• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Sochař z FaVU vytvořil poctu neznámým vědeckotechnickým pracovníkům

Kinetická busta s názvem Neznámým vědeckotechnickým pracovníkům byla slavnostně odhalena realizátorským týmem v budově Technického muzea v Brně – Králově Poli v pondělí 29. listopadu 2021. Autorem pamětní busty je sochař a pedagog Fakulty výtvarných umění VUT Dušan Váňa. Smyslem je připomenout práci technických odborníků, kteří se zasloužili o pokrok lidstva a jejichž jména zůstávají i přes jejich nesporný přínos pro lidský život v anonymitě. Námět na zřízení busty vzešel z řad členů Klubu Brno Asociace strojních inženýrů, kde působí i Branislav Lacko z Fakulty strojního inženýrství VUT.

„V expozicích Technického muzea v Brně mají návštěvníci možnost seznámit se s řadou strojů a dalších unikátních technických zařízení, které připomínají letitou snahu lidstva o technický rozvoj ve všech jeho směrech a podobách. I když se exponáty fyzicky zachovaly, u většiny z nich už nelze zjistit jména jejich tvůrců,” vysvětluje záměr ředitel TMB Ivo Štěpánek.

Video kinetické busty najdete zde: https://twitter.com/i/status/1465382634620694539 

„Při tvorbě busty jsem se inspiroval představou, že jednotlivé myšlenky, které vytvářejí výsledné technické řešení, musí na sebe navazovat stejně, jako do sebe zapadající zuby mechanického soukolí," přibližuje svoje pojetí Dušan Váňa. Tím autor znázorňuje složitost a dynamiku technického myšlení. Pravidelné opakování pohybu soukolí pak upomíná na usilovnou a nikdy neustávající práci. „Samotný portrét busty postrádá rysy konkrétní osoby,” pokračuje dále Váňa, „což symbolizuje pomíjivost lidské paměti a zároveň se vztahuje ke všem neznámým či zapomenutým vědeckotechnickým pracovníkům.”

Kinetická pamětní busta bude od 21. listopadu 2021 umístěna ve vstupní hale hlavní budovy na začátku prohlídkových tras muzea. Doplní tak busty význačných osobností vědy a techniky (např. Viktora Kaplana, Karla Klíče), které jsou umístěny naproti vchodu do expozic. Jak dále uvádí ředitel Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek – výsledky objevů těchto velikánů by nebyly realizovány a užívány, kdyby tisíce neznámých vědeckotechnických pracovníků následně nezajistilo jejich realizaci.

Busta byla odhalena u příležitosti 20. výročí Světového dne vědy pro mír a rozvoj, který byl vyhlášen organizacemi OSN a UNESCO 11. listopadu roku 2001 a je součástí oslav 60. výročí samostatnosti Technického muzea v Brně. Kinetická busta s názvem Neznámým vědeckotechnickým pracovníkům je poctou a symbolickým připomenutím zásluh „bezejmenných” vědeckotechnických pracovníků, kteří se podíleli, podílejí a budou podílet na vědeckotechnickém pokroku lidstva.

Zdroj: Technické muzeum v Brně

Publikováno: 02.12.2021 11:15

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d219023

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol