• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Odborníci z FCH hledají nová využití pro odpadní termoplasty

Ekologičtější recyklace a efektivnější využití plastových odpadů. Přesně k tomu poslouží nově vypracované podklady o vlastnostech recyklovaných termoplastů, pod kterými jsou podepsáni výzkumníci z Fakulty chemické VUT a ze společnosti Via Alta. Autoři studie pro podtržení ekonomického významu své práce již zahájili aplikaci těchto poznatků v praxi a z produktů odpadních termoplastů vyrábějí první série stavebních kompozitních profilů.

„Zjišťovali jsme a ověřovali užitné vlastnosti odpadů a jejich chování při tepelném zpracování ve směsi,“ přiblížil význam výzkumu jeden z řešitelů projektu Miroslav Černý z Ústavu chemie materiálů VUT. Češi zkoumali dvě základní skupiny materiálů pro výrobu kompozitů: tedy plasty, které bude možné využít jako pojivo, a dále materiály vhodné jako plnivo. Kromě teplot, při kterých dochází k tání plastů, zkoumali výzkumníci i další vlastnosti, například uvolňování škodlivých látek a plynů a vliv nečistot a rychlosti ohřevu při tepelném zpracování.
Odolné dlaždice z odpadních termoplastů najdou využití ve stavebnictví | Autor: Via Alta

Jako nejvhodnější pojivo se nakonec ukázal klasický polyethylentereftalát (PET). Rovněž známý polypropylen (PP) vykázal při opakovaném zpracování ztrátu mechanických vlastností. Z plnidel se nejlépe osvědčilo odpadní sklo ze solárních panelů. Z experimentálních směsí výzkumníci vytvořili zkušební rámečky, a prověřovali u nich objemovou hmotnost a pevnost při tlaku a ohybu. Poté slisováním taveniny kompozitu připravili dlaždice, u nichž testovali mechanické a pevnostní vlastnosti, obrusnost, reakci na oheň či odolnost vůči chemickým látkám. Tyto zkoušky prokázaly vlastnosti srovnatelné a v mnoha parametrech lepší než u obvyklých stavebních materiálů.

„Výzkum jsme podpořili více než 3,5 milionem korun z programu Zéta,“ uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka. I díky zapojení firemního sektoru se poznatky z výzkumu již využívají v praxi, a to u kompozitních výrobků série Polybet. Aktuálně se dokončuje výrobna v Polsku, kde budou z odpadních termoplastů a s využitím zkušeností a znalostí z projektu v průmyslovém měřítku vznikat profily pro logistický sektor. Výroba plastů totiž ve světě neustále stoupá. V roce 2020 činila okolo 400 milionů tun za rok, v roce 2050 se předpokládá 700 milionů tun ročně.


Zdroj: TA ČR a E15

Publikováno: 10.06.2021 13:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d213138

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol