• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Projekty z VUT získaly Ceny TA ČR a usilují i o cenu Český nápad

Technologická agentura ČR představila jednotlivé vítěze v dílčích kategoriích Cen TA ČR. Jsou mezi nimi i nápady spojené s brněnskou technikou. V kategorii Partnerství zaujal porotu projekt Monitorování a digitální forenzní analýza prostředí IoT, na které spolupracuje Fakulta informačních technologií VUT spolu s firmou Flowmon NetworksInternet věcí je dnes stále více využívaný a do budoucna bude jeho obliba jen růst. Zasahuje nejen do průmyslové výroby, ale stává se i běžnou součástí domácností. To přináší kromě nesporných výhod i nové problémy. Rizikem je v tomto případě zejména bezpečnost, na kterou se zaměřil brněnský výzkumný tým společně s jihokorejskými kolegy, kteří vyvinuli sadu nástrojů pro monitorování a diagnostiku komunikace internetu věcí. Při využívání internetu věcí mezi sebou komunikují autonomní zařízení, která mohou být infikovaná malwarem nebo se dostat pod kontrolu útočníků podobně jako počítače nebo servery. Na rozdíl od běžných systémů je však není možné chránit například pomocí antiviru. Nový softwarový nástroj Flowmon IoT Monitoring and Diagnostic Toolset tuto komunikaci sleduje a včas detekuje provozní problémy a identifikuje bezpečnostní incidenty.
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
Dalším úspěšným projektem, tentokrát v kategorii Business, je Vývoj atomárního zdroje pro aplikace v elektronové mikroskopii, na němž se kromě CEITEC VUT podílí společnost Thermo Fisher Scientific. Elektronový mikroskop používá k pozorování elektrony či proudy elektronů a dokáže tak zobrazovat např. struktury materiálů s mnohem větším rozlišením než mikroskop optický – to znamená, že jsou viditelné i jednotlivé atomy a molekuly. Pozorování se odehrává ve velmi vysokém vakuu a je nesmírně náročné na čistotu. K čištění nebo úpravě pozorovaných vzorků jsou vhodné například paprsky iontů, v tomto případě je to atomární vodík. Používání částicových svazků s tímto účelem v elektronových mikroskopech je celosvětovým trendem. Iontové svazky se používají k odprašování, tedy odstraňování nežádoucího materiálu, u vzorků před pozorováním, případně k cílené výrobě prototypů pomocí odprašování a k opravě integrovaných obvodů. Urychlené ionty jsou přesně nasměrovány a v místě dopadu umožňují mj. i vyrážení jednotlivých atomů z materiálu – tzv. mikroobrábění. Atomární svazky vodíku tak budou dalším nástrojem pro práci v mikro a nanosvětě.
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.


Udílení Cen TA ČR se po dlouhém zvažování nakonec uskuteční výhradně on-line, formou reportážního pořadu, který bude vysílán 2. prosince v 19:00 hod. prostřednictvím on-line platformy Mall TV. O absolutním vítězi a držiteli ceny Český nápad se veřejnost dozví až v den vysílání. Veřejnost pro jednotlivé projekty může hlasovat zde.

Publikováno: 29.11.2021 09:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d218625

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol