• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Devět zástupců VUT získalo stipendium Brno Ph.D. Talent

Devět doktorských studentů a studentek z Vysokého učení technického v Brně uspělo v 15. ročníku Brno Ph.D. Talent. Na slavnostním večeru, který se konal na brněnské radnici, si převzali šeky na svůj další výzkum v oblastech, jako jsou elektronová mikroskopie, digitální medicína nebo produkce bioplastů.

Úspěšní účastníci soutěže Brno Ph.D. Talent 2023 z brněnské techniky se zástupci vedení VUT, Brna a JCMM. | Autor: Václav Koníček

Letošní ročník evidoval okolo 150 přihlášek, jejichž výzkumný záměr hodnotila mezinárodní porota. Kromě devíti projektů z VUT bylo vybráno dalších patnáct z Masarykovy univerzity a jeden z Mendelovy univerzity. Za úspěšnými projekty stálo čtrnáct žen a jedenáct mužů z České republiky, Slovenska, Běloruska, Maďarska nebo Iráku, kteří obdrží od města Brna celkem 8,25 milionů korun, každý z oceněných 330 000 korun rozložených do tří let.

„Rozhodnutí o podpoře tohoto projektu, které před lety padlo, bylo tím nejlepším, které mohli moji předchůdci ve vedení města učinit,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková při zahájení akce.

Brno Ph.D. Talent 2023 na brněnské radnici. | Autor: Václav Koníček

„Ať je pro vás věda objevováním, řešením hádanek a zábavou, nikoliv něčím, do čeho byste se museli nutit,“ popřál účastníkům akce Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM), které akci od jejího počátku v roce 2009 zaštiťuje.

Dvě stipendia získali zástupci výzkumného centra CEITEC VUT. Anna Kurowská se ve svém výzkumu zabývá materiály pro kvantové počítače, konkrétně studuje magnetické topologické izolanty, které za určitých podmínek umožňují vedení elektrického nebo spinového proudu beze ztrát a pouze v jednom směru, a mají tak potenciál zamezit ztrátě kvantové informace při jejím přenosu. Díky vědě propojuje analytické myšlení s kreativitou a má možnost zlepšovat svět kolem.

Ocenění přebírá Anna Kurowská, doktorská studentka CEITEC VUT. | Autor: Václav Koníček

Marek Zálešák
zkoumá interakce mezi vzorkem a svazkem elektronů. Elektronová mikroskopie je podle něj skvělá technika, kterou je ale potřeba stále zdokonalovat. Fascinuje ho vědecké prostředí s talentovanými lidmi, kteří úspěšně rozvíjí technologie, jež denně používáme.

Ocenění přebírá Marek Zálešák, doktorský student CEITEC VUT. | Autor: Václav Koníček

Dva šeky si převzali doktorandi z Fakulty strojního inženýrství. Pavel Klok chce zlepšit vědecké porozumění dynamice nosičů náboje v perovskitových materiálech, které by mohly překonat stávající křemíkové solární články. Ve svém výzkumu pracuje s pokročilými technikami, pomocí kterých implementuje časově rozlišitelnou fotoluminiscenci s hrotovou mikroskopii v blízkém poli. Těmito metodami se snaží přispět k pokroku v oblasti udržitelných zdrojů solární energie. Věda je pro něj nejlepší způsob k pochopení toho, jak svět funguje.

Ocenění přebírá Pavel Klok, doktorský student Fakulty strojního inženýrství VUT. | Autor: Václav Koníček

Lukáš Zezulka
vyvíjí multifunkční sondu pro skenovací hrotovou mikroskopii. Jedná se o inovativní mikroskopický nástroj, díky kterému lze modifikovat a připravovat nanostruktury v komoře skenovacího elektronového mikroskopu. Prakticky orientovaný výzkum mu umožňuje v jednotlivých procesech využívat kreativitu a uspokojuje jeho touhu řešit problémy.

Ocenění přebírá Lukáš Zezulka, doktorský student Fakulty strojního inženýrství VUT. | Autor: Václav Koníček

Fakulta informačních technologií
má také dva oceněné. Tibor Kubík se zaměřuje na 3D modely v digitální medicíně, které umožňují přesnou analýzu složitých geometrických detailů při zubních vyšetřeních nebo analýzách mozku. V interdisciplinárním výzkumu, který propojuje medicínu, strojové učení a 3D data se pohybuje už od bakalářského studia. Jeho řešení mělo úspěch na mezinárodní konferenci a využívá se v klinické praxi po celém světě. Stipendium mu pomůže financovat vědeckou stáž na Université de Montréal v Kanadě.

Ocenění přebírá Tibor Kubík, doktorský student Fakulty informačních technologií VUT. | Autor: Václav Koníček

Alexander Polok
je členem úspěšné výzkumné skupiny pro zpracování řeči BUTspeech@FIT. Prostřednictvím svého výzkumu cílí na zlepšení přirozených a kontextuálních procesů při používání neurálních konverzačních systémů, které vynikají v plnění jednoduchých úkonů, ale při složitějších úkolech často selhávají. Ve výzkumu ho motivuje především jeho zvědavost a soutěživá povaha.

Ocenění přebírá Alexander Polok, doktorský student Fakulty informačních technologií VUT. | Autor: Václav Koníček

Další dvě stipendia získali doktorandi z Fakulty chemické. Martin Súkeník zkoumá novou strategii pro vývoj biohnojiv, které využívají rostlinám prospěšné bakterie. Strategie spočívá v zapouzdření těchto bakterií do gelu, který se postupně rozpadá a uvolňuje bakterie do půdy. Hlavní složku gelu si tvoří přímo bakterie během růstu, což má za následek výrazné snížení výrobních nákladů a zjednodušení celého výrobního procesu. Je to průlomový krok, který může zlepšit účinnost těchto hnojiv i celého zemědělství.

Ocenění přebírá Martin Súkeník, doktorský student Fakulty chemické VUT. | Autor: Václav Koníček

Nemůžete nic ztratit, jen získat,“ říká o soutěži oceněná Katarína Šlosárová. Hlavními hrdiny jejího projektu jsou termofilní bakterie, které umí produkovat bioplasty. Produkce bioplastů by se mohla zavést do průmyslové sféry a konkurovat tak petrochemickým plastům, zajímavé perspektivy využití nachází bioplasty i v oblasti biomedicíny. Věda je podle ní cesta, jak se vyhnout stereotypům a práci přetvořit v hobby.

Ocenění přebírá Katarína Šlosárová, doktorská studentka Fakulty chemické VUT. | Autor: Václav Koníček

Poslední oceněná spadá pod Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií. Enikö Vargová se věnuje tvorbě pokročilého nástroje, který na základě tzv. PPG signálů snímaných pomocí chytrých zařízení, spolu se zapojením umělé inteligence, vyhodnotí zdraví jedinců a detekuje různé srdeční patologie. Cílem projektu je zlepšit prevenci srdečních onemocnění. Díky vědě má příležitost se neustále učit a překonávat výzvy.

Ocenění přebírá Enikö Vargová, doktorská studentka Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. | Autor: Václav Koníček

„Ocenění Brno Ph.D. Talent udělované každoročně městem Brnem studujícím technických, přírodovědných a medicínských doktorských studijních programů je přehlídkou talentu, umu, nezměrné píle a nadšení, které naše studentky a naši studenti dokázali přetvořit ve skutečně skvělé výsledky již v tak mladém věku. S hrdostí jsem sledoval, když spolu se jménem bylo oznámeno téma práce, za které byli budoucí doktoři oceňováni. Bylo úžasné pozorovat radost v jejich tvářích a vnímat, jak si získané ocenění považují. Právě tyto chvíle ukazují smysl naší práce na univerzitě, ale i odpovědnost za vzdělávání i za vytváření podmínek pro úspěšné studium všech, kteří něco chtějí dokázat a svůj talent pro vědu hodlají rozvíjet a posléze využít pro potřeby společnosti. Děkujeme městu Brnu, že univerzitám vychází vstříc organizováním takových soutěží,“ uvedl po skončení slavnostního večera rektor Vysokého učení technického v Brně Ladislav Janíček.

Informace o projektu Brno Ph.D. Talent na webu JCMM

Sedm studentů VUT uspělo ve stipendijním programu Brno Ph.D. Talent 2022

Všem oceněným srdečně gratulujeme!

Autoří: Lenka Hubáčková, Petr Kubíček


Publikováno: 14.03.2024 13:21

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d255004

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol