• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

První studentský start-up VUT nabízí řešení pro monitoring úniku paliva z železničních cisteren

Vysoké učení technické v Brně má první start-up tvořený výhradně studenty bakalářského a magisterského studia. K podpisu smlouvy zasedli rektor VUT Ladislav Janíček a zástupci společnosti TechMountain, kteří tím získali právo užívat označení „Start-up VUT“. Společnost, kterou před rokem založili studenti mechatroniky a podnikání na VUT, cílí na inženýrská řešení specifických technických problémů pro firemní zadavatele.

Podpis smlouvy mezi VUT a zástupci TechMountain, kteří získali právo užívat označení „Start-up VUT“. Zleva v popředí stojí Jiří Dlouhý, Vojtěch Parkan, rektor Ladislav Janíček a Antonín Černý. | Autor: Václav Koníček

Nový start-up tvoří Antonín Černý a Jiří Dlouhý, oba ze studijního programu Mechatronika na Fakultě strojního inženýrství VUT a Vojtěch Parkan, který studuje program Strategický rozvoj podniku na Fakultě podnikatelské VUT. Zakladatelé start-upu se znají z projektu Argo, na kterém spolupracovali v rámci studentského týmu strojLAB na VUT. Podnětem ke společnému podnikání byla poptávka řešení pro monitoring úniku paliva z železničních cisteren, se kterou je oslovila firma ORLEN Unipetrol.

Cílem řešení je umožnit okamžitou lokalizaci cisteren a kontrolu úniku pohonných hmot v reálném čase. „Napadlo nás využít již známou technologii z USA, kterou jsme rozšířili o síťovou konektivitu umožňující dálkové propojení zařízení a výměnu dat,“ vysvětlil Antonín Černý, jednatel společnosti TechMountain.

Podpis smlouvy mezi VUT a zástupci TechMountain, kteří získali právo užívat označení „Start-up VUT“. | Autor: Václav Koníček

Společníci se museli vypořádat s řadou požadavků zadavatele, včetně nezasahování do konstrukce cisteren, alespoň měsíční výdrže baterie, provozu mimo dosah signálu a splnění norem na fungování zařízení ve výbušném prostředí. „Navržené technické řešení má podobu objímky, která se připevní na výpusť cisterny. Obsahuje zařízení, které pomocí ultrazvukové vlny průběžně měří průtok a vysílá data ke zpracování. Zadavateli jsme představili technologické řešení, které splňuje funkční požadavky, je neinvazivní a levné,“ dodal Černý.

Rozhodnutí o další spolupráci, která by posunula projekt do komerční podoby a umožnila sériovou výrobu, je nyní na zadavateli. I přes tuto nejistotu plánují startupisté pokračovat ve vývoji a dotáhnout projekt do cíle.


Popis fungování technologie, s kterou přišli vynálezci v USA, kteří řešili podobný problém jako TechMountain.

K tomu by měla pomoci i ochranná známka „Start-up VUT“, kterou TechMountain čerstvě získal. „To, že se můžeme zaštítit VUT, dává našemu podnikání důvěryhodnost a sílu. Nezanedbatelná je také možnost využívat expertízu a infrastrukturu univerzity. Díky označení se také cítíme být ambasadory technického vzdělávání a rádi bychom přispěli k jeho popularizaci,“ vysvětlil Vojtěch Parkan.

Celý text najdete v tiskové zprávě VUT


Publikováno: 28.06.2024 13:28

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d261606

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol