• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Tým z FEKT získal cenu pro nejlepší projekt bezpečnostního výzkumu

Zástupci výzkumného týmu z Ústavu telekomunikací FEKT (zleva) Petr Číka, Willi Lazarov, Radek Fujdiak a Jiří Mišurec přebírají cenu od vrchního ředitele sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání MV ČR Jana Paďourka (čtvrtý zprava) | Autor: Nikola Číková

Letošním držitelem Ceny ministra vnitra za mimořádné výsledky v oblasti bezpečnostního výzkumu je tým Ústavu telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT). Ocenění získal za projekt „Kybernetická aréna pro výzkum, testování a edukaci v oblasti kyberbezpečnosti”. Předání ceny proběhlo 14. prosince v sídle Ministerstva vnitra (MVČR) v Praze na Letné.

„Oceněný projekt je příkladem efektivního financování výzkumu a vývoje s již dokumentovaným společenským dopadem a širokým potenciálem pro další využití v problematice, která je a bude zásadní pro zajištění bezpečnosti ČR. Jsme rádi, že právě takové projekty v bezpečnostním výzkumu umíme nalézat a podporovat,” zhodnotil vítězný projekt FEKT ředitel odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání MVČR Luděk Michálek.

Oceněný výzkumný tým FEKT (zleva): Radek Fujdiak, Willi Lazarov, Jiří Mišurec a Petr Číka | Autor: Nikola Číková

Takzvanou kybernetickou arénu vyvíjejí výzkumníci FEKT již od roku 2019. Zpočátku šlo o reakci na požadavky výuky na domovské fakultě. Postupně však zjišťovali, že s výukou kybernetické bezpečnosti je v ČR celá řada problémů a rozhodli se hledat jejich řešení. Výsledkem je platforma BUTCA – Kybernetická aréna, která spojuje trénink a vzdělávání pomocí herních situaci, snadnou ovladatelnost a propojení s reálnými průmyslovými zařízeními. Za rok fungování jí prošlo několik tisíc studentů.

Studenti Gymnázia Matyáše Lercha při testování Kybernetické arény | Autor: Nikola Číková

„Chtěli jsme prostě zjednodušit lektorům přípravu výuky kybernetické bezpečnosti. V naší platformě zvládne kdokoliv na jedno kliknutí rozjet celý scénář pro všechny vybrané studenty,” vysvětluje jeden z autorů platformy Zdeněk Martinásek.

„V projektu se ideálně skloubily výborné didaktické schopnosti a špičková tvůrčí činnost mých kolegů z Ústavu telekomunikací. Cena Ministerstva vnitra je zaslouženým uznáním za vynikající práci a inovativní přístup v oblasti kybernetické bezpečnosti. Gratuluji celému týmu za jejich úsilí a přínos k ochraně před kybernetickými hrozbami,” řekl k udělení ceny děkan FEKT, Vladimír Aubrecht.

Přečtěte si více o historii a současnosti projektu v článku Unikátní platforma BUTCA učí kybernetickou bezpečnost hrou

Kybernetickou arénu testovali také studující Univerzity obrany | Autor: Nikola Číková

Cena ministra vnitra
je pravidelně předávána již od roku 2011 a jejím hlavním cílem je ocenit tvůrce vynikajících výsledků v oblasti bezpečnostního výzkumu, motivovat je k dalšímu zájmu o realizaci projektů a propagovat jejich výsledky. Podmínkou je, aby výsledky, kterých dosáhli, byly financovány na základě podpory poskytnuté MVČR.

V roce 2018 získal ocenění řešitelský tým z Fakulty informačních technologií VUT v rámci projektu „Sondy pro analýzu a filtraci provozu na úrovni aplikačních protokolů“, který vedl k vývoji nástroje pro zlepšení možností zákonných odposlechů.

Čtěte dál: Odborníci na kyberbezpečnost v ČR chybí. Profesní vzdělávání umožní nový program FEKT VUT


Publikováno: 14.12.2023 15:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d250484

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol