• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Nanosatelit na oběžné dráze pomohli kontaktovat odborníci z FEKT

Nanosatelit zachycující záblesky gama záření je od 23. března 2021 na oběžné dráze, včera ho do vesmíru vynesla raketa Sojuz z kosmodromu Bajkonur. Úkolem družice je ověřit fungování detektoru gama záření a s jeho pomocí mohou astrofyzici objasnit řadu fyzikálních jevů. S navázáním kontaktu s družicí pomohla Laboratoř experimentálních družic pod vedením Miroslava Kasala z Ústavu radioelektroniky FEKT VUT. Do projektu je zapojena také Přírodovědecká fakulta MUNI, které se podařilo s nanosatelitem spojit poprvé už 15 hodin po startu. Mini družice s detektorem GRBAlpha je výsledkem spolupráce několika vysokých škol a soukromých subjektů. Účelem zařízení je detekce záblesků gama záření, které vznikají při srážkách neutronových hvězd nebo při gravitačním zřícení velmi hmotných, rychle rotujících hvězd. Výzkum tak zásadně pomůže astrofyzikům.

Autor: archiv Norberta Wernera
„Pokud se ukáže, že navržené zařízení, které už má za sebou celou řadu testů na Zemi, funguje i na oběžné dráze, rádi bychom do vesmíru postupně poslali celou flotilu takových malých detektorů, aby měření pokrývalo celou oblohu,“ vysvětluje vedoucí týmu Norbert Werner z MUNI. Celkem by se mělo jednat o devět družic rozdělených po trojicích ve třech různých oběžných rovinách. Propojením dat by vědci podle Wernera mohli lokalizovat místa, odkud záblesky gama záření pochází, a provést další měření a pozorování.

Nápad na vývoj zařízení pro detekci gama záblesků vznikl před pěti lety ve spolupráci s Adrásem Pálem z maďarského astronomického ústavu, který se ujal vědeckého řízení projektu. Do vývoje se zapojila i slovensko-česká společnost Spacemanic z brněnského kosmického inkubátoru ESA BIC a slovenská firma Needronix. Důležitou roli sehrála rovněž Letecká fakulta Technické univerzity v Košicích, která je oficiálním provozovatelem mise. Podobné zařízení vyvíjí tým deseti odborníků z Česka, Maďarska a Slovenska také pro českou družici VZLUSAT-2. Její start je plánován na červen.

Zdroj: Euro




Publikováno: 24.03.2021 13:06

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d210523

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol