• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Odborníci z VUT nabízí krajům pomoc se simulací očkovacích center

Kolegové z Ústavu automatizace inženýrských úloh a informatiky Fakulty stavební VUT se pustili do tvorby simulací provozu krajských vakcinačních center, a to ještě před jejich výstavbou. Tímto způsobem totiž dokáží odhalit možné nedostatky, které může být složité odstraňovat již za provozu, kdy je nejdůležitější co nejrychleji očkovat. Simulace vychází z plánu, který prezentoval jihočeský hejtman Martin Kuba. Odborníci z FAST ale nabízí bezplatnou pomoc všem krajům.

Vedoucí Ústavu automatizace inženýrských úloh a informatiky FAST VUT Tomáš Apeltauer k tomu říká: "Jediná sekunda zdržení u každého pacienta znamená, že první milion dávek vakcíny bude naočkovaný kumulativně skoro o dva týdny později, a to jen když uvažujeme provoz všech očkovacích center 24/7. Je proto zásadní nejdřív plány otestovat a rozebrat na šroubky, jak se o tom zmínil na Twitteru jihomoravský hejtman Jan Grolich. Zkusili jsme si to narychlo podle prezentace vakcinačního centra, se kterou přišel hejtman Martin Kuba, ale jsme tu pro každý kraj.

Myslím si, že dělat pouze na základě zkoušky s figuranty závěry, podle kterých bude centrum fungovat několik měsíců pro stovky tisíc dalších, je složité. Musíte samozřejmě sebrat statisticky dokonalý vzorek, podobně jako agentury při průzkumu volebních preferencí. Je to stejné, jako kdyby například při zkoušce evakuace nákupního centra byli v roli figurantů pouze studenti. Ve chvíli, kdy vám tam po otevření přijdou na nákup například senioři, nebude realita případné evakuace odpovídat tomu, co jste si předtím vyzkoušeli. Víme, jak rychle se lidé pohybují a jak reagují, což se třeba u mladých lidí a seniorů liší.

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.

Počítačová simulace možnosti využití tohoto statistického vzorku posouvá ale mnohem dál. Jakmile model s jeho pomocí správně nakalibrujeme, můžete jím nechat virtuálně projít třeba stovky tisíc lidí a během pár hodin získat první představu, kdy budeme se kterou fází očkování hotovi. Dokážeme také zjistit, jestli se při střídání směn zdravotníků nepřeplní čekárna nebo jestli je vůbec dostatečně veliká. Simulujeme i to, jak se změní situace, pokud se třeba v centru objeví naráz několik lidí na vozíku a jak se tím změní pohyb v očkovacím centru. Zkrátka pokud máme přesný plán vakcinačního centra, úkonů, které se tam budou provádět a profil osob, které jej navštíví, můžeme udělat simulaci jeho provozu po celou dobu existence a ve všech běžných i krajních situacích.

Každý kraj má u nás dveře otevřené. Nabízíme jim možnost se s námi dopředu pobavit a rádi jim zdarma pomůžeme vyladit provoz očkovacího centra tak, aby bylo maximálně efektivní."

Publikováno: 08.01.2021 13:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d207258

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol