• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Trojnásobné prvenství za metody umělé inteligence, které rozpoznávají srdeční poruchy

Tři první ceny v soutěži PhysioNet/CinC Challenge 2021 a hned ve třech kategoriích získala vědecká skupina Umělé inteligence a medicínských technologií Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Působí v ní nejen absolvent FSI Filip Plešinger, ale také absolvent FEKT Petr Nejedlý. Ceny byly vědcům uděleny za algoritmy pro automatické rozpoznání poruch srdeční aktivity z EKG signálu. Vědecký tým si ceny převzal na 48. ročníku mezinárodní konference Computing in Cardiology a navázal tak na své úspěchy z let 2014 (Boston, USA), 2015 (Nice, Francie) a 2017 (Rennes, Francie).

Oceněný tým je součástí vědecké skupiny Umělé inteligence a medicínských technologií, kterou vede absolvent VUT Filip Plešinger, a je důkazem úspěšné spolupráce vědců z oddělení Medicínských signálů ÚPT AV ČR. Soutěžní tým pracoval na zadání ve složení Petr Nejedlý, Adam Ivora, Radovan Smíšek, Ivo Viščor, Zuzana Koščová, Pavel Jurák a Filip Plešinger. V letošním ročníku bylo vyhlášeno téma Budou stačit dva? (Will Two do? Varying Dimensions in Electrocardiography). Cílem bylo sestavit algoritmus, který automaticky zjistí, zda předložený EKG signál obsahuje některou z 25 sledovaných patologií či jejich kombinaci. Soutěžní kategorie, které se týkaly přesnosti vyvinutého řešení, byly tři a vzájemně se lišily technickou konfigurací snímaného EKG signálu (užití dvanácti, tří či pouze dvou svodů EKG). Soutěžní data pocházela ze tří kontinentů ze čtyř různých států. V soutěži se utkalo celkem 68 týmů z celého světa. Další vítězné příčky obsadily týmy z Jižní Koreje, Srí Lanky či USA.
Oceněný tým zkoumající srdeční poruchy pomocí umělé inteligence | Autor: archiv ÚPT AV ČR
„Použili jsme na to tzv. hluboké učení, přesněji hluboké neuronové sítě, které spadají do oblasti umělé inteligence. Specifikem je, že tyto metody samy rozpoznávají, co je v EKG signálu podstatného vzhledem k hledané patologii, např. vzory, posloupnosti v EKG atd. Tyto metody již dosahují lepších výsledků, než když lidský expert určuje, co je pro rozpoznání podstatné,“ říká vedoucí oceněného týmu Filip Plešinger. Computing in Cardiology je mezinárodní vědecká konference, které se účastní badatelé z Evropy, USA a Asie. Poskytuje fórum pro vědce a odborníky z oblasti medicíny, inženýrství a bioinformatiky, aby diskutovali o svém současném výzkumu. Letošní ročník se konal poprvé v historii v České republice. Organizace této prestižní mezinárodní konference se ujal Ústav biomedicínského inženýrství FEKT VUT.

Soutěž PhysioNet/CinC Challenge v současnosti organizuje tým pod vedením Gariho Clifforda (Emory University, USA) a letos se konal již 22. ročník soutěže. Vědecká skupina Umělé Inteligence a medicínských technologií je součástí oddělení Medicínských signálů Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Její náplní je využití nových technologií a metod zpracování signálů jak v základním výzkumu, tak v klinických aplikacích v humánní medicíně. Skupina, kde působí řada absolventů brněnské techniky, vyvíjí nové technologie a programy, realizuje experimenty a úzce spolupracuje s lékařskými týmy v České republice i v zahraničí. 

Zdroj: AV ČR

Publikováno: 12.10.2021 14:39

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d216377

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol