskou techniku zastupoval Vratislav Šálený, který na VUT koordinuje vesmírné aktivity. Prezentoval své zkušeností s navrhováním habitatů neboli prostředkům pro zabezpečení života astronautů v nehostinném extrémním prostředí. Ty úzce souvisí s tématikou ochrany lidských posádek před extrémními vlivy kosmického prostředí při pilotovaných letech, které zahrnují i zvýšenou expozicí radiačnímu záření.

Velmi podnětnou přednášku měl Norbert Werner z Masarykovy univerzity v Brně, v níž hovořil o studii kosmického dalekohledu umístěného na malé družici o hmotnosti 110 kg s názvem QUVIK (Quick Ultra-Violet Kilonova surveyor). Jeho primárním zaměřením je měření vývoje jasnosti kilonových hvězd vzniklých splynutím neutronových hvězd v UV pásmu, který bude rozlišovat různé scénáře explozí. 

Přednáška Istvan Racz (UPSH) moderovaná Peter Kroll (Sonnenberg Observatory) | Autor: Ondřej Nentvich

Na tomto mezinárodním workshopu promluvili i zajímaví zahraniční hosté například Peter Kroll ředitel Sonnebergské hvězdárny v Německu, Franco Giovannelli z Ústavu kosmické astrofyziky a planetologie v Itálii (INAF), Enrico Bozzo z Ženevské univerzity ve Švýcarsku nebo maďarští věci Istvan Racz a Sandor Pinter z Vysoké školy veřejných služeb v Budapešti.

Setkání se zúčastnili také zástupci průmyslu. Jedním z nich byl i Richard Pavlica – nový prezident České vesmírné aliance, která sdružuje společnosti působících v kosmických aktivitách napříč celou Českou republikou. Celou akci připravil a organizoval René Hudec z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky s týmem svých spolupracovníků z ČVUT v Praze.
Účastníci IBWS na exkurzi v Bečově nad Teplou | Autor: Ondřej Nentvich
Autor: Vratislav Šálený, Jana Vyklická

Publikováno: 06.06.2023 12:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d242279

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol