• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Edukativní projekt si klade za cíl snížit počet úrazů elektrickým proudem

Vědci z Ústavu výkonové elektrotechniky a elektroniky a Ústavu elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně se podíleli na tvorbě edukativního videa pro základní a střední školy v rámci projektu „Nemusíš se dotknout, stačí se jen přiblížit“.

Vědci z FEKT VUT se podíleli na tvorbě edukativního videa v rámci projektu Nemusíš se dotknout, stačí se jen přiblížit. | Autor: elektrickyobouk.cz

Jedním z nejzávažnějších úrazů, který má často fatální následky, je úraz elektrickým proudem. Snížit počet takových úrazů a zvýšit povědomí žáků a studentů o rizicích, která představuje elektrický oblouk – to jsou cíle preventivního projektu pro školy, jehož hlavním heslem je: Nemusíš se dotknout, stačí se jen přiblížit. V rámci projektu jsou od letošního roku k dispozici nové webové stránky www.elektrickyoblouk.cz, na kterých je srozumitelnou formou vysvětlen ničivý účinek elektrického oblouku na lidský organismus a nabízí výukové materiály pedagogům.

Edukativní projekt je určený žákům 8. a 9. tříd základních škol a studentům středních škol. Počty úrazů způsobené elektrickým proudem se sice v posledních letech snižují, ale i tak je ročně v ČR v průměru 400 takových poranění, z toho počtu cca 170 případů tvoří děti. Snahou je díky větší osvětě počty úrazů minimalizovat. Pomocí videa natočeného speciálně pro účely edukace tak žáci mohou snáze pochopit, jak funguje elektrický oblouk a jaké nebezpečí jim kvůli mnohdy základní neznalosti či neopatrnosti hrozí. Velkým přínosem projektu je osobní zpověď Simony Riedlové, která utrpěla vážný úraz elektrickým proudem.

„V klipu chci na svém příběhu ukázat, že elektrický proud dokáže být nebezpečný. Lidské tělo je jako vodič. Elektřina do těla vstoupí a opět z něho vystoupí. A může se to stát, aniž byste se věci pod napětím vůbec dotkli, jako se to stalo mně. V sedmnácti letech jsem vyšplhala na vagon, který byl pod zapnutými trolejemi. Neuvědomila jsem si nebezpečí, a zranil mě elektrický oblouk. Měla jsem popáleniny na polovině těla, dlouho jsem se léčila a začlenit se zpátky do běžného života mi trvalo dva roky. Lidé by měli vědět, co se jim může kvůli jejich neopatrnosti stát,“ vysvětluje Simona Riedlová.

Simona Riedlová utrpěla vážný úraz elektrickým proudem. | Autor: elektrickyobouk.cz

Na přípravě projektu spolu s VUT spolupracovaly distribuční společnost EG.D, 3. Lékařská fakulta UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, SŠEE Sokolnice, Správa železnic a spolky Bolí to a Burn Fighters. 

V laboratoři velmi vysokých napětí FEKT VUT se pod vedením vedoucího laboratoře Michala Krbala odehrál experiment, který spočíval v simulaci podmínek, kdy na vodiči bylo vysoké napětí a k němu se přibližoval objekt ve tvaru člověka. Přeskok nastává ve formě jiskry, která se postupně rozrůstá v obloukový výboj. Zrádnost elektrického oblouku spočívá v tom, že se jej vůbec dotknout nemusíte. Přeskok výboje může nastat i přes poměrně vysokou vzdálenost. Jakmile se oblouk vytvoří, je extrémně těžké jej přerušit. Video je ke zhlédnutí zde, podívat se můžete také na reportáž od České televize.

Vědci z FEKT VUT se podíleli na tvorbě edukativního videa v rámci projektu Nemusíš se dotknout, stačí se jen přiblížit. | Autor: elektrickyobouk.cz

Přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Zajíček dodává„Úrazy, které způsobí elektrický proud, patří k těm nejzávažnějším. Bohužel se pojí i s vysokou úmrtností. Nejedná se jen o vnější zranění, které člověka postihne. Poškozeny bývají i další důležité orgány. Zranění způsobená elektrickým proudem jsou často spojována i s dalšími traumaty, například zlomeninami po pádu. Následky takových poranění bývají pak celoživotní. I když současná medicína v léčbě tak komplikovaných úrazů dokáže mnohé pacienty zachránit a zabezpečit jim dobrou kvalitu života, tak vůbec nejlepší je, pokud se žádné zranění nestane. I proto se snažíme podporovat prevenci a edukaci. Myslíme si, že pokud veřejnost pochopí některé fyzikální jevy spojené s účinky proudu na organismus, úrazů elektrickým proudem bude ubývat.“

„Zvláště s ohledem na právě probíhající období letních prázdnin chceme veřejnost, a především děti a mladé lidi, upozornit na rizika elektrického oblouku a přimět k větší opatrnosti. Budeme proto rádi za sdílení odkazu na naši novou stránku učitelům, vedoucím zájmových organizací a kroužků či dalším jednotlivcům, kteří ji mohou využít na správných místech,“ shodují se autoři projektu.

Autoři/rky: Zdeňka Koubová a Kamila Šmídková


Publikováno: 10.07.2024 13:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d261841

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol