• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Cenu Wernera von Siemense 2020 získává diplomová práce z FSI

Cenu Wernera von Siemense za rok 2020 získala Katrin Bučková, úspěšná absolventka Double Degree magisterského programu Industrial Engineering z Fakulty strojního inženýrství VUT. Porotu zaujala svou diplomovou prací s názvem Pokročilá technologie výroby kloubních implantátů metodou EBM. V celkovém počtu 263 diplomových prací získala čerstvá absolventka 2. místo. Práce je i oceněním mezinárodní spolupráce VUT s ENSAM ParisTech ve Francii a týmové práce pracovníků Ústavu strojírenské technologie, se kterými řešitelka diplomové práce dlouhodobě spolupracovala. Současně se studentkou byl touto cenou vyznamenán i její školitel Miroslav Píška, který získal toto prestižní ocenění již podruhé. Předávání cen a medailonky vyznamenaných je možné shlédnout na YouTube kanále soutěže. Záznam z večerního předávání najdete na zmíněném YT kanále i na www.cenasiemens.cz.

Tématem diplomové práce je pokročilá technologie výroby personalizovaných kloubních implantátů metodou EBM, což je anglická zkratka pro Electron Beam Melting, aditivní výrobní technologii využívající elektronový paprsek k tavení a následně spékání kovového prášku vrstvu po vrstvě do příslušných tvarů. 

Kloubní náhrady vyráběné na míru pacientům by měly být lehčí a hojení by mohlo být rychlejší | Autor: Cena Wernera von Siemense

Tradiční sériové implantáty jsou velké a těžké a při operaci dochází ke ztrátě velké části pacientovy zdravé kosti. Tyto a další nedostatky mohou vést následně k mnoha komplikacím. Návrh implantátu předložený v oceněné diplomové práci přináší mnoho výhod – vyrábí se na míru na základě CT snímku kolenního kloubu, tedy podle fyziologických potřeb pacienta, zachovává maximum zdravé kosti a je několikanásobně lehčí. Díky tomu je integrace implantátu snazší, hojení probíhá rychleji a pacient se tak může dříve vrátit do normálního života.

"Hlavním smyslem mé diplomové práce je pomoci lidem od bolesti a navrátit jim radost z pohybu,“ vysvětluje hlavní motivaci své práce Katrin Bučková. „Příčin ztráty mobility je stále více, mezi nimi vyniká onemocnění kloubů vlivem sedavého zaměstnání, obezity, ale také snahy o nadměrné sportovní výkony,“ zdůvodňuje naléhavost svého výzkumu. Autorka si toto téma zvolila na základě zcela jasné motivace. „Vždy mě lákala interdisciplinární témata, kde se prolíná medicína a technika. Setkání s panem profesorem Píškou ovlivnilo mé rozhodnutí věnovat se této tématice a vybrat si takový studijní program, který by zahrnoval jak studium v Česku, tak v zahraničí,“ říká. „Měla jsem možnost spolupracovat s radiology, chirurgy a veterináři, co se týče designu implantátu a metodologie jeho inserce, dále pak s odborníky v oblasti EBM a aditivních technologií ze Švédska a Německa, s odborníky na materiály z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd České republiky a spoustou dalších inspirativních lidí,“ zmiňuje Katrin Bučková.

Katrin Bučková získala i se svým školitelem 2. místo v kategorii diplomových prací | Autor: Cena Wernera von Siemense

Publikováno: 11.03.2021 14:46

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d210117

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol