- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Přední tchajwanská univerzita NYCU uzavřela s VUT memorandum o spolupráci
Vysoké učení technické v Brně přivítalo 11. ledna delegaci zástupců tchajwanské National Yang Ming Chiao Tung University (NYCU) a Taiwan Semiconductor Research Institute (TSRI). Během jednání došlo k podpisu memoranda o spolupráci v oblastech vzdělávání, výzkumu a mobility studentů a pedagogů. Setkání navázalo na předchozí kontakty obou stran a prohloubilo spolupráci se zaměřením na oblast polovodičových technologií, v které jsou tchajwanské univerzity, výzkumné organizace a především podniky světovými lídry.
Tchaj-wan podporuje rozvoj evropského polovodičového průmyslu
Výroba čipů, která patří k nejsložitějším průmyslovým odvětvím, dominuje tchajwanské ekonomice od 80. let 20. století. Tehdy se z ekonomiky spoléhající na pracovní sílu stala ekonomika zaměřená na inovace. Její důležitost pocítil svět v průběhu pandemie koronaviru, kdy došlo k narušení globálních dodavatelských sítí polovodičů a následně k ochromení řady průmyslových odvětví. Na krizi reagovala Evropská unie Aktem o čipech (European Chips Act), který má za cíl podpořit odolnost Evropy v oblasti polovodičových technologií.
V tomto kontextu dochází v posledních letech ke zintenzivnění jednání mezi evropskými a tchajwanskými partnery. Evropa se snaží zvýšit výkonnost svého polovodičového průmyslu. Tchaj-wan má špičkové know-how, ale potřebuje desítky tisíc proškolených specialistů, které oslovuje v řadě světových regionů.
Rektor VUT Ladislav Janíček připomněl strategickou úlohu polovodičového odvětví pro Českou republiku a související aktivity VUT: „V současnosti procházíme důležitým a strategickým obdobím. Jsme šestá evropská země v produkci čipů a ve výrobě polovodičových technologií máme dlouhou tradici. Podnikáme aktivní kroky v souladu s výzvami EU – před rokem se naše univerzita stala zakládajícím členem Českého národního polovodičového klastru, v březnu tohoto roku ve spolupráci s vybranými tchajwanskými institucemi chystáme zahájení činnosti výzkumného centra pro pokročilý design čipů (ACDRC) a během letošního roku ve spolupráci s partnerským Českým vysokým učením technickým v Praze, Českým národním polovodičovým clusterem, společnostmi onsemi a Codasip a Jihomoravským inovačním centrem vznik Národního kompetenčního centra pro čipy a polovodiče s předpokládaným sídlem v Brně, které bude součástí Evropské sítě kompetenčních center s klíčovou rolí v transferu polovodičových technologií do praxe.“
Tchaj-wan v čele s jeho vládou a předními institucemi, jako jsou NYCU a TSRI, podporuje rozvoj evropského polovodičového průmyslu a má pro to své důvody: „V globalizovaném a propojeném světě existuje několik pádných důvodů pro to, aby organizace, včetně těch na Tchaj-wanu, sdílely klíčové technologické znalosti i mimo své hranice. Stručně řečeno, je to nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti, podporu inovací, zapojení do globální spolupráce, přilákání talentů, objevování nových trhů, přizpůsobení se rychlým technologickým změnám a snižování míry rizik,“ vysvětlil prezident NYCU Chi-Hung Lin.
“Na VUT prostupuje oblast polovodičů napříč několika ústavy. Polovodičové technologie mají centrum na Ústavu mikroelektroniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT), která pokrývá oblast polovodičových technologií, senzoriku a nanotechnologie, navrhování a pouzdření čipů a také jejich testování. CEITEC VUT patří k vůdčím výzkumným institucím v oblasti vývoje a výroby materiálů pro matrice na bázi nanotechnologií, navíc disponuje největšími čistými prostory pro polovodičové technologie na akademické půdě v ČR i SR. Na Fakultě informačních technologií je zase centrum vývoje aplikací pro design i programování chipů. A také na Fakultě strojního inženýrství jsou nanotechnologie a fotonika důležitou součástí, díky čemuž VUT odborně pokrývá celý technologický řetězec potřebný pro výzkum, vývoj a výrobu chipů. Strategické partnerství nás pojí se společností onsemi v Rožnově pod Radhoštěm, která je dominantním podnikem v oblasti polovodičových technologií a ve vývoji a výrobě čipů. Společnost Codasip, která je dnes světovým lídrem v oblasti vývoje aplikací pro navrhování čipů na bázi architektury RISC-V a je klíčovým partnerem pro budované kompetenční centrum, vznikla jako spin off na naší Fakultě informačních technologií”, doplnil Jiří Háze, vedoucí Ústavu mikroelektroniky FEKT a univerzitní koordinátor pro polovodiče.
Klíčové je hledání a příprava mladé generace talentovaných specialistů
Klíčovou oblastí, na kterou se VUT a NYCU díky podpisu memoranda ještě více zaměří je spolupráce ve vzdělávání a přípravě mladé generace polovodičových specialistů. Působnost dohody se zaměřuje na přípravu vzdělávacích programů, výměnu vzdělávacích zkušeností, zakládání společných výzkumných projektů nebo na podporu mobility studujících a pedagogů.
Tento směr spolupráce potvrdil také prezident NYCU: „Jako přední světová univerzita s prokazatelnými výsledky ve výzkumu a vývoji polovodičů si uvědomujeme celosvětovou poptávku po talentech v této oblasti. Proto jsme v minulosti úspěšně navázali strategická partnerství v USA pro americký kontinent a v Japonsku pro Asii. Naší současnou snahou je najít strategického partnera v Evropě a Česká republika se pro tento účel jeví jako silný uchazeč.“
Prvním příkladem spolupráce v tomto směru jsou vzdělávací programy pro studenty z vybraných evropských zemí, na které poskytl prostředky Tchaj-wan. V srpnu a v prosinci 2023 pořádal institut TSRI školící kurzy zaměřené na design integrovaných obvodů (IC design). NYCU uspořádala letní školu s důrazem na materiály a nabízí řadu dalších možností k rozvoji mezinárodních talentů, jako jsou výměnné programy nebo společné výzkumné projekty.
„Je naší rolí jako univerzity přispět k zajištění kapacit ve smyslu absolventů technologických oborů pro oblast polovodičových technologií v České republice. K tomu směřuje nejen tato spolupráce s Tchaj-wanem, ale i s dalšími strategickými průmyslovými partnery, jako jsou například onsemi, Thermo Fisher Scientific nebo Codasip,“ uvedl rektor VUT k důležitosti rozvoje lidských zdrojů v této oblasti průmyslu.
Česko musí vytvářet vlastní polovodičovou strategii
Obě strany se také shodli na tom, že rozvoj polovodičového průmyslu, například s důrazem na design integrovaných obvodů není samostatným cílem, ale slouží jako základ pro budování dalších průmyslových odvětví, jakým je například automobilový průmysl. Tchaj-wan si uvědomuje, že v každé zemi funguje jiný průmyslový ekosystém, a proto tchajwanský model vývoje a produkce polovodičových technologií není beze zbytku přenositelný do podmínek jiné kultury a země. Česká republika si musí vybudovat vlastní strategii a model. Tchaj-wan ji v tom bude díky svým excelentním výzkumným a produkčním kapacitám nápomocen.
National Yang Ming Chiao Tung University (NYCU) se sídlem v Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu, patří k nejúspěšnějším světovým univerzitám (217. místo v QS World University Rankings 2024). Na NYCU vznikla první tchajwanská vysoká škola se zaměřením na polovodičové technologie a je tak považována za kolébku tchajwanského polovodičového průmyslu. Téměř 22 000 studujícím nabízí 19 studijních programů s těžištěm v elektroinženýrství, počítačových vědách a medicíně. Polovodičové technologie studuje 2000 studentů, z nichž 800 každoročně absolvuje.
Taiwan Semiconductor Research Institute (TSRI) vznikl v roce 2019 sloučením dvou předchozích výzkumných center a je součástí NARLabs pod tchajwanským Ministerstvem vědy. Sídlí ve vědeckém parku Hsinchu, který je díky koncentraci hi-tech firem a technologií považován za obdobu Sillicon Valley. Cílem TSRI je podpora talentů a vzdělávání vysoce kvalifikovaných profesionálů v oborech od vývoje polovodičových zařízení až po technologie návrhu počítačových obvodů a systémů.V TSRI působí 280 zaměstnanců a institut disponuje rozpočtem ve výši 45 milionů USD.
Publikováno: 12.02.2024 14:17
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d252992
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305