• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Nové vedení VUT má za sebou první rok

Milé kolegyně a kolegové,

milé studentky a studenti,

dnes uplynul právě rok a den, kdy se vedení naší univerzity ujal nový tým, aby navázal na ten předchozí a vedl univerzitu v dalším volebním období. Při takové příležitosti bývá obvyklé si uplynulé období připomenout a zhodnotit dosažené výsledky.

Jako vedení univerzity jsme si vytyčili nemalé cíle a nastoupili cestu k jejich realizaci. Hned na počátku jsme však museli čelit nečekaným událostem. Sotva jsme se trochu naučili žít s covidem, zaskočila nás koncem února 2022 neuvěřitelná zpráva, kdy jsme se stali svědky neomluvitelného aktu ruské agrese vůči Ukrajině. S přesvědčením a odhodláním bránit hodnoty, na kterých stojí demokratický svět, jsme nasadili nemalé úsilí na podporu napadené země i na podporu našim ukrajinským studujícím a jejich rodinám. Myslím, že můžeme s čistým svědomím říci, že jsme se této samozřejmé povinnosti zhostili se ctí a chci tímto poděkovat všem akademickým i neakademickým pracovníkům, kteří neváhali vyjádřit svůj postoj a vynaložili svoje úsilí na pomoc potřebným v boji za svobodu a demokracii. Dokázali jsme společně ošetřit takzvané kritické programy a zajistit podpůrné podmínky pro studium našich i dalších ukrajinských studujících u nás, stejně jako jsme se postavili i za naše studentky a studenty ruské a běloruské. Smutné je, že mnoho z nově přijatých ukrajinských studentek a studentů nakonec ke studiu z důvodu jejich branné povinnosti na Ukrajině nemohlo nastoupit. Zvláštní, a nikoliv první, poděkování dnes chci v této souvislosti vyslovit našim studentkám a studentům, kteří právě v této podpoře odvedli pro některé možná neviditelný, ale pro nás ve vedení zásadní kus práce.

Rektorát VUT | Autor: Igor Šefr
Svět se však nezastavil. Naopak. Dostal agresí zásadní impuls, který odhalil některé strategické omyly minulosti a změnil způsob myšlení lidí i běh událostí. Bohužel však narušil i velmi citlivou ekonomickou rovnováhu, přinesl energetickou krizi, inflaci a postavil nás před nové výzvy. Bezpečnost a nezávislost Evropy na rizikových zdrojích se staly naléhavým tématem. Současně se prohloubil význam některých témat o udržitelnosti a kvalitě života, životním prostředí a klimatu, o energetice a zdrojích energií a jiných tématech skrývajících se za pojmem Green Deal. Ten se stal mimo jiné velkou výzvou pro nová technická řešení a tedy i pro naši univerzitu.

Ukázalo se, jak důležité je strategické řízení, předvídavost a uvědomování si rizik. Jak důležité je věnovat pozornost širšímu kontextu a společenskému dění při jakémkoliv rozhodování a řízení institucí a jak zdánlivý a dočasný může být lokální klid a pohoda. Jako přední vzdělávací instituce v zemi máme odpovědnost být příkladem a prostřednictvím vzdělávání u našich studujících rozvíjet a podporovat odpovídající myšlení a připravovat je na nové výzvy, tyto či ty nové, neboť změna je princip a podstata jakéhokoliv vývoje.

Žádná evropská univerzita si již nevystačí s pouhou zahleděností do sebe bez reflexe společenských potřeb, bez oborové spolupráce napříč celým spektrem oborů včetně těch společensko-vědních, aby bylo možné nacházet relevantní a komplexní řešení. Ani technické univerzity už nemohou setrvávat v iluzi, že řešení společenských témat patří jiným.

Svět se globalizoval a posunul. Propojuje nás odpovědnost za jeho budoucnost a za udržitelnost a kvalitu života na Zemi. A jak se ukazuje, ani demokracie a svoboda není samozřejmostí a může snadno ztroskotat – mimo jiné například i pro toleranci k netolerantním, pro neochotu odhlédnout od lokálních a individuálních zájmů nebo pro nedostatek odvahy hájit morální zásady, lidskost a principy demokracie.

Jako vedení univerzity jsme se přihlásili k řadě evropských iniciativ v oblasti vysokého školství a zahájili rozsáhlý program zapojování naší univerzity do národních a mezinárodních struktur.

Zásadní pozornost jsme věnovali nominacím našich zástupců do národních orgánů a grantových agentur, především v oblasti výzkumu. Zejména se podařilo do Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace prosadit nového člena – našeho prorektora pro tvůrčí činnost, prof. Martina Weitera. Posílili jsme o dva zástupce našeho zastoupení v orgánech GAČR. Rovněž jsme o dva členy zvýšili počet našich zástupců v orgánech TAČR. Budeme dále usilovat a prosazovat naše zástupce do pracovních komisí a výborů připravujících programy a výzvy. Potřebujeme ale také motivovat další naše akademické a výzkumné pracovníky k aktivní účasti a zapojení jako hodnotitelů do hodnotících komisí u různých poskytovatelů. Důraz jsme položili na internacionalizaci a prezentaci naší univerzity v České republice i v zahraničí.

Návštěva ministryně pro vědu, výzkum a inovace | Autor: Jan Prokopius
Na naši univerzitu jsme pozvali klíčové zástupce Ministerstva školství v zastoupení ministra, náměstkyně pro vysoké školy, náměstka pro legislativu, náměstka pro operační programy nebo dále i ministryni pro vědu, výzkum a inovace. Na těchto jednáních jsme se snažili vytvořit prostor pro naše fakulty a součástí k diskusi s těmito reprezentantmi o aktuálních tématech. Během prvních měsíců našeho působení ve vedení univerzity jsme se jako VUT stali členem Asociace výzkumných univerzit ČR – skupiny největších českých vysokých škol, na kterých dnes studuje 75 % studujících, 80 % studentek a studentů doktorských programů a které dohromady vykazují 75 % vědeckého výkonu ze všech českých VŠ, měřeno publikacemi v 1. a 2. kvartilu.

Stali jsme se aktivními členy evropské univerzitní aliance EULIST, kde nás pojí partnerství s 9 velkými univerzitami po celé Evropě. O těchto aliancích se hovoří jako o distribuované excelenci či o „evropských univerzitách“ a jsou vnímány jako znalostní think-tank-y. Usilujeme zde mimo jiné i o rozvoj úzkého partnerství s Technickou univerzitou ve Vídni či dalšími univerzitami například v Německu či ve Finsku. Se zástupci partnerských univerzit se pravidelně setkáváme online či na osobních jednáních – naposledy v Madridu.

Na naši univerzitu přijal pozvání generální tajemník sítě prestižních evropských výzkumných a technických univerzit CESAER, abychom diskutovali o potenciální roli VUT v této síti, kde Českou republiku reprezentují pouze dvě univerzity, VUT a ČVUT. Aktivně jsme se zapojili do činnosti mj. na výročním setkání členských univerzit na Technické univerzitě v Drážďanech, kde jsme prezentovali naše vidění postavení a rozvoje technických univerzit a technického vzdělávání v České republice, v Evropě a ve světě. Byli jsme také pozváni prezentovat naše představy o rozvoji technického vzdělávání na setkání evropských technických univerzit na Technické univerzitě ve Vídni.

Zástupci z evropské sítě CESAER na jednání s vedením VUT | Autor: Jan Prokopius
Účastnili jsme se aktivně na Dnech vzdělávací činnosti, konferenci pořádané MŠMT, kde jsme přednesli náš pohled na profesní studijní programy a zapojili se do diskuse o kvalitě vzdělávání. Také jsme se účastnili konference CZEDUCON o trendech a přístupech řízení vysokoškolského vzdělávání v EHEA, kde byla diskutována také témata formy mezinárodní spolupráce univerzit, role evropských univerzitních alianci, ECTS a microcredentials, profesní vzdělávání, kritéria mezinárodního hodnocení univerzit a jiné.

Zaměřili jsme pozornost na parametry, které vykazujeme v rámci mezinárodních žebříčků a z nichž pak vychází hodnocení naší univerzity, zejména QS, THE a ARWU. Uspořádali jsme jednání se zástupci žebříčku THE v Brně s cílem identifikovat kritické parametry, kterým musíme věnovat pozornost a učinit opatření k jejich zlepšení. V souladu s touto analýzou jsme již pro letošní rok učinili opatření ke zlepšení identifikovaných parametrů.

Zapojili jsme se do národní i mezinárodní diskuse o roli technického vzdělávání v České republice i v Evropě, která čelí stejnému poklesu zájmu o technická studia. Mimo jiné jsme se také stali signatáři evropské dohody o reformě hodnocení výzkumu takzvaného ARRA a členy evropské koalice CoARA. Začali jsme kromě účelného a racionálního hodnocení výzkumu prosazovat myšlenku posílení hodnocení aplikovaného výzkumu jako společenské priority, neboť je to právě aplikovaný výzkum, který přináší technická řešení reflektující aktuální společenské potřeby.

Pozornost jsme věnovali rovněž spolupráci s průmyslem. Proběhla jednání s hospodářskými komorami. Kromě Regionální hospodářské komory v Brně jsme jednali také s Americkou hospodářskou komorou a jejími členskými podniky s cílem diskutovat o potřebách, rolích a spolupráci mezi naší univerzitou, průmyslem a aplikační sférou. Současně byl nastaven systém pro pravidelná setkávání s průmyslovými partnery. Zvláštní pozornost byla věnována nastavování nového modelu transferu znalostí na naši univerzitě s cílem zefektivnit péči o duševní majetek, jeho oceňování a liberalizovat systém podnikání na univerzitě zejména podporou vzniku a inkubace start-up a spin-off podnikání. V tomto smyslu jsme položili důraz na posílení spolupráce s JIC a Jihomoravským krajem, ale také s technologickými parky v bezprostředním okolí univerzity. Nedílnou součástí tohoto záměru je i pokračování studentské soutěže „Pojď podnikat!“ a vytvoření podmínek pro podporu podnikavosti našich studujících.

Schůzka se zástupci firem Americké obchodní komory v ČR | Autor: Jan Prokopius
Posílili jsme spolupráci s městem Brnem, kde jsme se stali členy expertních skupin například pro energetiku, elektromobilitu a vodíkové technologie a podepsali s městem memoranda o spolupráci v těchto oblastech. Rozšířili jsme spolupráci s dalšími veřejnými institucemi, jako jsou brněnské nemocnice, zejména Fakultní nemocnicí Brno, Fakultní nemocnicí u sv. Anny či Masarykovým onkologickým ústavem v oblasti technologické i v oblasti architektonické a stavební. Podepsali jsme memorandum s Českým antarktickým nadačním fondem a stali jsme se technologickým partnerem antarktického výzkumného programu.

V rámci českého předsednictví Rady Evropské unie 2022 a ve spolupráci s Brno Space Cluster jsme uspořádali v odborné gesci FSI a FEKT mezinárodní konferenci SpaceWeek Brno 2022 ke kosmickému vzdělávání a výzkumu. Přihlásili jsme se ke společensky aktuálnímu tématu environmentální odpovědnosti a Green Deal zejména díky mezinárodní konferenci FAST a k environmentálně odpovědnému přístupu k rekonstrukcím staveb v rámci konceptu DNSH (do not significant harm) a nZEB (nearly Zero Energy Buildings). Tyto přístupy důsledně uplatňujeme i v investiční výstavbě na naší univerzitě. Opět v rámci českého předsednictví Rady EU jsme uspořádali v péči FIT a FEKT konferenci European Conference on Cybersecurity Research in Cyberspace ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a NÚKIB. Zúčastnili jsme se aktivně také na evropské konferenci ICRI o velkých infrastrukturách organizované Evropskou komisí v Brně a pořádanou v rámci českého předsednictví Radě EU Masarykovou univerzitou.

Space Week Brno 2022 | Autor: Jan Prokopius
V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout iniciativu, kterou v roce 2022 podpořilo několik významných návštěv z Tchajwanu, koordinovaných ze strany CzechInvest a Ministerstva průmyslu a obchodu, zaměřených na rozvoj spolupráce v oblasti polovodičových technologií a vývoje chipů. Díky této iniciativě jsme zaměřili svoji pozornost více na posilování výuky i výzkumu v oblasti mikroelektroniky Výsledkem těchto kroků je mimo jiné založení Českého národního polovodičového clusteru, z.s. Dále jsme vytvořili předpoklady pro rozvoj nových perspektivních oborů vzdělávání a výzkumu zaměřených na kosmické technologie a aplikace, environmentálně šetrné technologie a Green Deal, environmentální ekonomiku, elektromobilitu a polovodičové technologie a vývoj chipů, ve kterých se profilujeme jako technologičtí lídři.

Otevřeli jsme se širšímu partnerství a do Vědecké rady jsme přizvali zástupce našich partnerských univerzit –⁠ obzvlášť z výzkumných a technických univerzit, abychom společně sdíleli standardy kvality. Podnikli jsme rovněž nezbytné kroky k nominaci členů a ustavení mezinárodní akademické rady.

Prošli jsme úspěšně čtvrtým hodnocením Evropské asociace univerzit, které věříme, že nám pomůže v naší sebereflexi. Pustili jsme se do organizačních změn na rektorátě a v oblasti informačních služeb tak, abychom mohli našim akademickým a výzkumným pracovníkům poskytovat efektivně kvalitní podporu a oprostili naše univerzitní prostředí od neproduktivní a neužitečné činnosti zatěžující nás nadbytečnou administrativou. Významně jsme postoupili v digitalizaci prostředí, zejména v oběhu dokladů, kdy byl do provozu uveden systém elektronického schvalování objednávek s výhledem na postupnou digitalizaci veškeré finanční kontroly.

Osobní návštěva hodnotitelů Evropské asociace univerzit na VUT | Autor: Jan Prokopius
Zvláštní pozornost věnujeme systému projektové podpory, transferu znalostí i marketingu, kde jsme zahájili budování těchto struktur na principech moderního manažerského přístupu, které plánujeme dokončit v tomto roce. Nově byla ustavena Rada pro umění, design a architekturu, jejímž cílem je zjistit péči o kulturní, umělecké a architektonické dědictví univerzity a jeho rozvoj.

Je třeba zásadně vyzdvihnout také činnost našich studentek a studentů koordinovanou Studentskou komorou Akademického senátu VUT. Musíme ocenit nesmírné nasazení a snahu zástupců studujících na VUT aktivně se podílet na budování dobrého jména naší univerzity. V rámci českého předsednictví v Radě EU zorganizovali na VUT pod záštitou Rady vysokých škol a Asociace výzkumných univerzit národní Konferenci akademických senátorek a senátorů českých vysokých škol, jejímž hlavním tématem byla mimo jiné připravovaná novela zákona o vysokých školách a reforma doktorského studia. V listopadu se pak významnou měrou zasadili o organizaci mezinárodního Valného shromáždění Evropské studentské unie v Praze, opět jako jednou z doprovodných akcí českého předsednictví, v rámci které byla také odborná konference znovu zaměřena na reformu doktorského studia a její zavedení v České republice.

Závěrem těchto akcí na úrovni národní i mezinárodní byla organizace oslav 30. výročí založení Studentské komory Rady vysokých škol. Spolu s největším plesem v České republice, který opět v prosinci zorganizovali naši studenti pro více než 3.500 účastníků, se tak díky těmto studentským aktivitám dostalo naší univerzitě nebývalé pozornosti nejen ze strany partnerských univerzit, z Ministerstva školství, dalších ministerstev a veřejných a státních úřadů, ale také partnerů z průmyslu a aplikační sféry. K tomuto cíli přispěly i další studentské akce pořádané našimi studenty v rámci našich fakult. Chtel bych vůbec obecně vyzdvihnout aktivitu a výsledky práce našich studentek a studentů. Svým zájmem o dění na univerzitě a zapojením do činnosti studentských aktivit a studentských reprezentací jak na univerzitní, národní i nadnárodní úrovni, si zaslouží náš obdiv a poděkování. Svou aktivitou vytváří příznivý obraz naší univerzity.

Oslavy 30. výročí národní studentské reprezentace na VUT | Autor: Martin Očko
Řadu úspěšných prezentačních akcí naší univerzity jsme začátkem ledna 2023 prozatím uzavřeli vystoupením ve školském výboru Senátu České republiky, které se konalo na pozvání předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ve Valdštejnském paláci v Praze. Na této prezentaci jsme senátorům představili profil univerzity a obecněji i vidění role technických vysokých škol pro budování konkurenčního potenciálu národního hospodářství České republiky.

Všechny naše dosažené výsledky i realizované záměry jsou však dílem našich lidí, bez nichž by mnohé z nich zůstaly pouze přáním. Proto je třeba prokazovat jim úctu a starat se o to, aby podmínky pro jejich práci byly maximálně příznivé. Reflektujeme významný propad průměrné mzdy zejména u našich mladších akademických pracovníků. Je třeba systematicky apelovat na vládu, aby dosavadní preference financování směrem do regionálního školství byla vyvážena i směrem k vysokému školství –⁠ a to jak ve mzdové oblasti, tak v oblasti financování segmentu vysokých škol obecně. Analyzovali jsme možnosti a připravili úpravu Mzdového řádu tak, abychom od 2. čtvrtletí 2023 zvýšili tarifní složku mzdy o 15 %.

Jsme držiteli ceny HR Award a v letošním roce nás čeká žádost o obnovení tohoto uznání, které je mimo jiné povinnou podmínkou pro způsobilost účasti univerzity v evropských i některých národních grantových schématech. K tomu jsme činili přípravy během celého roku 2022. Kromě HR AWARD je další podmínkou pro účast naší univerzity v projektech zajištění podmínek genderové rovnosti a sociálního bezpečí v rámci takzvaného Plánu genderové rovnosti. Nechceme však pouze slepě a formálně uplatňovat tato povinná nastavení a mechanismy a dbáme na to, aby nezbytná nastavení co nejméně zatěžovala naše pracovníky.

Považujeme za důležité věnovat pozornost i tématu sociálního bezpečí. Upravili jsme Etický kodex, abychom nastavili pravidla žádoucích vztahů mezi našimi lidmi, jejich vztahu k univerzitě i profesního chování, například ve výzkumu, kdy bylo třeba ošetřit i některé nežádoucí praxe. Rovněž jsme rozšířili Etickou komisi o zástupce studujících. Zahájili jsme přípravu personální strategie univerzity, která by měla být dokončena do konce roku. S Technickou univerzitou ve Vídni připravujeme setkání na téma personální strategie a řízení lidských zdrojů na univerzitě, spojené s prezentací prorektorky pro lidské zdroje TUW, pro vhodná nastavení na naší univerzitě.

Ples VUT 2022 | Autor: Michal Drozd
Je zřejmé, že pověst univerzitě dělá mimo jiné zvláště její naduniverzitní působnost, respektive její společenská role. Budoucnost vidíme v posilování mezioborové spolupráce, v interdisciplinaritě a internacionalizaci vzdělávání i výzkumu a v transferu znalostí ve vazbě na dění ve společnosti a její potřeby. V nadcházejícím období nás tak čekají nemalé výzvy, ale o těch zase někdy jindy.

Jsme akademickou obcí. Jsme jednotou našich akademiků, výzkumníků a studujících, ale také všech, kteří zajišťují chod naší univerzity. Přál bych si, abychom i do budoucna společně hledali a nacházeli konstruktivní a účinná řešení a vytvořili kulturu vzájemné podpory a spolupráce.

Chtěl bych Vám všem tímto poděkovat za vykonanou práci a dosažené výsledky za minulý rok i za podporu, které se nám, novému vedení univerzity, od Vás dostalo v tomto prvním roce volebního období. Chtěl bych nám všem rovněž popřát hodně sil do naplňování dalších a nových výzev, které nám přinese doba a život.

Ladislav Janíček


Publikováno: 01.02.2023 20:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d237155

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol