• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Koleje a menzy VUT připravují ekologický plán. Ruší klasické plastové kelímky

TISKOVÁ ZPRÁVA

Zhruba 493 tisíc kelímků ročně spotřebují studenti a ostatní strávníci v menzách Vysokého učení technického v Brně. Tyto byly až dosud z klasického plastu. Vedení Kolejí a menz VUT se proto rozhodlo přejít s novým kalendářním rokem na kelímky z plastu ekologického, v budoucnu pak chtějí nakoupit kelímky papírové. Do větších stravovacích provozů navíc přibydou v roce 2019 automaty na vodu. I tyto kroky jsou součástí ekologického plánu, který se v příštím roce stane součástí Dlouhodobého záměru Kolejí a menz VUT.

„V současnosti spotřebováváme poslední kusy klasických plastových kelímků. Od začátku příštího roku už se budou studenti setkávat jen s ekologickým plastem. Jednáme už ale i s výrobci papírových kelímků. Jakmile vyřeší otázku cejchování míry s Českou obchodní inspekcí, rádi bychom v budoucnu přešli na papírové kelímky,“ vysvětlila ředitelka Kolejí a menz VUT Dagmar Vlčková. Nové ekologické kelímky, kterých se na brněnské technice za rok spotřebuje téměř půl milionu, jsou ale jen dílčím krokem.

„Začali jsme jednat s firmou FIltermac, která dodává automaty na vodu. V příštím roce by si tak strávníci a studenti mohli vodu načepovat do vlastních lahví. Vytipovali jsme zatím pět lokalit, kde by se mohl automat objevit: jde například o stravovací provozy v areálu Pod Palackého vrchem, dále na Fakultě informačních technologií, Fakultě strojního inženýrství nebo Fakultě chemické,“ upřesnila Vlčková. Právě automat na čepovanou vodu pořídila už v květnu Fakulta stavební. Za půl roku provozu pomohl tento stroj ušetřit 38 570 PET lahví, což znamená jednu tunu plastu.
Studenti a zaměstnanci VUT ročně spotřebují téměř půl milionu kelímků na pití | Autor: Igor Šefr
Vedení Kolejí a menz VUT připravuje v tuto chvíli ekologický plán, který by měl být dlouhodobou vizí, jak v této oblasti šetřit životní prostředí. V příštím roce, po konzultaci s odborníky na environment, by se měl stát součástí Dlouhodobého záměru Kolejí a menz VUT. Jedním z cílů bude například snížit spotřebu vody: „Momentálně máme roční spotřebu vody zhruba za 10 milionů korun. Rádi bychom v budoucnu tyto náklady snížili. Studenti přitom při nástupu na koleje podepisují v dokumentu i ustanovení, že se budou chovat ohleduplně k životnímu prostředí,“ dodala Vlčková.

Každý rok se studenti VUT účastní tradičního Odpadkobraní, kdy v rámci akce Ukliďme Česko chodí sbírat odpadky. Nedávno také zahraniční studenti z ESN VUT uspořádali vlastní ekologický sběr Ukliďme Palačák, kdy pomohli vysbírat odpadky okolo kolejí. „Brněnská technika nabízí studentům na kolejích možnost třídit odpad, a to nejen plast, papír či sklo, ale např. i textilní nebo nebezpečný odpad, jako jsou baterie či prošlé léčivo,“ připomenula ředitelka KaM VUT.

Univerzita také pomalu končí s igelitovými taškami. V rámci nové rámcové smlouvy o propagačních předmětech bude VUT odebírat už jen ekologické papírové tašky. Ministerstvo životního prostředí totiž nedávno vyzvalo firmy i veřejné instituce, aby omezily jednorázové plasty, těch se v republice vyhodí téměř čtvrt milionu tun každý rok. I Evropská komise už připravuje návrh legislativy omezující jednorázové plasty a obaly.

Publikováno: 27.11.2018 08:48

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d179697

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol