• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

K tématu zpětné kontroly závěrečných prací

Nedávno medializované případy plagiátorství způsobily zvýšený zájem veřejnosti o závěrečné práce na vysokých školách v České republice. Jedna z brněnských univerzit se dokonce rozhodla pro zpětnou kontrolu závěrečných prací svých absolventů. V souvislosti s dotazy veřejnosti proto uvádíme stanovisko VUT k této věci:

Většina závěrečných prací na VUT jsou práce technického charakteru, které nejsou jen textové. Podstatnou část práce často tvoří například originální výkresová či softwarová dokumentace, výsledky měření a experimentů, včetně jejich vyhodnocení, dále animace, grafy, výpočty, zdrojové kódy či algoritmy. Antiplagiátorský systém jsme na VUT zavedli v dubnu 2011, ale porovnává práce vzniklé už od roku 2007, kdy VUT jako jedna z prvních univerzit zavedla elektronické odevzdávání a zveřejňování prací na internetu. Tyto antiplagiátorské systémy jsou nicméně orientovány především na hledání shody v textu, tudíž ani zpětná kontrola tímto systémem nemusí dotyčného vždy odhalit. Z těchto důvodů Vysoké učení technické v Brně, podobně jako například Univerzita Karlova v Praze, v současnosti neplánuje zpětnou kontrolu starších závěrečných prací.

Kvalitou závěrečných prací se systematicky zabývají Rady studijních programů na fakultách. Jak je uvedeno ve Studijním a zkušebním řádu VUT, pokud vedoucí práce nebo oponent zjistí, nebo má důvodné podezření, že závěrečná práce je plagiátem (např. na základě výsledků z porovnání práce v antiplagiátorském systému), uvede tuto skutečnost přímo do posudku nebo hodnocení závěrečné práce a podá podnět k zahájení disciplinárního řízení. Pokud disciplinární komise následně nenavrhne studentovi vyloučení ze studia, je povinna tento svůj postup zdůvodnit.

Fakt, že VUT dlouhodobě zveřejňuje kompletní závěrečné práce na internetu, může sloužit i jako případná prevence. Finální odpovědnost ale vždy leží nejen na studentovi, který práci zpracovává, ale rovněž na vedoucím práce, který je o průběhu zpracování závěrečné práce na pravidelných konzultacích a seminářích informován, oponentovi a celé komisi pro závěrečné zkoušky.

Je důležité zmínit, že dle novely vysokoškolského zákona lze vysokoškolský titul odebrat maximálně tři roky zpětně, tudíž u starších prací by už nebylo možné z případného pochybení vyvodit odpovídající důsledky. VUT například odebralo diplom ve správním řízení v roce 2014, a to absolventovi navazujícího magisterského studia se zaměřením na architekturu. Odhalení tohoto plagiátu ale nebylo dosaženo antiplagiátorským systémem, protože shoda nebyla v textové části práce. Dobře zafungovala kontrolní činnost fakulty.

Nedávno medializované pokusy o plagiátorství byly primárně spojené se studijními programy, ve kterých byla diplomová práce spíše textového charakteru. Jedná se často o programy, u kterých se v minulých obdobích objevil značný nárůst studentů, takže na některých typech fakult mohlo docházet i k významnému přetížení pedagogů, kteří vedli závěrečné práce. Toto ovšem není případ technických oborů. Ostatně medializované práce vysoce postavených úředníků byly zaměřeny spíše na oblast společenských věd, než na vědy technické.

Publikováno: 09.08.2018 17:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d174187

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol