- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Ceny Hlávkovy nadace získali profesor Honzík a 6 nadaných studujících z VUT
Také před letošními oslavami Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva udělovala Nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ceny pro talentované studenty do 33 let a Medaile Josefa Hlávky. Letošní ceny spojené s finanční odměnou si na zámku v Lužanech u Přeštic převzalo také šest studujících Vysokého učení technického v Brně. Nositelem Medaile Josefa Hlávky se stal profesor Jan Maxmilián Honzík, pedagog Fakulty informačních technologií VUT.
Medaile Josefa Hlávky pro profesora Honzíka
Medaile je určena zakladatelským a dalším významným osobnostem z českých veřejných vysokých škol, české vědy a umění jako ocenění jejich celoživotního díla ve prospěch české vědy, umění a vzdělanosti. Součástí ocenění je finanční odměna 90 000 Kč.
Oceněný profesor Jan Maxmilián Honzík vystudoval Informatiku na někdejší Fakultě elektrotechnické VUT. Je vynikajícím pedagogem a respektovaným odborníkem. K tomu stál u zrodu institucí a aktivit souvisejících s VUT, vysokoškolským studiem a jeho popularizací. Jeho osobní přínos a nasazení vyústily v založení Fakulty informačních technologií VUT v roce 2002. Stál u zrodu již tradičního a velice úspěšného Veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Patří také k průkopníkům popularizačních akcí, které směřují ke zvýšení zájmu studentek o studium technických oborů.
Ocenění pro studující VUT
Nominace studentských cen schvaluje správní rada nadace na návrh rektorů vysokých škol. Na základě návrhu rektora VUT si cenu a odměnu ve výši 30 000 Kč převzali:
Ondřej Wojewoda z CEITEC VUT za vynikající studijní výsledky a mimořádný přínos v oblasti laserové spektroskopie. Je členem skupiny magnetismu na CEITEC VUT a v rámci této výzkumné oblasti dosahuje po stránce teoretické i experimentální světové úrovně. Spolupracuje s německými a rakouskými výzkumnými centry a chystá se na postdoktorskou stáž na prestižní univerzitu MIT v Bostonu.
Tomáš Janoušek z Fakulty strojního inženýrství VUT za výborné studijní výsledky a vynikající bakalářskou práci, v které řeší návrh a realizaci malého nízkorozpočtového robota založeného na průmyslovém konceptu SCARA. Za řešení získal první cenu v soutěži Studentská tvůrčí a odborná činnost a robot byl součástí expozice VUT na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Jakub Koláček z Fakulty chemické VUT za vynikající studijní výsledky a originální diplomovou práci, která se věnuje počítačové chemii, konkrétně simulačním modelům pro analýzu Brownova pohybu částic ve viskoelastickém prostředí. Výsledky práce úspěšně prezentoval na mezinárodní softwarové konferenci.
Nikola Musilová z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT) za výborné studijní výsledky a diplomovou práci, v které s pomocí nanotechnologií navrhla integrovaný systém pro řízení elektrochromického zpětného zrcátka v automobilu. Výsledky práce plánuje využít společnost onsemi, jeden z největších světových producentů polovodičů a integrovaných obvodů pro automobilový průmysl.
Jan Raisinger z Fakulty stavební VUT za vynikající studijní výsledky a diplomovou práci, která se zaměřuje na využití strojového učení při simulaci mechanického chování materiálů. V rámci doktorského studia pokračuje v rozvíjení tématu a zabývá se nahrazením mechanických modelů konstrukcí a konstrukčních částí metamodely založenými na bázi umělé inteligence.
Zvláštní Cenu profesora Daniela Mayera spojenou s částkou 25 000 Kč, která je udělována prostřednictvím Hlávkovy nadace nejlepším studentům elektrotechnických fakult, získal Matej Grega (FEKT VUT). Studium v bakalářském programu Mikroelektronika a technologie ukončil s vyznamenáním a nyní pokračuje v navazujícím magisterském studijním programu Mikroelektronika. V bakalářské práci se věnoval problematice akustické detekce místa zásahu projektilem a návrhem elektronického terče pro sportovní střelbu.
Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových, obecně známé jako Hlávkova nadace, je nejstarší existující česká nadace, založená 25. ledna 1904 významným architektem a stavitelem Josefem Hlávkou. Po roce 1953 mohla nadace rozhodnutím komunistické vlády existovat pouze formálně. Svou činnost plně obnovila díky společenským změnám po roce 1989. Posláním Nadace je podporovat vědecké, literární a umělecké snahy českého národa, přispívat k uspokojování jeho kulturních potřeb a podporovat potřebné a nadané studující na českých veřejných vysokých školách v souladu s vůlí zakladatele Nadání. Cena Josefa Hlávky pro nejlepší studenty a absolventy se uděluje na návrh rektorů studentům a absolventům pražských veřejných vysokých škol, brněnské techniky a mladým talentovaným pracovníkům Akademie věd České republiky.
Související aktualita: Ceny Josefa Hlávky za rok 2023
Publikováno: 20.11.2024 14:51
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d269466
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305