• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Fyzik Zdeněk Jakub převzal Danubius Young Scientist Award

Zdeněk Jakub převzal ocenění pro mladé vědce z podunajského regionu | Autor: Václav Koníček

Rakouské spolkové ministerstvo školství, vědy a výzkumu uděluje od roku 2011 ceny Danubius. Oceňuje tak vynikající vědecké výsledky, které přispívají k rozvoji podunajského regionu. Kromě dvou hlavních cen Danubius Award a Danubius Mid-Career Award uděluje organizátor také ocenění pro mladé vědce Danubius Young Scientist Awards. Právě v této kategorii uspěl reprezentant Vysokého učení technického v Brně Zdeněk Jakub, který působí na CEITEC VUT a svůj výzkum zaměřuje na oblast takzvaných jednoatomových katalyzátorů, které mají potenciál zefektivnit chemické procesy v nových zelených technologiích.

Kromě Zdeňka Jakuba obdrželo Danubius Young Scientist Award dalších 13 mladých vědkyň a vědců, po jednom zástupci z každé země, která leží v povodí Dunaje. Slavnostní předávání proběhlo 19. října na rumunské Universitatea de Vest v Temešváru v rámci konference rektorů podunajského regionu. Bohužel se muselo obejít bez fyzické přítomnosti brněnského vědce.

Zdeněk Jakub se zabývá výzkumem jednoatomových katalyzátorů, které mají potenciál zefektivnit chemické procesy v nových zelených technologiích | Autor: Václav Koníček

Ten se připojil alespoň vzdáleně. Ve své řeči poděkoval organizátorům za přípravu akce a podporu mladých vědců. Představil také svůj výzkum a vysvětlil jeho možný dopad: „Základní výzkum, kterým se zabývám, může přispět ke zlevnění a většímu rozšíření zelených technologií, které jsou stále příliš drahé. Významným příkladem je výroba vodíku štěpením vody s pomocí slunečního záření. To je koncept, který obecně funguje, ale v současné době je natolik neefektivní, že jej nelze použít ve velkém měřítku. Hlavní motivací našeho výzkumu je umožnit, aby podobné energetické aplikace byly účinnější a tím pádem rozšířenější.“

Zdeněk Jakub absolvoval v oboru Fyzikální inženýrství a nanotechnologie na Fakultě strojního inženýrství VUT, aby poté pokračoval v doktorském studiu na TU Wien, kde se začal specializovat na fyziku povrchů. Díky prestižnímu grantu Marie Skłodowska-Curie se v roce 2020 vrátil zpět na brněnskou techniku.

Zdeněk Jakub absolvoval v oboru Fyzikální inženýrství a nanotechnologie na Fakultě strojního inženýrství VUT a působí na CEITEC VUT | Autor: Václav Koníček

Od té doby pokračuje na CEITEC VUT ve výzkumu, na kterém začal pracovat ve Vídni: „Zabývám se primárně takzvanými modelovými systémy, které studuji na úrovni atomů v podmínkách vysokého vakua. Díky tomu lze odpovídat na zásadní otázky v oboru: Jak jednotlivé atomy stabilizovat a jak optimalizovat jejich reaktivitu pro požadované chemické reakce. Věřím, že vědecká komise Danubius Young Scientist Awards ocenila mé dosavadní vědecké úspěchy, význam mého výzkumu na mezinárodní úrovni, a potenciál pro další rozvoj vynikajícího výzkumu ve středoevropském prostoru,“ vysvětluje souvislost ocenění s aktuálním výzkumem Jakub.

Ocenění Danubius Young Scientist Awards se udělují od roku 2014 napříč všemi obory. Vyzdvihuje vědeckou práci a talent mladých vědců a napomáhá, aby se různými způsoby zapojovali do dění v Podunají. Ceny pro mladé vědecké pracovníky jsou dotovány částkou 1 350 eur na každého oceněného. Výběr provádí mezinárodní odborná komise. V roce 2022 obdržela cenu za Českou republiku germanistka Adéla Grimes z Univerzity Palackého v Olomouci.

Tisková zpráva Danubius Awards 2023


Publikováno: 30.10.2023 17:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d247779

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol