VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
V Brně se uskuteční jedinečná konference věnovaná Kurtu Gödelovi
Jen před pár týdny město Brno pokřtilo uličku Kurta Gödela a už se chystá další událost – konference věnovaná osobnosti tohoto světově uznávaného matematika a logika. V polovině ledna se v Brně setká několik desítek odborníků, kteří ve svých přednáškách a debatách naváží na inspirativní dílo tohoto slavného brněnského rodáka.
Na seznamu přednášejících je například profesor Matthias Baaz z vídeňské univerzity, jenž je i místopředsedou Kurt Gödel Society sídlící ve Vídni, který se specializuje na matematickou logiku a teoretickou informatiku, zejména teorii důkazů, teorii formálních jazyků, Hilbertův epsilon-počet a vícehodnotovou logiku. Profesor Albert Visser zase vystudoval aplikovanou matematiku na holandské univerzitě v Twente, byl docentem např. na Stanfordově univerzitě, a nyní je profesorem logiky, filosofie matematiky a epistemologie na utrechtské univerzitě. Docent Curtis Franks z Notredamské university v USA se specializuje na historii a filozofii logiky, teorii důkazu a filozofii matematiky. Mezinárodního věhlasu dosáhli i další zvaní řečníci, profesor a nositel Ceny Neuron Pavel Pudlák z pražského Matematického ústavu AV ČR, který se zabývá matematickou logikou a teorií složitosti, a profesor Jiří Rosický z brněnské Masarykovy univerzity, jehož vědecké práce spadají do teorie množin, matematické logiky a diskrétní matematiky.
Součástí konference bude udělení Ceny Kurta Gödela vynikající osobnosti, která přispěla k rozvoji odkazu a k popularizaci díla Kurta Gödela v jeho rodném městě i ve světě. Cenu uděluje Společnost Kurta Gödela v Brně. Prvním laureátem ceny se stane in memoriam matematik a filosof Petr Vopěnka za celoživotní dílo v oblastech matematické logiky, klasické i alternativní teorie množin a filosofie a dějin matematiky. Mezinárodní konference Tribute to Kurt Gödel 2020 se uskuteční 13. až 15. ledna 2020 v prostorách Hvězdárny a planetária Brno a Masarykovy univerzity. Je určena především odborníkům, ale ani laická veřejnost nepřijde zkrátka. Ve stejné době spatří světlo logického světa mapa Kurt@BRNO#vy, která bude hravým průvodcem po stopách Kurta Gödela v jeho rodném městě. Součástí budou logické paradoxy i nejrůznější hříčky.
Podrobné informace o konferenci Tribute to Kurt Gödel 2020, jak se přihlásit a kdy přijít, zjistíte na tomto webu.
Víte, že…
- se filosofie na Gödelovy věty o neúplnosti odvolává jako na doklad nevyčerpatelnosti našeho poznání světa?
- na Fakultě informačních technologií VUT v Božetěchově ulici je posluchárna Kurta Gödela?
- už v útlém věku byl Kurt Gödel neobyčejně zvídavý, proto mu jeho rodiče přezdívali „Herr Warum“?
- naposledy Brno navštívil v roce 1929?
- Kurt Gödel byl od dob svých studií přítelem dalšího génia Johna von Neumanna, konstruktéra prvních počítačů ve 40. letech 20. stol.?
- se věnoval velmi složité otázce povahy času?
- Kurt Gödel použil pro zápis matematických formulí ve svém důkaze o neúplnosti něco jako programovací jazyk, což ovlivnilo konstruktéry prvních počítačů?
- jeho otec byl jedním z prvních majitelů Chryslera v Brně?
- další z géniů, Alan Turing, který vyluštil kód Enigma německých ponorek za 2. světové války, byl posluchačem Gödelových přednášek na princetonské univerzitě v r. 1936?
- státní reálné gymnázium v dnešní Hybešově ulici (naproti lázním na Kopečné) absolvoval jako premiant?
- podobizna Kurta Gödela je na řetězu děkana Fakulty informatiky Masarykovy univerzity?
- ve svých pracích o kosmologii se zabýval rotujícím vesmírem, tedy podobným problémem jako jiný velký brněnský rodák Ernst Mach?
- jedním z jeho nejbližších přátel v americkém Princetonu po útěku z Evropy před Hitlerem byl Albert Einstein?
- Albert Einstein a Kurt Gödel byly povahově a zjevem tak odlišné osobnosti, že se dodnes vypráví o jejich přátelství anekdoty? – To, co je ale skutečně spojovalo, byl společný smysl pro pravdu a odhodlání jít až na kořen věci.
Publikováno: 12.12.2019 16:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d193133