Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizaci na nejnovější verzi. Některé funkce portálu nemusí být podporovány.
Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
FEKT hostil mezinárodní sympozium Fyzika spínacího oblouku
Zaměstnanci Centra výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie FEKT VUT zorgnizovali 2.–6. září 2019 v Novém Městě na Moravě již 23. mezinárodní sympozium Fyzika spínacího oblouku. První sympozia se konala v rámci národních seminářů o fyzice spínacího oblouku (od roku 1967), v organizaci se střídaly VUT v Brně, VÚSE Běchovice, SVŠT Bratislava, VÚEP Brno a Škoda Plzeň. Po roce 1989 se těchto seminářů začali účastnit i odborníci ze zahraničí. V důsledku změn po roce 1989 byla od roku 1992 pověřena organizací sympozií Fakulta elektrotechniky a informatiky VUT. I když název sympozia zůstává historicky Fyzika spínacího oblouku, jeho náplň se postupně rozšiřovala v souladu s rozvojem vědy a techniky v oblasti aplikací nízkoteplotního plazmatu.
Letošní ročník sympozia zahrnoval ve svém vědeckém programu 5 hlavních témat:
Numerical Modeling and Arc Theory,
Electrical Arcs in LV/MV/HV Switchgear,
Plasma Diagnostics,
Plasma Processing of Materials,
Other Plasma Technologies,
ke kterým bylo předneseno 10 zvaných přednášek, 24 ústních prezentací a 45 referátů formou posteru. Celkem se sympozia zúčastnilo 105 vědců ze 17 zemí. Mezi účastníky sympozia byli nejen zástupci vysokých škol, ale i podniků – Siemens, Hyundai, ABB, EATON, OEZ apod. Třešničkou na dortu byla účast doktora J. J. Lowke z australského Sydney, který patří k nejuznávanějším odborníkům z oblasti fyziky plazmatu. Jeho přednáška měla opravdu široký záběr, od numerických modelů kulového blesku až po možnosti léčby rakoviny pomocí plazmatu.
Vedle řady zajímavých přednášek na téma počítačového modelování plazmatu spínacího oblouku ve vypínačích nízkého i vysokého napětí zazněla i řada referátů o netradičních možnostech využití plazmatu, jako je např. čištění archelogických nálezů (mincí) pomocí plazmatu, využití plazmatu v medicíně a biologii, zplynování škodlivých pevných látek v plazmatu apod. Všechny příspěvkové referáty publikované ve sborníku, byly recenzovány zahraničními recenzenty. Materiály sympozia jsou standardně publikovány v odborném časopisu Plasma Physics and Technology.
Organizátorům konference se dlouhodobě daří vytvářet kreativní prostředí pro výměnu vědecko-technických informací a navazování a prohloubení spolupráce mezi vědci ze západní Evropy (Německo, Francie, Velká Británie, Rakousko, Itálie, Švýcarsko), střední a východní Evropy (Srbsko, Ukrajina, Bělorusko, Maďarsko, Rusko, Rumunsko) i ze zámoří (USA, Čína, Japonsko, Korea, Austrálie). Příští ročník sympozia je plánovaný na září 2021, opět v příjemném prostředí hotelu SKI v Novém Městě na Moravě.