- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
V Technickém muzeu spolu o Čapkovi rozmlouvají roboti z VUT
Chybět nebudou ani prototypy robotických systémů z výzkumných center Vysokého učení technického v Brně. Hlavní výstavní prostor ve třetím podlaží muzea se promění v laboratoř, která na ploše více než 600 m2 nabídne výsledky vzájemné spolupráce muzea s jednotlivými fakultami VUT. Týmy Luďka Žaluda z FEKT a CEITEC VUT a Roberta Grepla z FSI připravily a naprogramovaly během dvou let na svých pracovištích několik exponátů přímo pro tuto výstavu. Právě z VUT pochází i jedny z hlavních exponátů výstavy – mimo jiné roboti humanoidního typu, kteří spolu povedou tzv. stoletý dialog. „Jeden z robotů bude pocházet z doby Čapkova R. U. R., zatímco ten druhý bude reprezentovat současnost a moderní technologie. Ve společném dialogu objasní hlavní milníky, kterými robotika prošla za posledních sto let,” přibližuje Luděk Žalud z VUT. Roboty Karel a Auanema jsou řízeny díky optickému lokalizačnímu systému, který jim říká, kde se zrovna v místnosti nachází a s kým tam mohou komunikovat. Každý z robotů má jiný podvozek, kterým dokážou jezdit do všech stran a také rotovat. Mají v sobě nahraný scénář, který obsahuje audio i videoukázky týkající se života Karla Čapka. Do budoucna je v plánu vývoj dalších scénářů, třeba o tom, jak jsou roboty udělané a možná si jednou spolu i zatancují. Design robotů vznikl ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně.
Návštěvníci tu najdou i exponát od L&K Robotics, což je start-up z Fakulty informačních technologií VUT, který vyrábí poloprofesionální roboty. "Ti Čapkovu vizi dostupných univerzálních strojů z R.U.R. přibližují realitě. Když si před sto lety Karel Čapek představoval robota, byl to pro něj cenově dostupný a všestranný stroj, který dělá jakoukoliv robotu. Od dob Karla Čapka jsme se technologicky posunuli neuvěřitelným způsobem. V dnešní digitální době má každý člověk počítač s připojením k internetu, s roboty se však setkáme zatím spíše jen v továrnách a skladech, v domácnosti nám ale ještě nepomáhají," vysvětluje Martin Kolář, výzkumník z FIT, který se na vývoji robota podílel. "Náš exponát ukazuje, jak může robot neúnavně opakovat libovolnou úlohu. Můžete se také podívat, jak robot s kamerou sám pozoruje Čapkovu divadelní hru, ve které byl stvořen, a zamyslet se nad možnostmi a implikacemi rozšiřující se umělé inteligence," dodává. Výzkumníci z FIT v muzeu vytvořili také experimentální pracoviště. To zkoumá, jak spolu mohou člověk a robot úzce a efektivně spolupracovat, a to s využitím rozšířené reality a dotykového povrchu. "Díky tomu může robota kdokoliv snadno a intuitivně ovládat a spolupracovat s ním, například při programování manipulace s objekty," vysvětlil Michal Kapinus, jeden z autorů exponátu, který najdete v technické herně.
Velkým tahákem bude jistě také replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera z filmu Terminátor s jeho vlastnoručním podpisem. O interaktivní exponáty ve výstavě skutečně nebude nouze. Návštěvníci se mohou těšit například na Mistra Kresbota. Ten jim na počkání vykouzlí originální kreslený portrét, který si budou moci odnést na památku domů. Nejmenší návštěvníky potěší zase robotický prodavač sladkostí Lízátkář, který je překvapí sladkou odměnou. Za dalšími zajímavými exponáty návštěvníky dovedou barevně označené prohlídkové trasy – na své si proto přijdou laici, děti, ale i skuteční odborníci. To všechno si organizátoři připravili ve výstavě ROBOT2020. Zatím však není úplně jasné, zda bude možné všechny interaktivní exponáty představit v plném provozu do konce letošního roku, a to právě z důvodu hygienických opatření, která pozastavila interaktivní části muzejních expozic již v první vlně pandemie COVID-19.Více informací najdete na stránkách výstavy ROBOT2020.
Publikováno: 08.12.2020 10:00
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d206434
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305