- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Horizon: Eric Glowacki zkoumá, jak ulevit pacientům s Crohnovou nemocí
Až pětině Evropanů komplikuje život nějaký druh chronické bolesti a příbuzné potíže. Horizon, časopis pro výzkum a inovace, vydávaný pod záštitou Evropské komise, uvedl na začátku letošního roku článek, který představil dva evropské projekty zaměřené na vývoj inovativních zařízení, která mají od chronických potíží ulevit. Jedním z těchto projektů je OPTEL-MED výzkumné skupiny Erica Glowacki z CEITEC VUT. Jeho tým se zaměřuje na vývoj miniaturního implantátu, který má ulevit lidem, kteří trpí Crohnovou nemocí. Nabízíme související část článku z Horizon.
Přínosy pro oblast trávicího traktu
Stimulace bloudivého nervu, kterému se pro jeho složitost a citlivost někdy v angličtině říká „soul nerve", může pro zdraví člověka udělat víc než jen potlačit chronickou bolest. Bylo také zjištěno, že taková stimulace zlepšuje náladu, zmírňuje stres, napomáhá trávení, pomáhá srdci a posiluje imunitu.
„Přijde mi, že každý týden se dozvídám o nové oblasti vědy, která zkoumá zdraví prospěšné vlastnosti bloudivého nervu,“ říká Eric Glowacki, materiálový vědec z CEITEC VUT.
Vede projekt financovaný EU, jehož cílem je stimulovat bloudivý nerv, aby se zmírnily příznaky zánětlivých střevních onemocnění neboli inflammatory bowel disease (IBD), kterými v Evropě trpí až 3 miliony lidí. Projekt se jmenuje OPTEL-MED a má trvat pět let do konce roku 2025.
Konkrétně Glowackého tým zkoumá typ IBD známý jako Crohnova nemoc, který způsobuje průjmy, hubnutí a podvýživu spolu s bolestmi žaludku. Výzkumníci vyvíjejí implantát sestávající z elektrod, které stimulují bloudivý nerv.
Bloudivý nerv, nejdelší nerv v těle, je něčím jako „informační dálnice“, která vede z mozkového kmene v dolní části mozku podél míchy do tlustého střeva a cestou se větví přes krk, hrudník a břicho. Jeho úkolem je posílat důležité elektrické zprávy mezi mozkem a tělem. Hraje klíčovou roli při zpracovávání bolesti. |
Světločivý implantát
Výzkum vychází z rostoucího počtu důkazů, že stimulace bloudivého nervu na specifických frekvencích může mít dramatický vliv na slezinu – orgán, který se úzce podílí na zánětlivých procesech v těle.
"Když je bloudivý nerv pacientů s Crohnovou nemocí stimulován na těchto frekvencích, dojde k celkovému poklesu imunitní reakce sleziny a příznaky se zmírní a někdy zcela vymizí," vysvětluje Glowacki.
Cílem projektu OPTEL-MED je vytvořit implantát, který bude mnohem menší než všechny dnes dostupné – například kardiostimulátor má velikost krabičky od sirek – a nebude potřeba ho každé čtyři až pět let operativně vyměňovat kvůli výměně baterie.
Implantát by měl být napájen světlem v červené a blízké infračervené části spektra. Podle Glowackého mohou částice světla v těchto vlnových délkách proniknout kůží a tkání až k implantátu umístěnému 2 cm pod kůží v blízkosti klíční kosti.
„Myšlenka spočívá v tom, že pacient přiloží ke krku zařízení podobné chytrému telefonu, které aktivuje implantát, a ten pak stimuluje bloudivý nerv,“ říká. Doposud byla superminiaturní verze zařízení testována - bezpečně a úspěšně - na myších a potkanech.
Dále má tým v plánu pokračovat u větších savců. Glowacki doufá, že nakonec bude tato bezdrátová technologie poháněná světlem široce dostupná pro pacienty.
„Předpokládáme, že lidé s Crohnovou nemocí budou implantáty používat podobně jako astmatici inhalátory. Když pocítí, že se u nich objevují příznaky, zvednou telefon a aktivují zařízení,“ uzavírá Glowacki.
Celý článek na webu Horizon
Výzkum uvedený v tomto článku byl financován EU, v případě OPTEL-MED mimo jiné prostřednictvím Evropské rady pro výzkum (ERC).
Více o práci Erica Glowacki najdete na webu CEITEC VUT: Od „špinavé“ práce pro ostatní až k vedoucí pozici. Držitel ERC grantu Eric Głowacki otevřeně o své vědecké cestě
Publikováno: 23.02.2024 17:30
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d253868
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305