VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Prezident republiky Petr Pavel navštívil Vysoké učení technické v Brně
V rámci své pracovní cesty na jižní Moravu navštívil prezident České republiky Petr Pavel ve středu 9. října Vysoké učení technické v Brně. Na programu byla debata se studentkami a studenty univerzity a prezentace studentských tvůrčích aktivit v technologických oblastech zaměřených zejména na automobilové, letecké, vesmírné či robotické aplikace.
Ještě než prezident Pavel dorazil k aule profesora Braunera na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT, kde setkání proběhlo, měl za sebou nabitý program. Kromě návštěvy brněnských institucí si nenechal ujít probíhající Mezinárodní strojírenský veletrh na brněnském výstavišti. Zde navštívil také expozici VUT, kde jej zaujal systém bezpilotních dronů a pozemních robotů řízený umělou inteligencí.
Ukázku dronů nabídl i středeční podvečer na VUT. Stál za ní nejnovější univerzitní studentský tým BUT Drone Research Centre, který prezidentovi představil propojení různých druhů dronů s inteligentním softwarem pro jejich řízení. Ukázky modelů pro mezinárodní soutěže nabídly týmy Chicken Wings a Brno Mars Rover. První se věnuje bezpilotním letadlům, druhý připravil autonomní vozítko na Mars.
Vesmírné tématiky se držel také studentský tým YSpace s vlastními návrhy satelitů CubeSat pro reálné vědecké mise na oběžné dráze Země. Automobilní technologie reprezentovaly Pneumobil Racing Team Brno s modelem auta na stlačený vzduch a TU Brno Racing s monopostem elektrické formule Dragon s vestavěným závodním simulátorem, který si prezident se zájmem vyzkoušel. Pro studentský tým strojLAB šlo o druhé setkání s prezidentem Pavlem po letním představení svých aktivit v pražských Lánech. Také tentokrát jeho členové zaujali projektem ponorky ARGO.
Přes 300 studentek a studentů VUT pak vyčkalo v zaplněné aule na příchod hosta a plánovanou diskuzi. Jejím hlavním tématem byla podpora technického vzdělávání a inovací, ale prezident Pavel byl připraven i na dotazy z jiných oblastí včetně těch týkajících se aktuálních otázek legislativy, digitalizace či byrokracie.
Poté, co prezident ocenil množství diskutujících, kteří přišli na setkání ve večerním čase, označil VUT společně s Jihomoravským inovačním centrem za hnízdo, kde vzniká to, co ČR právě potřebuje. „Tato země potřebuje jako sůl inovativní přístupy, flexibilitu, podnikavost, odvahu, odolnost překonávat překážky. A mám za to, že to je koncentrováno na VUT,“ uvedl a dodal, že smeká před tím, co mu v předchozí části představily studentské týmy.
K většímu úspěchu v mezinárodním prostředí chybí Čechům podle Petra Pavla nejen lepší vybavenost angličtinou, ale i odvaha prezentovat a prodat své dovednosti. S tím podle prezidenta souvisí i skutečnost, že se v rámci investičních projektů někdy spokojujeme s podpůrnými nebo výrobními pracemi. Pokud chceme být úspěšní, musí se to změnit. „Například v souvislosti s pokračujícím jaderným tendrem už od počátku zdůrazňujeme, že se nechceme podílet jen na výrobě, ale především na vývoji,“ uvedl.
Další diskutující se ptali na úlohu univerzit pro rozvoj ČR. „Měli bychom si jasně říct, které obory považujeme za skutečně perspektivní, na čem chceme stavět naši prosperitu. Měli bychom nastavit čtyři až pět směrů, kterými bychom se měli ubírat a začít na tom pracovat minimálně pět let dopředu,“ reagoval prezident. Jako příklad nabídl poptávku po odbornících v oblastech polovodičových a vesmírných technologií, což jsou strategické obory i pro VUT, které na poptávku již reaguje.
Jedna z otázek mířila také na přehnané obavy z chyb. „Cílem přípravného období je, že objevujeme chyby a napravujeme je, což nám na ně umožní reagovat, až to budeme potřebovat. Tento způsob uvažování bychom měli dostat nejen do přípravy studentů, ale i do zaměstnání – na chybách roste konkrétní člověk, ale i firma. Pokud budeme mít tento přístup, tak se lidé se nebudou bát chodit do kontrolovaného rizika,“ vybídl posluchače prezident Pavel a dodal: „Například podpora startupů nemůže být hodnocena podle toho, že je ekonomicky neefektivní. Nemůžeme se držet při zemi jen proto, aby nedošlo k nějaké chybě.“
„Návštěva pana prezidenta byla velkým povzbuzením. Důvěra a naděje jsou tím, co pan prezident vzbuzuje svým vystupováním, zájmem, vhledem a lidskostí. Jeho slova o potřebách české ekonomiky, její produktivitě a konkurenceschopnosti rezonují s názorem, který jako přední technická univerzita v zemi sdílíme s našimi průmyslovými partnery. Volání průmyslu po absolventech technických a přírodovědných oborů zaznívá na všech setkáních a bylo jednou z nosných tezí Sněmu Svazu průmyslu a dopravy na letošním 65. Mezinárodním strojírenském veletrhu,“ řekl rektor VUT Ladislav Janíček a přidal některé další postřehy:
„Jsem nesmírně hrdý na naše studující, na jejich um a prezentované výsledky tvůrčí činnosti. Ty vyžadují schopnost aplikovat získané znalosti, přijímat a řešit skutečně složité technologické úkoly, rozdělit a zorganizovat práci, ale i prezentační dovednosti. Předpokládají také silnou dávku podnikavosti a odvahy přijímat nejen technologické výzvy. Také velmi oceňuji naprosto relevantní otázky vznesené našimi studujícími na pana prezidenta. Velmi si vážíme pozornosti, kterou nám svou návštěvou jak na stánku VUT na brněnském výstavišti, tak na podvečerním setkání na naší univerzitě věnoval. Jeho vyjádření a odpovědi během diskuze nás utvrzují ve smyslu našeho poslání a roli, kterou jako přední technická univerzita máme v oblasti technického vzdělávání a výzkumu a jako součást ekonomiky s přidanou hodnotou postavené na znalostech a inovacích,“ dodal na závěr rektor VUT.
Text vyšel jako tisková zpráva.
Publikováno: 10.10.2024 19:15
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d266577