• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Rektor VUT na zahájení vesmírného projektu: Je třeba, aby mladí lidé snili

Před letními prázdninami se sešli zástupci vlády, vzdělávacích a výzkumných institucí a průmyslu a na společné tiskové konferenci na půdě Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR představili veřejnosti záměr nazvaný Česká cesta do vesmíru. Mezi řečníky byl také rektor Vysokého učení technického v Brně Ladislav Janíček, který ve svém vystoupení vyzdvihl význam mise mimo jiné i jako inspirace ke studiu technických a přírodovědných oborů v ČR. Další tisková konference České cesty do vesmíru proběhne 2. září v 11:30 na Hvězdárně a planetáriu Brno.

Rektor VUT Ladislav Janíček ve svém vystoupení vyzdvihl význam mise jako inspirace ke studiu technických a přírodovědných oborů v ČR. | Autor: Karel Horák

Česká republika se rozhodla po více než čtyřech dekádách podpořit opětovné vyslání českého občana do vesmíru. Kandidátem na tuto misi je Aleš Svoboda vojenský pilot, který uspěl ve výběru z 22 000 uchazečů do záložního týmu astronautů Evropské vesmírné agentury ESA.

Hned v úvodu tiskové konference vysvětlil předseda vlády ČR Petr Fiala, že plánovaná mise není jednorázová záležitost, ale její cíle jsou dlouhodobé. „Cílem je prostřednictvím kosmických aktivit a jejich dalšího rozvoje přispět k transformaci českého hospodářství na ekonomiku založenou na aktivitách s vysokou přidanou hodnotou.“

Připomněl také jedinečnost úspěchu Aleše Svobody. „Je to úspěch, který můžeme využít a za nějž se můžeme postavit jako celá společnost. Česká cesta do vesmíru je národní mise. Mise Aleše Svobody k samotným hranicím lidských možností, ale také mise České republiky za ještě lepším vzděláváním, vědou a špičkovým průmyslem.“

Aleš Svoboda uspěl ve výběru z 22 000 uchazečů do záložního týmu astronautů ESA. | Autor: Karel Horák

Na premiérova slova navázal rektor brněnské techniky, která se díky svému studijnímu zaměření řadí k předním evropským univerzitám poskytujícím prestižní vysokoškolské vzdělání v oblasti leteckých a kosmických technologií, což univerzitním odborníkům umožňuje podílet se na vývoji nových technologií a budování kosmického průmyslu.

Příkladem tohoto směřování univerzity je i magisterský studijní program Space Applications, který jako jediný program svého druhu v ČR nabízí Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Na výuce programu se podílí rovněž Fakulta strojního inženýrství VUT (FSI VUT). Jak ve svém vystoupení zmínil rektor Janíček, letos mají za sebou státní závěrečné zkoušky první absolventi tohoto programu. Kromě toho, Letecký ústav FSI VUT poskytuje další magisterský studijní program Letecká a kosmická technika.

Součástí akce byla i panelová diskuze Kosmické aktivity, průzkum vesmíru a vzdělávání, které se účastnil i rektor VUT. | Autor: Karel Horák

I přes to, že má průmysl v ČR velkou tradici a přispívá nemalou měrou k tvorbě HDP, nedaří se pro něj zajistit dostatečné množství tolik potřebných technických odborníků. Platí to i pro český letecký a kosmický průmysl, kde se mimořádně dynamicky rozvíjejí zejména technologie pro vesmírné aplikace. Českou cestu do vesmíru proto rektor vidí jako příležitost podpořit zájem mladých lidí o studium techniky včetně té letecké a kosmické. . „Myslím, že inspirace, kterou tento projekt může vyvolat, je přesně to, co nás může povznést dále.”

Přírodovědná a technická studia (tzv. STEM studia – Science, Technology, Engineering, Mathematics) mají v Česku nízký podíl na celkovém počtu studujících na vysokých školách. Pouhých 26 % je pod průměrem EU27 a je to o 11 % méně než je tento podíl studujících například v sousedním Německu. Z toho pak plyne zmíněný nedostatek technických odborníků. „Zamysleme se nad obrazem těchto studií u veřejnosti a v rodinách budoucích uchazečů. V Německu dělali průzkum, který ukazuje, že až 40 % mladých lidí se dnes rozhoduje pro studia jiná, než STEM, právě proto, že jim to doporučují jejich rodiny jako méně náročnou cestu, a to navzdory tomu, že mají všechny předpoklady tato studia zvládat,“ uvedl během vystoupení Janíček.

Koordinátorem projektu Česká cesta do vesmíru je Václav Kobera, ředitel Odbor kosmických aktivit a nových technologií Ministerstva dopravy ČR. | Autor: Karel Horák

Kromě vysvětlování důležitosti technických a přírodovědných studií pro potřeby národního hospodářství pomůže podle rektora přiblížení možností, které se uchazečům otevírají v průmyslu. „Musíme pracovat na prezentaci obrazu toho, jak jsou zaměstnáváni absolventi technických a přírodovědných oborů i na tom, jak zajímavá je práce ve světě technologií, které dnes zažívají svou renesanci a utvářejí budoucnost. Ve spolupráci s našimi průmyslovými partnery musíme názorněji ukazovat uchazečům o vysokoškolská studia, jak pracuje moderní inženýr.“

Mladí lidé potřebují vzory a jedním z takových se může stát právě druhý český astronaut. „Česká cesta do vesmíru může být výbornou inspirací pro mladé talenty. Potřebujeme v našich mladých lidech zažehnout snění. Já jsem kdysi šel studovat konstrukci letadel proto, že jsem snil. Myslím si, že tento projekt může být úžasnou inspirací pro všechny, kteří věří, že člověk dokáže všechno, když chce a touží. Jsem rád, že VUT je součástí tohoto projektu. Ve spolupráci s našimi průmyslovými partnery, budeme dělat vše, co je v našich silách, abychom podporovali zájem o technická a přírodovědná studia a díky jejich absolventům posouvali naši zemi k prosperující ekonomice postavené na znalostech a inovacích,“ uzavřel rektor VUT.

Podívejte se na tiskovou zprávu z konference, včetně videozáznamu.


Publikováno: 28.08.2024 14:58

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d263890

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol