- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Sedm studentů VUT uspělo ve stipendijním programu Brno Ph.D. talent
Sedm doktorských studentů z Vysokého učení technického v Brně převzalo během slavnostního večera na brněnské radnici stipendijní šek pro svůj další výzkum v rámci programu Brno Ph.D. talent. Každý z nich získal stipendium ve výši 330 tisíc korun. Částka se jim bude průběžně vyplácet po další tři roky. Součástí akce bylo také představení úspěšných mladých vědců podpořených v minulých ročnících a setkání brněnské vědecké komunity.
Tři šeky získali zástupci CEITEC VUT. Hana Kopřivová se ve svém výzkumu zabývá korelativním zobrazováním lidských zhoubných a nezhoubných nádorů kůže pomocí několika různých metod. Součástí jejího výzkumu bude i pokročilé zpracování dat, jako například strojové učení pro možnou predikci nádorů. Cílem projektu je ukázat nové techniky, které by mohly v budoucnu pomoci histologům při diagnostice nádorového onemocnění. A co se jí líbí na vědě? Nutnost na sobě neustále pracovat a také možnost podílet se na zlepšování světa.
Viktória Parobková se soustředí na detekci mikroplastů v lidském těle pomocí tomografických a spektroskopických technologií. Zjištěné výsledky mohou mít dopad na využívání plastů v každodenním životě. Oceňuje, že život vědkyně není jednotvárný a má možnost pracovat na komplexních projektech, které mohou pozitivně ovlivňovat společnost.
Erik Ščasnovič se věnuje přípravě a popisu vlastností nových keramických materiálů, takzvaných HEO (z angl. High-entropy oxides), které jsou specifické vysokou konfigurační entropií. Vysoká entropie vede ke stabilizaci mikrostrostruktury, což má za následek zlepšení například mechanických nebo elektrických vlastností. V budoucnosti by takové materiály mohly hrát významnou úlohu při vývoji nových akumulátorů se zvýšenou kapacitou nebo prodĺouženou životností. Tento dynamický obor mu poskytuje mnoho příležitostí pro zlepšení jak teoretických, tak praktických znalostí.
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT má mezi oceněnými doktorandy dva zástupce. Prvním z nich je Martin Ptáček. Jeho výzkum se věnuje zpracování signálu a zejména pak odhadu časoprostorové funkce ve spojení s lokalizací. Odhad časoprostorové funkce nachází aplikace v astronomii, plánování telekomunikačních sítí nebo předpovědi počasí. Doktorský student chce rozvíjet metody odhadu za účelem zkvalitnění poskytovaných předpovědí. Věří, že získané zkušenosti mu pomohou při řešení dalších praktických problémů ve spolupráci mezi průmyslem a výzkumem.
Dalším doktorandem z FEKT je Lukáš Zezula. Zaměřuje se na diagnostiku elektrických pohonů využívaných mimo jiné i v elektromobilech. Z hlediska spolehlivosti je důležité, aby tyto pohony fungovaly i v případě, že se vyskytne porucha. Cílem jeho výzkumu je tak návrh diagnostických algoritmů s parametrickým odhadem pro sledování indikátorů poruch a využití těchto ukazatelů k optimální kompenzaci dané poruchy. Na vědě má rád provázanost mezi teoretickými návrhy a praktickými experimenty.
Jedním z podpořených mladých vědců je i Tomáš Dacík z Fakulty informačních technologií VUT, který navrhuje nové algoritmy pro práci se separační logikou, která patří mezi nejúspěšnější metody pro analýzu programů pracujících s ukazateli. Výsledky jeho výzkumu mají zabraňovat chybám v nízkoúrovňových programech a ve svém důsledku například bezpečnostním zranitelnostem. Rád řeší komplikované problémy, u kterých není předem jasné, jakým směrem se vydat a zda řešení vůbec existuje.
Podporu v rámci Brno Ph.D. talent získala také Tereza Juhászová. Doktorandka z Fakulty stavební VUT zkoumá vliv samoregenerační schopnosti betonu na zlepšení jeho únavově-mechanických vlastností. Tento vliv se snaží analyzovat a kvantifikovat. V tom jí má pomoci nová zkušební konfigurace pro únavové testování kvazi-křehkých materiálů. Na vědě se jí líbí jednoznačnost, přesnost a rozmanitost.
“Jsem přesvědčená, že investice, kterou Brno do mladých talentů dává, se mu násobně vrátí a může být také inspirací pro další města,” řekla při slavnostním večeru ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.
„Přeji všem oceněným, aby měli dostatek vytrvalosti a sil, aby dokázali svůj talent ve své profesi plně využít,“ popřála stipendistům Brno Ph.D. Talent brněnská zastupitelka Anna Putnová, bývalá děkanka Fakulty podnikatelské VUT v Brně, která na slavnostním večeru zastupovala nepřítomnou brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou. Předání stipendií se zúčastnil také rektor VUT Ladislav Janíček spolu se svými kolegy z MU Martinem Barešem a Janem Marešem z Mendelovy univerzity.
Program Brno Ph.D. talent vznikl v roce 2009, aby podpořil místní talentované vědce v jejich kariéře. Program je plně financován z rozpočtu statutárního města Brna. Z mnoha desítek uchazečů se vybírá 25 talentovaných doktorských studentů přírodovědných a technických oborů místních univerzit. Po tři následující roky pak s vybranými doktorandy komunikuje organizace JCMM, která dohlíží na celý průběh soutěže, vědce a jejich program.
Všem oceněným srdečně gratulujeme!
Publikováno: 22.03.2023 17:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d239368
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305