• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

JMK se zařadil mezi silné evropské inovátory. Za úspěchem kraje stojí i VUT

Nejnovější datová zpráva inovačního ekosystému, která mapuje výzkumný a technologický pokrok, ukázala, že Jihomoravský kraj (#brnoregion) patří mezi silné evropské inovátory. Po Praze je druhým nejprogresivnějším regionem v České republice a o rozvoji regionu svědčí také fakt, že jako první v republice získal ocenění za dlouhodobou strategii podpory podnikání a inovací. Podíl na tomto úspěchu má i Vysoké učení technické v Brně, které svými projekty významně přispívá k rozvoji kraje.

Dny elektronové mikroskopie na CEITEC VUT. | Autor: CEITEC VUT

Jednou ze strategických oblastí univerzity je elektronová mikroskopie. Výzkumné centrum CEITEC VUT dlouhodobě spolupracuje s dalšími brněnskými institucemi a firmami na vývoji elektronových mikroskopů, nových metod a aplikací. Díky tomu každý třetí elektronový mikroskop na světě pochází z Brna.

#brnoregion je mimo jiné i významným centrem kosmického průmyslu. Univerzitní odborníci nezahálí ani v této oblasti a podílí se na několika vesmírných misích či projektech. První z nich je vědecká mise planetární obrany HERA, která letos odstartuje do vesmíru. Další projekt, na kterém spolupracují vědci z VUT, se zaměřuje na složení meteoritů a možnosti těžby na asteroidech. Studentský spolek YSpace z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT) vytváří první český studentský satelit, jehož cílem je zkoumat buňky ve vesmíru. A na stejné fakultě pracují výzkumníci na vytvoření nízkotlakého zdroje plazmatu pro pohon satelitů.

Na FEKT VUT pracují na vytvoření nízkotlakého zdroje plazmatu pro pohon satelitů. | Autor: Jakub Rozboud

Kromě toho spolupracuje univerzita se společností Brno Space Cluster. Ta se mimo byznysové záležitosti soustředí na popularizaci kosmického průmyslu a vzdělávání v oboru, které brněnská technika nabízí. Jedná se například o magisterský obor Space Applications, jenž se na VUT otevřel před dvěma lety.

Jihomoravský kraj je také jediným regionem v Česku, který se stal členem nově založené Aliance polovodičových regionů. Celkem devatenáct institucí z jižní Moravy, včetně VUT a CEITEC, je součástí polovodičového hodnotového řetězce, a to hlavně v oblasti designu, instrumentace a výzkumu materiálů.

Mezi největší vzdělavatele v ICT v JMK patří i Fakulta informačních technologií VUT. Výzkum se zde věnuje důležitým tématům, jakým je přesnější detekce deepfakes. | Autor: Václav Koníček

Úspěch zaznamenává #brnoregion také v sekci studujících, jejich počet neustále mírně roste. Více než polovina vysokoškolských studentů a studentek v kraji preferuje technické, přírodovědné nebo zdravotnické obory. Zvyšuje se ale i poptávka po studiu informačních a komunikačních technologií (ICT). Celkem bylo v roce 2023 v JMK 6 310 studentů ICT, což přesahuje čtvrtinu všech studujících ICT v ČR. Nejvíce jihomoravských studentů se v oboru informačních a komunikačních technologií vzdělává na Vysokém učení technickém v Brně (3318). Pokud jde o doktorské studující a absolventy oboru ICT, představují studenti brněnských vysokých škol třetinu celorepublikového počtu.

Datová zpráva #brnoregion 2024 je dostupná zde.



Elektronová mikroskopie, vesmírné technologie, polovodičové technologie a kybernetická bezpečnost paří ke klíčovým tématům 125. výročí VUT.

Autor/ka: Lenka Hubáčková


Publikováno: 05.04.2024 13:15

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d256199

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol