• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Hlavní Cenu TA ČR „Český nápad“ získala technologie CaviPlasma

Při slavnostním vyhlašování letošních Cen TA ČR 7. listopadu získal hlavní cenu projekt v kategorii „Společnost“, který staví na vynálezu CaviPlasma. Unikátní technologie na čištění vod zaujala hlasující tím, že si poradí i s těžko odstranitelnými mikropolutanty. Jde už o několikáté ocenění, které patentovaný vynález získal.

Blahoslav Maršálek z AV ČR přebírá cenu pro CaviPlasmu. | Autor: Lukáš Višňák, TA ČR

Vynález z Fakulty strojního inženýrství má VUT patentován spolu s MUNI a AV ČR. V soutěži uspěl projekt, na kterém pracovali kolegové z Botanického ústavu AV ČR a Masarykovy univerzity spolu s firmou ZENA a Výzkumným ústavem vodohospodářským. Jednalo se o dílčí vývoj podpořený grantem Technologické agentury, kde VUT nebylo přímo zapojeno, staví ale na vynálezu, na němž odborníci z Odboru fluidního inženýrství FSI už roky pracují spolu s kolegy z dalších oborů.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
CaviPlasma se už může pyšnit Cenou Transfera Technology Day 2020, Zlatou medailí MSV 2021 a nově i Cenou TA ČR 2024 jak v kategorii Společnost, tak i hlavní cenou Český nápad. O absolutním vítězi hlasovala veřejnost prostřednictvím webu TA ČR spolu s diváky v sále během slavnostního večera v prostorách historické budovy Národního muzea. Ocenění řešitelé vítězných projektů si domů odnesli originální skleněnou sošku od českého designéra Lukáše Jabůrka. „Ceny TA ČR získávají ty nejkvalitnější projekty aplikovaného výzkumu uplynulého roku. Ocenění má být určitou formou motivace pro udržení a povzbuzení další spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu,“ uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Oceněné projekty získaly trofej od českého designéra Lukáše Jabůrka. | Autor: Lukáš Višňák, TA ČR

Mikropolutanty představují spolu s pesticidy největší hrozbu pro jakost pitné vody. Jedná se o látky, které jsou v důsledku lidské činnosti denně vypouštěny do odpadních vod – většinou jsou to zbytky léčiv a produktů osobní hygieny, estrogeny či fosfor. Jsou špatně odstranitelné, a proto často nadále putují přes čistírnu odpadních vod do vodního prostředí.

CaviPlasma využívá plazmových pokročilých oxidačních procesů. | Autor: Jan Prokopius

Řešitelé vítězného projektu se proto zaměřili na vývoj a následnou aplikaci technologie plazmových pokročilých oxidačních procesů. Podobná zařízení dosud existovala pouze v laboratorním měřítku, CaviPlasma má naopak potenciál zvládnout velké objemy vody a tedy i najít využití v praxi. Technologie využívá fyzikálních a chemických procesů probíhajících v plazmě a má potenciál stát se efektivní a ekonomicky udržitelnou metodou na decentralizované čištění odpadních vod až na úroveň jednotlivých objektů, jimiž mohou být významně zatěžující provozy typu zdravotní či farmaceutické provozy.

Na vynálezu pracují odborníci z Odboru fluidního inženýrství FSI v čele s Pavlem Rudolfem. | Autor: Jan Prokopius

Více o CaviPlasmě najdete zde.

Zdroj: Fakulta strojního inženýrství VUT


Publikováno: 08.11.2024 11:16

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d268633

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol