• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Dnes slavíme 110 let od narození vynálezce kontaktních čoček Otty Wichterleho

Mnoho lidí si dnes život bez kontaktních čoček neumí představit. Za jejich nošení vděčíme Ottovi Wichterlemu, zakladateli makromolekulární chemie v Československu. Celosvětově známý vynálezce působil i na Vysokém učením technickém v Brně, a to v letech 1947 až 1951, kdy vedl na chemickém odboru přednášky z předmětu Vybrané stati z organické chemie.

Otto Wichterle při práci, 1955 | Autor: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, fond Otto Wichterle

Otto Wichterle se proslavil díky svému vynálezu gelových kontaktních čoček. Inspirací k jejich vývoji byl náhodný rozhovor ve vlaku, kdy jeho spolucestující četl odborný článek o možnostech chirurgické náhrady oka. Wichterle si uvědomil, že lepším materiálem pro implantát než ušlechtilé kovy by byla umělá hmota. Začal tedy rozvíjet teorii o trojrozměrném hydrofilním polymeru, který by byl pro oko vhodný. První pokusy s vytvářením čoček však selhaly, dokud se nenašla metoda odlévání gelu do skleněných forem. Tyto měkké čočky byly úspěšně aplikovány a ukázalo se, že jsou dobře snesitelné a poskytují dokonalou korekci zraku.


První čočky, které nedráždily oko, odlil na stavebnici Merkur na Vánoce 1961. Postavil z ní první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola, zapojeným na zvonkový transformátor. Vytvořil tak čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko.

Otto Wichterle před Ústavem makromolekulární chemie | Autor: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, fond Otto Wichterle


Wichterle nebyl jediný, kterého kultovní česká stavebnice inspirovala k vědecké činnosti. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií podle této dětské stavebnice pojmenovala svou prestižní robotickou soutěž Merkur perFEKT challenge. Ta je určena čtyřčlenným středoškolským týmům, které baví „bastlení“, elektrotechnika a programování.

Otto Wichterle dokázal zrealizovat sen o nápravě očních vad, který poprvé popsal v roce 1508 Leonardo da Vinci. Jeho vynález se rychle rozšířil po celém světě a dnes jednoduše aplikovatelné kontaktní čočky používá asi 100 000 000 lidí na planetě.

Byl nejen vynikajícím vědcem, ale také výborným pedagogem. Vychoval mnoho významných českých chemiků a přispěl k rozvoji chemického vzdělávání. V roce 1990 byl profesor Otto Wichterle, člen mezinárodních společností, držitel řady zahraničních cen a čestný doktor zahraničních univerzit, zvolen přesedou Československé akademie věd a tuto funkci vykonával až do rozdělení Československa v roce 1993.

Wichterlovi, 90. léta 20. stol | Autor: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, fond Otto Wichterle

Publikováno: 27.10.2023 16:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d247646

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol