• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Studenti na FAST VUT obhájili první bakalářské práce ve virtuální realitě

Na Ústavu pozemního stavitelství Fakulty stavební VUT letos úspěšně ukončilo bakalářské studium prvních šest studujících, jejichž zkoušky se odehrály v rozšířené a virtuální realitě.

Zkušební komise na prohlídce 3D modelu při obhajobách bakalářských prací. | Autor: David Bečkovský

Návrhy staveb rodinných domů pro bakalářské státní zkoušky studenti prezentovali pomocí speciálních brýlí a několika propojených zařízení, včetně velkoplošné obrazovky a projektoru. Popisovali a vysvětlovali zvolený konstrukční systém, materiály, dispoziční a energetická řešení, větrání, vytápění, zařizovací předměty nebo využití konkrétní dispozice stavby. Dva ze zkoušejících se v průběhu zkoušky připojili do virtuálního prostředí, kde stavbou společně procházeli a měli prostor na dotazy a doplnění práce podle posudku oponenta.

Výhoda virtuálního prostředí spočívá v tom, že 3D modely lze ve virtuální realitě rozložit do jednotlivých konstrukčních prvků, vrstev nebo řezů a ukázat detaily i konkrétní řešení. Vše se uskutečňuje v reálném čase a zkušební komise si navíc pomocí QR kódu může kdykoliv otevřít projektovou dokumentaci na svém počítači nebo tabletu.

Projektování s využitím virtuální reality představuje velký posun v oblasti navrhování konstrukcí pozemních staveb. „Studenti mohou nyní své návrhy prezentovat s návazností a detailností, která dříve nebyla možná, navíc vše vnímají v reálném měřítku. Virtuální a rozšířená realita umožňuje nejen vizualizaci stavebních konstrukčních řešení, ale také jejich interaktivní prohlídky. Tento inovativní způsob projektování a prezentace posouvá hranice našeho oboru a přináší nové možnosti pro výuku i praxi. Jsem nadšený, že naši studenti mají příležitost využívat tuto technologii a věřím, že to výrazně zvýší jejich připravenost pro reálný svět projekční praxe a přinese významnou konkurenční výhodu. Jsem rád, že jsme s kolegy našli studenty, kteří se nebáli a chtěli vyzkoušet to, co bude do budoucna standardem,“ uvedl Jan Pěnčík z Ústavu pozemního stavitelství.

Ve 3D není prostor pro chybu

Oficiální obhajobě předcházelo několik kol nácviku, kde si studující vyzkoušeli technickou stránku prezentace, trénovali práci s headsety, ovladači pro virtuální realitu i dalšími zařízeními, aby naostro vše běželo bez zádrhelů. Při samotné zkoušce využili prostředí IrisVR. „Technické potíže samozřejmě byly, jako u všeho nového. Řešili jsme licence k softwarům, které nejsou určeny pro akademické prostředí, velké datové objemy, kompatibilitu všech připojených zařízení, importy různých souborů nebo kinetózu citlivějších jedinců. Ale dopadlo to skvěle a je to jenom začátek,“ shrnul tajemník zkušební komise Vojtěch Vaněk, který první skupině studentů pomáhal s přípravou na zkoušky.

Nácvik před samotnou obhajobou. | Autor: David Bečkovský

Pro studenty tato inovace znamená novou úroveň interakce a porozumění oboru. „Ve 3D není prostor pro chybu, museli jsme kreslit a modelovat pečlivěji, než kdyby to byly klasické tištěné výkresy,“ popsali přípravu a průběh zkoušek studující. S ovládacím rozhraním se někteří z nich teprve seznamovali, ale protože se virtuální prostředí stavebních projektů velmi podobá hernímu, neměli problém se zorientovat.

Mezi hlavní výhody využití virtuální a rozšířené reality ve vzdělávání budoucích stavebních inženýrů a inženýrek patří zvýšená míra jejich zapojení, lepší vizualizace složitých konstrukčních řešení a možnost praktického procvičování v bezpečném virtuálním prostředí. Studující mohou okamžitě reagovat, upravovat modely a demonstrovat alternativní řešení. Tento způsob práce je dynamičtější a interaktivnější než tradiční metody, což vede k lepšímu pochopení a prohloubení znalostí.

Budoucnost začala

Na Ústavu pozemního stavitelství plánují po úspěchu s bakalářskými projekty pokračovat příští rok také s diplomovými pracemi. „Už brzy se projektování staveb více rozšíří i na cloud. S předpisy a legislativními normami bude pomáhat umělá inteligence, která je bude automaticky hlídat a doplňovat. Informační model budovy, což je přesný digitální otisk objektu, umožní ve virtuálním prostředí úpravy projektu v reálném čase pomocí jednoho kliknutí nebo pohybu rukou,“ nastínil budoucnost stavebnictví David Bečkovský jako jeden z vedoucích těchto prací. Zároveň ocenil studenty, kteří se průkopnického záměru zúčastnili.

Vyučující se shodují, že tento směr modernizace práce ve stavebnictví je nevyhnutelný. Zkvalitní a zrychlí nejen samotné projektování a nutné vstupy souvisejících odborností, ale i proces získávání stavebního povolení nebo prezentaci klientům.

Zdroj: Fakulta stavební


Publikováno: 17.06.2024 09:32

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d260510

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol