• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Korejská univerzita pomáhá plnit sny českým studentům jaderné energetiky

Korejské jaderné fórum korejských univerzit a univerzit ze zemí Visegrádské čtyřky | Autor: Jan Hruškovič

Vyrůstáte-li poblíž jaderné elektrárny, kde navíc jeden z rodičů pracuje, může se snadno stát, že máte sny o jaderné kariéře. A právě ty měl od dětství Jan Hruškovič, absolvent bakalářského studijního programu Silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně (FEKT). Ke svému snu o jaderném inženýrství se přibližoval krok za krokem, aby jej nakonec uskutečnil způsobem, který úplně nečekal. Díky úspěšnému bakalářskému studiu a doporučení pedagoga FEKT byl přijat na malou, ale špičkovou soukromou jihokorejskou univerzitu KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS), kde v roce 2023 absolvoval dvouletý magisterský program Inženýrství jaderných elektráren (Nuclear Power Plant Engineering).

Ačkoliv náročné studium komplikoval covidový lockdown, tak bylo více než úspěšné. Ve svém ročníku působil Jan Hruškovič jako prezident studentské unie, byl oceněn jako nejlepší student absolventského ročníku, obdržel prestižní stipendium Korejské jaderné společnosti a nyní pracuje jako jaderný inženýr pro významnou jihokorejskou jadernou firmu.

Ke splnění jednoho snu ale kromě náročné studijní práce přispěla také intenzivní spolupráce VUT s KINGS. Konkrétně je to zásluha skupiny okolo Karla Katovského z Ústavu elektroenergetiky FEKT, která je na fakultě zodpovědná za výuku předmětů spojených s jadernou energetikou. S jihokorejskou univerzitou, která má studenty a vyučující z celého světa a jejíž zajímavostí je kampus stojící na odlehlém místě mezi dvěma jadernými elektrárnami, má dlouholeté a velmi dobré vztahy.

Univerzita KINGS přijímá na základě doporučení a interního výběrového procesu nadané magisterské studenty z vybraných českých univerzit (aktuálně VUT, ČVUT v Praze a ZČU v Plzni) a nabízí jim unikátní příležitosti k dalšímu rozvoji v oboru. Na základě memoranda o spolupráci z roku 2019 může VUT posílat studenty na výměnný jednosemestrální pobyt. Ten již využilo 18 studentů a zájem byl takový, že koncem roku 2022 došlo k rozšíření smlouvy ze dvou na čtyři studenty za semestr.

Další možností studia je již zmíněné dvouleté magisterské studium oboru “Inženýrství jaderných elektráren” nebo oboru “Energetická politika a jaderné inženýrství”. Tuto příležitost spolu se stipendiem získali kromě Jana Hruškoviče další dva absolventi bakalářského studia, pro změnu na Fakultě strojního inženýrství VUT, Dalibor Kojecký a Marek Kopeček.

Na jihokorejském jaderném fóru nechyběli ani zástupci VUT

Univerzita KINGS je velmi aktivní v navazování spolupráce s mnoha institucemi z celého světa. Vedení univerzity zorganizovalo v Soulu ve dnech 6. a 7. července 2023 první ročník korejského jaderného fóra korejských univerzit a univerzit ze zemí Visegrádské čtyřky (The 1st. V4–Republic of Korea University Presidents Forum). Sešli se zde nejen zástupci univerzit, ale také politická reprezentace a velvyslanci Korejské republiky a zemí V4.

Zleva stojící účastníci korejského fóra absolventi VUT a studenti KINGS D. Kojecký, J. Hruškovič, M. Kopeček, hlavní organizátorka fóra Hana Kim, K. Katovský z FEKT, prorektorka VUT I. Šimberová a rektor VUT L. Janíček | Autor: Jan Hruškovič

Vysoké učení technické na fóru zastupoval rektor Ladislav Janíček, prorektorka pro internacionalizaci Iveta Šimberová a Karel Katovský z FEKT. Nechyběli ani zástupci Českého vysokého učení technického v Praze a Západočeské univerzity v Plzni, univerzit z Varšavy, Vratislavi, Krakova, Bratislavy a Budapešti, se kterými KINGS také spolupracuje.

Během prvního dne setkání účastníci fóra představili své instituce a své zapojení do vzdělávání v jaderném odvětví. Následovala odborná a diplomatická diskuze s důrazem na spolupráci mezi univerzitami, průmyslem a jednotlivými zeměmi. Diskutovalo se zejména o aktuálním nedostatku odborníků, studentů a absolventů v technických oborech a obzvláště v jaderném inženýrství.

Plánovaná výstavba nových bloků jaderných elektráren v ČR se potýká nejen s technologickými a finančními výzvami, ale také s potřebou vychovat novou jadernou generaci. Vysoké učení technické v Brně jde tomuto trendu vstříc a připravuje profesní navazující magisterský studijní program “Jaderná energetika”, který bude vyučován napříč fakultami strojního, chemického, stavebního a elektrotechnického inženýrství.

„K realizaci programu pomůže také spolupráce se špičkovými partnery z jaderného oboru, ke kterým KINGS rozhodně patří. Je úzce spjata s korejským jaderným průmyslem, což je pro nás velkou motivací. Plánujeme do výuky také zařazovat co nejvíce praktických výukových metod a snažit se o vazby na průmyslové partnery již v průběhu studia. Proto jsme zvolili profesní studijní program.“ dodává Karel Katovský, který přípravu programu zaštiťuje.

Zástupci VUT měli také jedinečnou příležitost navštívit Ústav jaderného inženýrství na Seoul National University (SNU), nejprestižnější korejské univerzitě. Zde proběhla i krátká diskuze studentů SNU s Karlem Katovským, který předtím krátkou přednáškou uvedl současné trendy v oblasti výzkumných jaderných reaktorů a urychlovačem řízených neutronových zdrojů.

„Jižní Korea se za posledních 40 let stala jedním ze světových lídrů v jaderné energetice, v rozvoji jaderného výzkumu a zejména v jaderném průmyslu. Jako jedna z mála zemí je sama schopna zajistit kompletní životní cyklus jaderné elektrárny a postavit moderní tlakovodní blok třetí generace od A až do Z. Má určitě středoevropskému jadernému odvětví co nabídnout. Je proto skvělé, že se v Soulu sešli zástupci zemí V4 a jejich univerzit. Země V4 jsou spolu s Francií, Nizozemskem a Finskem pilířem budoucnosti jaderné energetiky v EU. Setkání nabídlo velmi zajímavou diskuzi a dalo nám motivaci k budoucí spolupráci ve výuce a doktorském výzkumu,“ zhodnotil přínos setkání Karel Katovský.


Publikováno: 13.07.2023 17:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d243241

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol