- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Rektor VUT podepsal memorandum za snížení emisí v Brně
Celkem se snižováním emisí pomůže 28 významných brněnských subjektů, mj. výrobní podniky, firmy, obchodní centra, developerské společnosti a další. Cílem je zabezpečit občanům Brna komfortní mikroklimatické podmínky v době klimatických změn a současně plnit závazek stanovený Paktem starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima. Za stávajícího postupu, kdy průměrné teploty v České republice vzrostly za posledních 60 let o 2 °C, čekají jihomoravskou metropoli stále se stupňující vlny veder a větší počty tropických dní v letních měsících. Naopak v zimě můžeme očekávat méně sněhových srážek, což bude mít dopady na doplňování spodních vod. Tomuto faktu nasvědčuje i letošní mírná a srážkově podprůměrná zima. Všechny tyto změny klimatu, které kolem sebe stále intenzivněji vnímáme, se objevují především v důsledku růstu emisí CO2. Úkolem města je v tomto kontextu také odpovědně reflektovat klimatickou situaci souborem opatření, díky kterým zůstane Brno městem, kde obyvatele nevyhání z ulic tropické vedro doprovázené vysokým podílem prachových částic a oxidu uhlíku.
„Město Brno se již zapojilo do Paktu starostů a primátorů se závazkem snížit emise CO2 na svém území nejméně o 40 %, a to do roku 2030. V návaznosti na svůj cíl jsme vypracovali Akční plán udržitelné energetiky a klimatu, tzv. SECAP, s podrobnou bilancí emisí CO2 a návrhy na jejich snižování. Konkrétní opatření akčního plánu bude město aplikovat především na vlastních objektech, zařízeních nebo například na vozovém parku,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík. Organizace zapojené do memoranda podepsaného na Festivalu architektury zapracují závazky plynoucí z dokumentu do svého běžného chodu a působení. Doporučenými kroky ke snižování produkce emisí je stavět a rekonstruovat s ohledem na co nejnižší budoucí energetickou náročnost budovy, využívat obnovitelné zdroje, využívat nízkoemisní nebo jiné šetrné způsoby dopravy, šetřit spotřebu vody a budovat retenční plochy či nádrže, dbát na principy cirkulární ekonomie.
Pořadatelem Festivalu architektury 2020 je Rada pro zelené střechy. „Jsme velmi mile překvapeni velkým zájmem odborné, ale i široké veřejnosti o téma adaptačních strategií ve stavitelství. Stavební obor ovlivňuje nadpoloviční množství celkové produkce odpadů i emisí CO2. Kromě toho samozřejmě i hospodaření s vodou nebo proměnu zelených ploch v mrtvou hmotu. Proto věřím, že pokud se nám podaří inspirovat stavebníky i architekty dobrými příklady šetrného stavitelství, bude to velký pozitivní krok v celé klimatické politice. Brněnské výstaviště tuto akci umožnilo zrealizovat v průběhu tradičního Stavebního veletrhu, který každoročně navštíví desetitisíce lidí a všichni tito lidé se mohou letos inspirovat tématem Stavitelství ohleduplného k životnímu prostředí,“ uzavřela Tereza Sigmundová, koordinátorka Festivalu architektury 2020.
Publikováno: 27.02.2020 19:40
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d195889
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305