• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Vědci a vědkyně z VUT zazářili na Meltingpotu v rámci Colours of Ostrava

Skvělá atmosféra, odborné dotazy a nadšení pro vědu. Experti z Vysokého učení technického v Brně mají za sebou premiéru na diskuzním fóru Meltingpot, který se už několik let koná v rámci hudebního festivalu Colours of Ostrava. Festivalovému publiku předali svou vášeň pro vědu a techniku, ale i zajímavé zkušenosti z oboru.

Vědci a vědkyně z VUT zazářili na ostravském Meltingpotu. | Autor: Václav Koníček

Jak na udržitelné stavění a dostupné bydlení? Jaká je současnost i budoucnost kosmického inženýrství? Co je to stroj a jak umělá inteligence ovlivní lidskou tvořivost? Jak vypadají nano roboti, kteří se využívají v medicíně? Kolik plastů se na světě vyrobí a jak se dostat z doby plastové? To jsou témata, která představili řečníci z brněnské techniky na Envision stage v rámci diskuzního programu Meltingpot.

Odborníci se zaměřili na své projekty, výzkum, ale i zajímavé zkušenosti. „Ke konstrukčnímu inženýrství mě přivedlo nutkání porozumět tomu, jak fungují stroje. Jako malý jsem dokonce rozložil mechanický budík, abych pochopil, na jakém principu funguje,“ řekl s úsměvem v úvodu své přednášky Martin Hartl z Fakulty strojního inženýrství. Stanislav Obruča z Fakulty chemické zase pobavil posluchače tím, že v laboratoři pracoval s odpadními oleji z univerzitní menzy.

Návštěvníci byli aktivní a zapojovali se do diskuzí. | Autor: Václav Koníček

„Já jsem absolvent VUT a měl jsem pana profesora u státnic, takže jsem si jeho diskuzi nemohl nechat ujít,“ vysvětlil jeden z návštěvníků programu brněnské techniky s tím, že rád zjistil, co je na jeho alma mater nového. Další nadšenci pro vědu si chválili třeba to, že experti podávali složitá témata jednoduše a srozumitelně, že si rozšířili obzory a dozvěděli se, co se aktuálně ve vědeckém světě řeší, ale i dobrou atmosféru, která ve VUT zóně panovala. Příjemnou náladu vyzdvihovali také všichni řečníci a shodli se, že to byla jedinečná zkušenost a příležitost, jak popularizovat vědu.

Revoluční projekty, inovace a inspirace

První přednáška Města a jejich prázdná místa, kterou si připravili Radek Toman, Roman Warta a Monika Hvězdová z Fakulty architektury, se věnovala především rozvoji měst a udržitelnému stavebnictví. „Jedna z variant, jak by se Bílý dům dal v budoucnu využít, je dostupné bydlení pro studenty,“ uvedl Roman Warta, který se projektem zabývá.

Radek Toman, Monika Hvězdová a Roman Warta z FA. | Autor: Václav Koníček

Kde končí sci-fi a začíná vesmírná věda, vysvětlili Dominik Klement, Adam Hláčik, Václav Lazar ze studentského týmu YSpace. Během přednášky představili strategie výzkumu vesmíru i to, jakou roli v něm hraje Česká republika. „Přednášku na Meltingpotu jsme si užili moc. Měli jsme plno, což bylo vážně skvělé,” popsali po diskuzi.

Adam Hláčik, Václav Lazar a Dominik Klement ze studentského týmu YSpace. | Autor: Václav Koníček

Nad tím, zda budou stroje navrhovat stroje, se zamyslel Martin Hartl z Fakulty strojního inženýrství. „Algoritmy umělé inteligence rostou neuvěřitelně rychle. Vrcholem je takzvaná super-inteligence, která ve všem předčí člověka. Jestli se to stane? Nevíme,“ sdělil při své přednášce a dodal, že on sám se technologické budoucnosti nebojí.

Martin Hartl z FSI. | Autor: Václav Koníček

V diskuzi Nanotechnologie jako budoucnost medicíny popsaly Alžběta Ressnerová a Michaela Vojníková z CEITEC VUT cestu nanočástic v lidském těle a jejich boj s rakovinovými buňkami. „Z přednášky jsme nadšené. Byla tam skvělá atmosféra a dostaly jsme spoustu dotazů. Občas nás až překvapilo, jak moc byly otázky promyšlené a odborně podložené,“ řekly vědkyně a ocenily bohatou diskuzi, která probíhala napříč celou přednáškou.

Michaela Vojníková a Alžběta Ressnerová z CEITEC VUT. | Autor: Václav Koníček

A kudy z doby plastové poradil publiku Stanislav Obruča z Fakulty chemické. „Recyklace není řešení do nekonečna. Je to potřeba, ale není to finální řešení. V určitém bodě odpad vyrobíte,“ vysvětlil a dodal, že je nutné snížit celkovou produkci plastů a částečně je nahradit jinou alternativou.

Stanislav Obruča z FCH. | Autor: Václav Koníček

Projet se ve formuli nebo po Marsu?

Festivalové publikum kromě samotných diskuzí nadchnul také doprovodný program, který si brněnská technika připravila. Návštěvníci VUT zóny si prohlédli drony, model měsíčního vozítka nebo letadla ze studentského týmu Chicken Wings, kde si také mohli sestavit vlastní dřevěné letadýlko. Zjistili, co všechno lze dělat v laboratořích strojLAB, a vyzkoušeli si, jaké je to stát se pilotem formule. Nechyběl ani soutěžní kvíz o VUT nebo zábavný fotokoutek.

Doprovodný program VUT si užili děti i dospělí. | Autor: Václav Koníček

Hudební festival Colours of Ostrava se řadí mezi největší a nejznámější kulturní akce v České republice. Jeho součástí je od roku 2016 také největší živé multioborové diskuzní fórum v Evropě Meltingpot, kde inspirativní řečníci předávají tisícům festivalových návštěvníků své vize a zkušenosti související se sociálními, kulturními nebo vědeckými trendy.

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.


Diskuzní fórum Meltingpot je součástí doprovodného programu ke 125. výročí VUT.


Publikováno: 23.07.2024 12:12

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d262288

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol