• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

„Rakeťácké“ výzvy se studenti nezalekli. Nechyběli ani ti z VUT

Brněnské letiště v Medlánkách patřilo v pátek 10. června místo letadel raketám. Studentský spolek Czech Rocket Society uspořádal již druhý ročník soutěže pro středoškolské a vysokoškolské týmy. Po měsících práce na návrhu, testování a konstrukci byl páteční odpal raket skutečným testem, jak si studenti s výzvou poradili. I proto se soutěž jmenuje Czech Rocket Challenge.

„Na naší raketě jsme pracovali hlavně o nedělích. Jsme kamarádi z jednoho gymplu, ale část z nás teď studuje v Praze a část v Brně. Raketu jsme tak dělali po částech a nakonec vše poskládali dohromady,“ popisuje za tým Interstellar Petr, který studuje na strojní fakultě VUT obor Základy strojního inženýrství. Na své raketě jsou prý pyšní zejména na využití papírové trubky. „S ohledem na hoření motoru rakety to vypadá trochu šíleně, ale jak jsme to počítali, mělo by to fungovat,“ dodává. Jejich raketa byla nakonec tou vůbec první, která z odpalovací rampy na medláneckém letišti vzlétla.
Autor: Jan Prokopius
O kousek dál se připravují bývalí spolužáci Ondřej Švásta a Ivo Lachman. Záliba v raketách je spojila už na gymnáziu a díky své práci získali nominaci do celosvětové soutěže CASTIC, v Číně by měli reprezentovat Českou republiku. Na Czech Rocket Challenge vyrazili s toutéž raketou, svůj tým nazvali Cassiopeia Space Program. „Stavíme rakety s vektorováním tahu. Chtěli jsme tuto příležitost využít a naši raketu vyzkoušet,“ vysvětluje Ivo, který v Brně studuje prvním rokem mechatroniku. Jeho kolega Ondra se zatím rozhoduje mezi dvěma fakultami VUT: strojní a architekturou. Je ale znát, že ať si vybere kteroukoliv z nich, rakety budou stále jeho koníček.

První tři týmy už mezitím připravily své rakety na odpalovací rampy. Všichni se teď musí stáhnout stovky metrů daleko, odkud lze odpal bezpečně sledovat. Poslední instruktáž k odpalovacímu zařízení dává student Jakub Svoboda, i on studuje druhým rokem na strojárně. „Vždycky mě to zajímalo, na střední škole jsem psal SOČ na téma návrh kapalinového raketového motoru. Díky této práci si mě pak přes rešerše našel tým Czech Rocket Society a oslovili mě s nabídkou spolupráce. Rád jsem ji přijal,“ vzpomíná Jakub.

I když byla až dosud řeč o studentech VUT, spolek není vůbec jen o nich. „Jsme spolek nezávislý na konkrétní vysoké škole. Našimi členy jsou vysokoškoláci z celé republiky, ale i ze zahraničí: třeba náš místopředseda Vojta studuje v Anglii,“ vysvětluje Anna Muchová, která má na starosti propagaci spolku. A stejně jako řada soutěžních týmů i řada organizátorů dorazila z Prahy nebo jiných koutů Česka. „Celkem nás ve spolku působí kolem čtyřiceti. Dnešní soutěž pořádáme ve dvou kategoriích, a to samostatně pro středoškoláky a pro vysokoškoláky. Máme velkou radost z účasti, na finále dorazila třicítka týmů, které se kvalifikovaly ze sedmdesáti přihlášených,“ dodává Anna. To už ale zní odpočítávání a do vzduchu letí další raketa...

Nejlepší byl nakonec středoškolský tým „Gykovy Vega“ a v kategorii vysokých škol zvítězil tým „Je dobrá, ale stejně…“

Publikováno: 14.06.2022 13:49

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d227423

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol