• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Ceny Wernera von Siemense získali dva vědci z FSI a absolventka FEKT

Laureáti a laureátky Cen Siemens za rok 2023. V popředí zástupci VUT – Miloslav Druckmüller, Marek Kollmann a Veronika Kamenská. | Autor: Ceny Siemens

Ve středu 13. března večer byly slavnostně uděleny Ceny Wernera von Siemense za rok 2023 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Mezi laureáty má letos Vysoké učení technické v Brně hned tři oceněné: matematik Miloslav Druckmüller byl oceněn jako nejlepší pedagogický pracovník a doktorský student Marek Kollmann získal cenu za absolventskou práci na téma Chytrá infrastruktura a energetika. Oba působí na Fakultě strojního inženýrství (FSI). Veronika Kamenská z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) získala ocenění za překonání překážek při studiu.

Jako nejlepší pedagogický pracovník obdržel Cenu Wernera von Siemense za rok 2023 profesor Miloslav Druckmüller z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Hlavní oblastí jeho vědeckého i pedagogického zájmu jsou numerické metody analýzy obrazů a signálů. „Pro jeho způsob výuky je typický dialog se studenty a snaha vtáhnout je během přednášky do řešení daného problému. Studenti jej dlouhodobě hodnotí jako jednoho z nejlepších vyučujících na fakultě i na celé škole. Další společensky významnou činností prof. Druckmüllera jsou populárně-vědecké přednášky, kterých přednesl stovky, a to v Česku i v zahraničí,“ ocenili pořadatelé soutěže.

Miloslav Druckmüller z FSI. | Autor: Ceny Siemens

Cenu Wernera von Siemense za nejlepší absolventskou práci na téma Chytrá infrastruktura a energetika získal Marek Kollmann z Ústavu procesního inženýrství FSI za diplomovou práci s názvem Plánování výroby tepla a elektřiny v zařízení na energetické využití odpadu s využitím strojového učení.

Výrobu energií z odpadních materiálů ovlivňuje řada faktorů, jako jsou vlastnosti odpadu, odběry ostré páry či vlastní spotřeba elektrické energie. Tyto faktory však není snadné odhadovat. Přitom právě přesnost plánu určuje, jak efektivní provoz zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) bude. Právě tuto problematiku si za téma své diplomové práce zvolil Marek Kollmann. Vycházel přitom z faktu, že řada podniků o svém provozu nesbírá žádná data nebo je jen málo využívá. Zaměřil se proto na aplikaci strojového učení na krátkodobé plánování kombinované výroby tepla a elektrické energie v centrálním energetickém zdroji – ZEVO. Propojil tak několik aktuálních problematik: využití provozních dat a umělé inteligence v praxi, hledání alternativních zdrojů elektřiny a tepla a obecně zefektivnění energetických systémů.

Marek Kollmann z FSI. | Autor: Ceny Siemens

Veronika Kamenská
, která získala ocenění za překonání překážek při studiu, trpí vrozenou, postupně se zhoršující zrakovou vadou, která ji omezuje při čtení běžného textu a práci s mikroskopickou technikou, vedle toho se potýká se specifickými poruchami učení. V období dospívání se u ní navíc rozvinulo psychické onemocnění, projevující se depresemi a úzkostmi. I přes tyto překážky úspěšně dokončila inženýrské studium programu Biomedicínské inženýrství a bioinformatika na FEKT, kde obhájila diplomovou práci s názvem Využití bezheslové autentizace k identifikaci studenta ve výuce. V současné době pokračuje ve studiu prvního ročníku navazujícího inženýrského studia na Fakultě podnikatelské, současně je studentkou doktorského studijního programu Simulace v medicíně na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Veronika Kamenská je také spoluautorkou aplikace Nepanikař, která pomáhá lidem bojujícím s úzkostí, depresí a dalšími psychickými problémy. K tomu se ještě stíhá věnovat sportovním aktivitám. V loňském roce dosáhla na skvělý úspěch na Mistrovství světa v para-karate.

Veronika Kamenská z FEKT. | Autor: Ceny Siemens

Další zástupci VUT v jednotlivých kategoriích do desátého místa:

  • Václav Pchálek z FSI získal pátou pozici v kategorii nejlepší diplomová práce,
  • Ondřej Rubeš z FSI je šestý v kategorii nejlepší disertační práce a sedmý v kategorii absolventských prací na téma Průmysl 4.0,
  • Michal Kapinus z Fakulty informačních technologií FIT se umístil na pátém místě v kategorii absolventských prací na téma Průmysl 4.0.

„Velké uznání je třeba vyslovit všem, kteří se ve velké konkurenci umístili v prvních desítkách. Ocenit ale musíme všechny, kteří nalezli odvahu a do soutěže se přihlásili. S ostatními předsedy porot Ceny Wernera von Siemense jsme se shodli, že mezi přihlášenými vlastně neexistovala žádná slabá práce, žádný slabý výsledek, zkrátka nic, co by nebylo konkurenceschopné a bylo tak nesmírně obtížné určovat jejich pořadí. Jsem proto na všechny oceněné, umístěné i zúčastněné z VUT hrdý a moc jim za naši univerzitu gratuluji a děkuji za skvělou reprezentaci. Děkuji také společnosti Siemens ČR za to, že umožňuje formou soutěže vyzdvihnout a ocenit talentované studenty, pedagogy a vědce z českých vysokých škol a Akademie věd,“ uvedl k výsledkům Ladislav Janíček, rektor VUT, a také předseda jedné z porot v kategorii nejlepší diplomová práce.

Miloslav Druckmüller z FSI, obdržel cenu v kategorii nejlepší pedagogický pracovník. | Autor: Ceny Siemens
 
Veronika Kamenská z FEKT, obdržela cenu za překonání překážek při studiu. | Autor: Ceny Siemens
 
Marek Kollmann z FSI, obdržel cenu za nejlepší absolventskou práci na téma Chytrá infrastruktura a energetika. | Autor: Ceny Siemens

Cenu Wernera von Siemense pořádá již 26 let český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. V nezávislých porotách letos zasedlo 60 odborníků, zástupců akademické obce a neziskových organizací. Poroty vybíraly z 496 přihlášek, 20 oceněných si rozdělilo jeden milion korun. Z celkového počtu přihlášených tvořily 29 % ženy, mezi oceněnými pak představují 25 %. První příčku v počtu ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně se s třemi oceněními umístilo na pomyslné třetí příčce.

Zdroj: Tisková zpráva Ceny Wernera von Siemense za rok 2023 a web FSI



Publikováno: 15.03.2024 12:48

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d255071

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol