• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Na Marsu přistane vozítko s technologií využívanou na CEITEC VUT

Dnes, tedy 18. února 2021, se pokusí o přistání na Marsu vozítko Perseverance. Jeden z přístrojů roveru mu má umožnit sbírat data o povrchu Marsu, i o složení planety hlouběji pod povrchem, a to vše bez odebírání fyzických vzorků. Se stejnou technologií pracují i odborníci v laboratoři laserové spektroskopie na CEITEC VUT v čele s Pavlem Pořízkou. Technologii využívají mimo jiné k analýze těžkých kovů v recyklátech plastů. Zároveň se zabývají zkoumáním rostlin a toxicitou nanočástic nebo detekcí olova v zubech a kostech myší vystavených toxickému prostředí. Spolu s lékaři pracují na laserové analýze měkkých tkání, a to v oblasti výzkumu rakoviny.

Pavel Pořízka se metodě LIBS věnuje v laboratoři laserové spektroskopie. | Autor: Jan Prokopius

Na roveru Curiosity je umístěný přístroj ChemCam využívající metodu LIBS, která umožňuje analýzu prvků na povrchu Marsu. Nová sonda Perseverance nese už druhou generaci této přenosné laboratoře nazvanou SuperCam. „LIBS je spektroskopie laserem buzeného plazmatu, což znamená, že přístroj vystřelí laserový paprsek, odpaří část zkoumaného materiálu, vytvoří se plazma a z jeho záření získáme signál, který je charakteristický pro jednotlivé prvky. Vzorky není potřeba fyzicky odebírat, můžou ležet kdekoliv, a vozítko tak není omezené počtem odběrných misek, do kterých vzorky ukládá. Sondy jsou díky laseru schopny měřit a sbírat informace ze vzdálenosti více než sedmi metrů, třeba v nepřístupném terénu, " popisuje metodu Pořízka.

LIBS dokáže až na dálku sedmi metrů zjistit složení minerálů a nerostů. | Autor: Jan Prokopius
Díky metodě LIBS dokáží vědci zjistit, jaké se na planetě nachází minerály a horniny, a následně už je poměrně jednoduché říct, jestli se jedná třeba o vyvřelou horninu, nebo sediment. Sonda umožňuje na dálku zjistit, jestli je prostředí pro člověka bezpečné, nebo se tam vyskytuje třeba příliš mnoho toxických prvků. Dokáže vyhledat, jestli jsou tam přítomné například krystaly ledu, což by ukazovalo na výskyt vody. Analýza probíhá na povrchu ale i v hloubce pod ním, pokud totiž laser střílí opakované do jednoho místa, dokáže provádět i hloubkovou analýzu.

"Provoz naštěstí není pro marťanské vozítko příliš náročný na energii, to si s sebou navíc nese plutoniový reaktor. Metoda LIBS je vhodná pro podobné využití mimo jiné proto, že laser svou energii koncentruje na plochu několika milimetrů ve velmi krátkém pulzu," doplňuje vědec.

Na vozítku Perseverance bude systém LIBS druhé generace doplněný o Ramanovu spektroskopii a fluorescenci, která umožní ještě podrobnější chemickou analýzu, než teď dokáže ChemCam na Curiosity.

Publikováno: 18.02.2021 11:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d209128

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol