- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Projekt CzechNanoLab+ nejúspěšnějším v grantové výzvě OP JAK
Laboratoře CEITEC Nano na CEITEC VUT jako klíčová součást celorepublikové výzkumné infrastruktury CzechNanoLab si díky prvotřídnímu vybavení už léta drží pozici vědeckého výzkumného pracoviště na světové úrovni. Michal Urbánek a tým CzechNanoLab loni podali žádost v grantové výzvě OP JAK Výzkumné infrastruktury I., ve které modernizační projekt CzechNanoLab+ uspěl s ohromujícím výsledkem 78 bodů z 80 a stal se tak vůbec nejúspěšnějším projektem v rámci této výzvy. Projekt byl podpořen k financování bez krácení rozpočtu a získal 361 milionů Kč určených na modernizaci a inovaci vybavení.
CzechNanoLab je velká výzkumná infrastruktura pro výzkum v oblasti nanověd a nanotechnologií. Jejím posláním je podpora vědců a inženýrů, kteří mají při svém bádání ambice posouvat hranice poznání v nejrůznějších vědních oblastech od fyziky přes nanoelektroniku až po nanobiotechnologie a neurovědy. Infrastruktura rovněž spolupracuje s desítkami high-tech společností působících v oblastech, jako jsou elektronová a světelná mikroskopie, polovodičové čipy nebo vesmírný program Evropské kosmické agentury (ESA). Tyto společnosti využívají špičkové vybavení dostupné v rámci infrastruktury CzechNanoLab pro svůj vlastní aplikovaný výzkum a vývoj. Infrastruktura tak jedinečným způsobem propojuje základní akademický výzkum s praktickými průmyslovými aplikacemi a nabízí prostor, kde myšlenky a experimenty v oblasti základního výzkumu podněcují aktivity v aplikačním sektoru, které následně poskytují zpětnou vazbu a inspiraci pro základní výzkum.
CzechNanoLab je dále velmi důležitou součástí národního inovačního ekosystému v prioritní oblasti polovodičových čipů. Zde, jako jediné pracoviště svého druhu v České republice, dokáže většímu množství firemních i akademických výzkumných pracovníků a studentů zajistit přístup ke kompletní sestavě přístrojového vybavení a know-how nezbytnému pro výzkum a vývoj v oblasti polovodičových čipů. Aby výzkumná infrastruktura CzechNanoLab mohla poskytovat svým uživatelům služby na odpovídající úrovni, tj. aby si udržela svoji vysokou vědecko-technologickou úroveň a relevanci v dynamickém oboru nanověd a nanotechnologií, musí pružně reagovat na nové trendy v oboru. Jak vysvětluje Michal Urbánek, vedoucí CEITEC Nano a koordinátor celé infrastruktury CzechNanoLab: „Vývoj vědeckého vybavení postupuje neustále kupředu a mnoho našich stávajících přístrojů již technicky či morálně zastarává. Díky projektu CzechNanoLab+ budeme moci modernizovat naše vybavení na nejvyšší technologickou úroveň, což nám pomůže udržet se mezi nejlepšími evropskými výzkumnými infrastrukturami v oboru nanotechnologií.“
Cílem projektu CzechNanoLab+ je zvýšit rozsah služeb poskytovaných infrastrukturou díky zavedení nových perspektivních technologií pro nanofabrikace a charakterizačních technologií, které doposud nebyly v infrastruktuře dostupné. Druhým cílem modernizačního projektu je obnova zastarávajícího klíčového vybavení. To umožní zvýšení kvality poskytovaných služeb ve smyslu získávání kvalitnějších dat i ve smyslu rychlejšího uspokojení potřeb většího množství uživatelů.
Modernizační projekt byl zahájen k 1. 1. 2024 a je plánován na 3 roky. V rámci projektu je plánováno pořízení celkem 15 investičních celků, od depozičních aparatur přes nejmodernější typy mikroskopů a analytických přístrojů až po zařízení pro 3D tisk v mikroskopickém měřítku. Projekt získal požadovanou podporu 361 milionů, z nichž dvě třetiny poputují do brněnského CEITEC Nano na CEITEC VUT a zbývající třetina do pražské Laboratoře nanostruktur a nanomateriálů (LNSM) na Fyzikálním ústavu AV ČR (FZÚ), druhého uzlu výzkumné infrastruktury CzechNanoLab.
Výzvu OP JAK – Výzkumné infrastruktury I. organizovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a zápisy z hodnotících komisí byly zveřejněny 29. 12. 2023. Celkově bylo k financování doporučeno 32 velkých výzkumných infrastruktur, z toho 14 infrastruktur bylo doporučeno s výhradou, tedy s krácením rozpočtu. Výzva byla zaměřena na investiční prostředky.
Zdroj: CEITEC VUT
Publikováno: 15.01.2024 16:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d251651
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305