VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Nejrychlejší závodník vyběhl Strojařské schody za 85 sekund. Ondřej Piňos tak o 3 sekundy vylepšil svůj loňský rekord
TISKOVÁ ZPRÁVA
Jen 85 sekund stačilo studentovi Ondřeji Piňosovi k vyběhnutí 362 schodů výškové budovy A1 Fakulty strojního inženýrství VUT. Ondřej Piňos tak o 3 sekundy vylepšil svůj loňský rekord v závodu Strojařské schody. Celý výtěžek ze startovného, tedy 21 400 Kč, věnovali organizátoři ze Studentské komory Akademického senátu FSI na účet charitativní akce Movember. Jejím cílem je upozorňovat na témata spojená s rakovinou varlat a prostaty.
Jen 85 sekund stačilo studentovi Ondřeji Piňosovi k vyběhnutí 362 schodů výškové budovy A1 Fakulty strojního inženýrství VUT. Ondřej Piňos tak o 3 sekundy vylepšil svůj loňský rekord v závodu Strojařské schody. Celý výtěžek ze startovného, tedy 21 400 Kč, věnovali organizátoři ze Studentské komory Akademického senátu FSI na účet charitativní akce Movember. Jejím cílem je upozorňovat na témata spojená s rakovinou varlat a prostaty.
Do letošního 15. ročníku závodu Strojařské schody se přihlásilo bezmála 400 závodníků. V kategorii jednotlivců závodilo 172 běžčů. Všech 18 pater s celkovým převýšením 65 metrů vyběhl nejrychleji, stejně jako v loňském roce, student Ondřej Piňos. V cíli byl za 85 sekund. „Na závod jsem se nijak speciálně nepřipravoval, dokonce jsem si tentokrát schody ani tréninkově nevyběhl. Věnuji se závodně tanci, a to mi jako příprava stačilo. Do závodu jsem nastoupil s ambicí navázat na loňské vítězství a jsem moc rád, že se to podařilo. Že jsem byl ještě o 3 vteřiny rychlejší, to mě samotného příjemně překvapilo,“ uvedl Ondřej Piňos krátce po vyhlášení vítězů.
Nejrychlejší ženou závodu se stala s časem 117 sekund Markéta Tesařová z CEITEC VUT. Nejrychlejší štafeta Štubochat_2 pak 18 pater zdolala v čase necelých 73 sekund. Pro zajímavost – vítěz kategorie mužů Ondřej Piňos nastoupil také do závodu štafet a jeho tým skončil na 2. místě z 53 štafet. Závodu se zúčastnili nejen studenti, ale také akademici, včetně vedení VUT a FSI. Fakultu reprezentovali děkan Jaroslav Katolický i proděkani Josef Bednář, Vladimír Fuis, Ivan Křupka a Jiří Hlinka.
21 400 Kč pro Movember
Hlavním sponzorem závodu Strojařské schody 2018 byla společnost Edwards, která je největším světovým výrobcem vakuových technologií. „Jsme rádi, že jsme tímto způsobem mohli podpořit studenty, kteří se běhu zúčastnili. Zároveň je to příležitost i pro prezentaci naší společnosti, která mladým lidem nabízí možnost spolupráce už během studia. Absolventi technických oborů pak u nás mohou hned po škole nastartovat svoji kariéru,“ uvedla za Edwards Aneta Hurníková. Pořadatelé závodu ze Studentské komory Akademického senátu FSI VUT letos věnovali celý výtěžek ze startovného ve výši 21 400 Kč na účet Movemberu. Cílem celosvětové charitativní akce je právě v listopadu upozornit na často tabuizované téma rakoviny varlat a prostaty. V České republice výtěžek z akce putuje na konto Nadačního fondu Muži proti rakovině.
Jeden zachráněný život díky Strojárně až na dřeň
Jeden zachráněný život díky Strojárně až na dřeň
Doprovodnou akcí závodu byla také informační a náborová kampaň pro Český národní registr dárců kostní dřeně, kterou uspořádali dobrovolníci ze spolků ALMA MATER a PaLetA. „Transplantaci kostní dřeně absolvuje v České republice ročně několik set pacientů. Z toho 75 % dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se „jeho“ dárce kostní dřeně nenajde. Jsme proto velmi rádi, že se strojaři o tuto problematiku zajímali a během jediného dne se do registru zapsalo 125 nových dárců. Podle statistik připadá právě na 125 registrovaných jeden dárce, který zachrání život nemocného,“ uvedla předsedkyně spolku ALMA MATER Dagmar Knýblová. Dárců má ale pořád Česká republika nedostatek, do Českého národního registru dárců kostní dřeně se mohou zájemci zapsat celoročně. Čestným hostem akce Strojárna až na dřeň byla také Zdenka Wasserbauerová, která se náboru dárců kostní dřeně věnuje už dvacet let a do registru už pomohla získat více než 10 000 dárců.
15letá tradice Strojařských schodů
Populární závod vznikl v roce 2000 na popud Centra sportovních aktivit VUT. Kvůli rozsáhlé rekonstrukci výškové budovy A1 FSI se závod v letech 2013–2016 neuskutečnil. Ke znovuobnovení tradice Strojařských schodů se fakulta vrátila v roce 2017. V roce 2018 také zaběhl student Ondřej Piňos nový rekord na prodloužené trati čítající 18 pater. Celkem 362 schodů zdolal v čase 1:25,24. O tři sekundy tak ještě vylepšil svůj loňský rekord na stejné trati. Sportovní závod je jednou z akcí, jimiž se FSI zapojuje do charitativní akce Movember. V rámci Strojařského kníru fakulta spolupořádá také osvětové přednášky.
Publikováno: 16.11.2018
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d179433