• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Ústav experimentu slavil 8 let výstavou, diskusí a knihou o budoucnosti měst

Výstava Široký perimetr architektury – projekt CZ*Nelson – polární stanice v Antarktidě | Autor: Václav Koníček

Nejmladší z ústavů Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně shrnuje své osmileté působení výstavou Široký perimetr architektury v kreativním hubu KUMST, kterou slavnostně otevřel děkan FA VUT Radek Suchánek. V rámci doprovodného programu a festivalu Den architektury proběhla 29. 9. panelová diskuse s Jánem Perneckým, Petrem Jandou, Jiřím Vítkem, Szymonem Rozwałkou i vedoucím ústavu Martinem Kaftanem. Večer uzavřel křest knihy BIOM o možné budoucnosti měst.

O založení dynamického Ústavu experimentu se roce 2016 velkou mírou zasloužil Petr Šmídek. Nyní jej vede architekt Martin Kaftan, v jehož stálém týmu působí Nicol Galeová, která se výstavy kurátorsky ujala, Szymon Rozwałka a Svatopluk Sládeček. Expozice vznikla ve spolupráci s absolventy ústavu Zuzanou Vlkovič Zbellovou, Adélou Vepřkovou, Filipem Balou a umělcem z Fakulty výtvarných umění Tomášem Hrůzou, který výstavu doplnil o audiovizuální prvky.

Výstava Široký perimetr architektury v kreativním hubu KUMST | Autor: Václav Koníček

Prostřednictvím maket, plakátů, animací i prototypových prvků jsou představeny nejrůznější projekty. Návštěvníci si mohou prohlédnout v blízké době realizovaný vědecký projekt CZ*Nelson – polární stanice v Antarktidě, projekty spojující antropologické s přírodním, jako je kemp ve Svinoústí s ptačí rezervací v jednom nebo projekty vycházející z holandského strukturalismu. Dále na výstavě najdeme projekty vycházející z výzkumu scénických prostor, studentskou alternativu nové Fakulty Architektury na Údolní ulici v Brně, či projekty pracující s tzv. digital switch v architektuře.

O tom, co znamená experimentovat v architektuře diskutovali v pátek s moderátorkou a kurátorkou výstavy Nicol Galeovou členové ústavu Martin Kaftan, Szymon Rozwałka a uznávané osobnosti české a slovenské architektury Petra Janda a Ján Pernecký. Nechyběl ani Jiří Vítek, který na ústavu v minulosti působil a pod jehož vedením vznikla diplomová práce Romana Bolcka s názvem BIOM.

Diskuze o experimentování v architektuře | Autor: Fakulta architektury

Z původně diplomové práce se rozvinula mezioborová, vědecky podložená vize světa, kde velká část lidí žije za pomoci vyspělé technologie v téměř soběstačných městech, nabízejících obyvatelům kvalitnější prostředí pro život. Po skončení panelové diskuze představil autorský tým ve složení Romana Bolcka, Zdeňka Vejpustka, Petra Frantíka publikaci BIOM, nad jejímž uvedením převzal záštitu rektor VUT Ladislav Janíček. K projektu vznikla také webová stránka shrnující nejnovější poznatky výzkumu i možnosti získání knihy.

Autorský tým publikace BIOM ve složení Petr Frantík, Roman Bolcek a Zdeněk Vejpustek | Autor: Fakulta architektury

Samotná výstava bude k vidění v galerijních prostorách kreativního hubu KUMST na ulici Údolní v centru Brna do 13. řijna 2023.

Zdroj: Fakulta architektury

Publikováno: 06.10.2023 20:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d246487

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol